Papež a Mussolini David I. Kertzer E-kniha

Papež a Mussolini - David I. Kertzer

Papež a Mussolini E-kniha

David I. Kertzer

Četl(a) jsem
Chci přečíst

E-kniha

  • Ihned ke stažení

248 Kč s DPH

Antistresové omalovánky a spojovačky 1+3 zdarma Zažijte barevnou relaxaci s antistresovými omalovánkami a spojovačkami v akci 1+3 ZDARMA Více informací

Popis

 

Výjimečná kniha, která získala Pulitzerovu cenu!

Papež a Mussolini vypráví strhující příběh dvou mužů, kteří se dostali k moci v roce 1922 a společně změnili běh dějin 20. století. V mnoha ohledech nemohli být rozdílnější. První byl učený, řádný a zbožný, většinu dospělého života trávil pročítáním starých rukopisů. Toužil po středověkých časech, kdy o církevních pravdách nikdo nepochyboval. Druhý byl násilnický surovec a ze své podstaty antiklerikální štváč. I přesto měli Pius XI. a italský „duce“ mnoho společného: Ani jeden nevěřil v demokracii, oba z duše nenáviděli komunismus a byli výbušné povahy. Oba byli tím druhým rozčarovaní, přesto se děsili, co by nastalo, kdyby jejich spojenectví zaniklo. Potřebovali totiž jeden druhého k tomu, aby si udrželi moc a dosáhli svých politických cílů.

 

Kertzer ve své nové knize přináší překvapivé důkazy o tom, že Pius XI. hrál klíčovou roli v upevnění Mussoliniho moci a pozice diktátora. Výměnou za podporu Vatikánu navrátil Mussolini církvi mnoho privilegií, o které přišla. A tak církev nejenže neprotestovala proti tomu, že se s Židy zachází jako s občany druhé kategorie, naopak ducemu poskytla nejpádnější možné argumenty, proč proti nim přijmout takto přísná opatření.

 

Kniha je doplněna množstvím zajímavých portrétů dalších osobností pohybujících se jak při Svatém stolci, tak kolem duceho a nechybí ani detaily z Mussoliniho soukromého života či podrobnosti týkající se vztahu s německým Vůdcem a dalšími fašistickými pohlaváry.

 

 

Rozhodnutí autora napsat tuto knihu se zrodilo v roce 2002, poté co Jan Pavel II. schválil otevření archivů týkajících se pontifikátu Pia XI. Roku 2003 byly badatelům zpřístupněny materiály o stycích Vatikánu s Německem a o tři roky později následovalo všeobecné zveřejnění vatikánských archivů. Během sedmileté archivní rešerše nashromáždil Kertzer digitální kopie pětadvaceti tisíc stran dokumentů, jež se v archivech nacházejí. Rovněž pročetl tisíce stran publikované italské, francouzské, britské, americké a německé diplomatické korespondence, včetně deníků a memoárů. Čerpal rovněž z archivu Mussoliniho špionů ve Vatikánu.

 

 

***

 

 

David I. Kertzer je univerzitní profesor společenských věd a profesor antropologie a italských studií na Brownově univerzitě. Od roku 2005 je členem Americké akademie umění a věd.

Napsal jedenáct knih a získal mnoho významných ocenění: Kniha The Popes Against the Jews se dostala do závěrečného kola ceny Marka Lyntona za historii, The Kidnapping of Edgardo Mortara byla finalistou National Book Award. Od Společnosti pro studium italských dějin obdržel dvakrát cenu Helen a Howarda Marrarových za nejlepší dílo o italské historii. Kniha Papež a Mussolini byla v roce 2015 oceněna Pulitzerovou cenou.

David Kertzer žije se svou manželkou Susan v Providence v Rhode Island.

 

 

***

 

„Kertzer má smysl pro příběh, cit pro jazyk a vnímá lidskou tragédii. Tato kniha je důmyslná

senzace.“
Joseph J. Ellis, držitel Pulitzerovy ceny za knihu Revolutionary Summer

 

„Kniha, která si plně zaslouží hodnocení jako průlomová, odvážná, svěží, poučná a fascinující.
Kevin Madigan, profesor církevní historie, Harvard University


„Fascinující a tragický příběh.“
The New Yorker

„Vrcholné a zásadní dílo Davida Kertzera Papež a Mussolini výmluvně a pečlivě předkládá bolestivou, leč holou pravdu o vatikánských snahách splnit svou největší morální zkoušku.“
James Carroll, vítěz National Book Award

Sdílet 0

Nakladatel
Jota
datum vydání
2017
Jazyk
čeština
Počet stran
536

Bestseller v knihy Dobrovský

421940. v e-shopu | 174504. minulý týden

483. v E-knihy - Historie a military | 283. minulý týden

Hodnocení čtenářů

0.0 z 5 0 hodnocení čtenářů

5 hvězdiček 4 hvězdičky 3 hvězdičky 2 hvězdičky 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Nic moc 1 2 3 4 Perfektní 5

Další knihy autora