Stranger Things - seriál, který dobyl svět

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Anastasja Vištalová Anastasja Vištalová

Stranger Things - seriál, který dobyl svět - titulní obrázek

V éře internetu a stále se zvětšující popularity streamovacích gigantů typu Netflix či HBO GO se jeví jako téměř nemožné, aby vás minul populární seriál odehrávající se na konci osmdesátých let, „Stranger things“. Příběh partičky školáků, kteří se souhrou osudu ocitnou v područí temných sil si získal své příznivce napříč generačním spektrem. A tak není divu, že na úspěch před televizními obrazovkami navazují také četné knižní prequely, které slibují zodpovědět některé zapeklité otázky a poodhalit minulost těch, které jste si již stačili zamilovat.

Na pulty českých knihkupectví dorazily zatím dva žhavé kousky a to „Temný experiment“, který si bere na paškál doktora Martina Brennera a „Temnota na okraji města“, která nahlíží pod pokličku živobytí Jima Hoopera. Tyhle tituly navazují na ve světě již známý a oblíbený koncept, a to doplňování knižních a seriálových adaptací. V našich končinách se s podobnou záležitostí lze setkat třeba u tetralogie „DC icons“ z produkce nakladatelství CooBoo. Avšak, ač se jedná o „rozvinutí“ původního universa, tak nemusíte mít strach, pokud jste se seriálem Stranger Things neměli tu čest, poněvadž obě dílka lze číst i coby samostatné příběhy.

 

 

V případě Gwendy Bond i Adama Christophera dostanete lehce dobrodružně laděné, detektivní dějové linie s prvky mystiky a nadpřirozena. Spisovatelé vás zavedou do USA minulé éry. A buďte si jisti, že atmosféra těch let vás zcela jistě pohltí. K autentičnosti celého čtenářského zážitku přispívají i četná „velikonoční vejce“, tedy drobné narážky na reálné historické události a osobnosti – válka ve Vietnamu, sériový vrah v New Yorku, či přistání na Měsíci. Tyto drobné, leč dobře známé detaily dělají z beletrie něco více než jen odpočinkové čtení.

Za pochvalu ovšem stojí i postavy, které naprosto ladí s prostředím, do nějž byly umístěny. Ambiciózní detektiv, či mladá studentka, která věří v ideály a naplnění svého amerického snu. Tito běžní občané měli žít klidní, pokojný a spořádaný život. Místo toho se však zapletli do hry o moc, která se jejím hráčům doslova a do písmene vymkla z rukou. Strasti a radosti lidského živoření vystřídal strach o holý život, pocit bezpráví a touha poznat kdo za těmito událostmi stojí. Dříve, než se objevil „demogorgon“ mělo zlo lidskou tvář!

 

 • Stranger Things: Temný experiment

  pevná vazba

  Tajemná laboratoř. Zlověstný vědec. Temný experiment. Pokud si myslíte, že znáte pravdu o matce Eleven, tak se připravte, že vám tenhle prequel vyrazí dech. Je léto roku 1969. Strach a rozbroje…

  319 Kč

  399 Kč

  Nedostupné

 

Na konec je třeba podotknout snad jen jednu jedinou věc. Pokud patříte ke skalním fanouškům tohoto fenoménu, tak byste si tyhle skvosty rozhodně neměli nechat protéct mezi prsty. Setkání se starými známými je jednoduše geniálně ztvárněno a bravurně vám tak doplní některé chronologické mezery, na něž se během četných epizod nedostala řada. Oproti tomu, pokud stojíte na druhé straně barikády a jste touto vlnou nepolíbení, tak nezoufejte a otevřete se novým poznatkům. Směska hororu, romantiky a nepředvídatelných zvratů vás jednoduše dostane.

Myšlenka dotváření již existující reality je nápad, který si jistě zaslouží více pozornosti. Upřímně doufám, že se s něčím podobným ještě brzy setkáme. Mé knihomilské srdíčko při představě většího množství knížek takovéhoto ražení doslova plesá blahem!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy