V Dítěti číslo 44 znovu ožívají hrůzy stalinského režimu

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

David Osvald David Osvald

V Dítěti číslo 44 znovu ožívají hrůzy stalinského režimu - titulní obrázek

Příběh knihy Dítě číslo 44 je inspirován skutečnými událostmi, a to případem vraha Andreje Čikatila. Existuje jen málo takto brilantních thrillerů, které se odehrávají na území SSSR v době Stalina.

Krutá realita

Sovětský svaz, 1953. Lidé jsou nuceni věřit, že se socialistické společnosti podařilo zcela vymýtit kriminalitu, ve státě vládne spravedlnost a blahobyt. A kdo by si dovolil o této skutečnosti byť jen zapochybovat, tomu se do krku zatnou ostré drápy totalitní moci. Hic sunt leones. Zde jsou lvi. Lev je také hlavní postavou románu: Lev Stěpanovič Děmidov, příslušník tajné policie MGB, válečný hrdina, který je upřímně oddán režimu a spolehlivě plní zadané úkoly.

Dítě číslo 44 - 2. vydání

Tom Rob Smith

299 s DPH

Nedostupné

Když je však jednoho dne u moskevské železniční trati nalezena mrtvola malého chlapce, zažije Lev nepříjemné rozčarování. Příbuzní oběti totiž zarputile tvrdí, že jde o vraždu. V souladu s rozkazem svých nadřízených se snaží zatajovat fakta a mlžit, v hlavě mu však začínají klíčit pochybnosti.

Postupně sledujeme, jak se Lvovi i jeho ženě Raise hroutí celý jejich dosavadní život. Přibývá nalezených mrtvol i tlaku ze strany nadřízených, Lev je degradován, z absurdních důvodů jsou oba manželé nuceni opustit svůj domov a jediným východiskem se zdá být dopadení stále více běsnícího psychopata.

Nepochopitelná krutost

V divokém tempu vše směřuje ke svému vyústění. Nic pro slabší povahy. Můžete si být jisti, že vám během četby hned několikrát přeběhne po zádech příslovečný čtenářský mráz. Tom Rob Smith opravdu precizně studoval dobové historické prameny a je to znát. Atmosféra strachu a všudypřítomných obav objímající celý příběh je podána velmi působivě. Většinu děje strávíme v padesátých letech, v době plné děsivé diktatury a z ní pramenící perzekuce, nekompromisnosti i nepochopitelné krutosti.

Ocitneme se však i ve třicátých letech na Ukrajině, v době velkého hladomoru, kde se lidé zmítali na samé hranici zoufalství. A zde také celý náš příběh začíná. Během plynutí celého temného příběhu se vyvíjí vztah mezi Lvem a Raisou. Rozhodně nečekejte nic na způsob latinskoamerické telenovely. Jejich soužití je přímo úměrné kruté realitě, ve které musejí žít, přičemž vzniklé situace oba manžele stmelují i oddělují.

Raisa je inteligentní, citlivá a velmi realistická mladá žena, jejímuž sňatku předcházely poněkud nestandardní okolnosti. Naproti tomu se její muž jeví jako naivní idealista, vcelku suchar a člověk bez výraznějších emocí. Zdání ovšem často klame a v tomto příběhu není snad kromě dobové politické filozofie ­nic černobílé.

Strhující kriminální příběh

Znám hned několik čtenářek, které se do Lva regulérně zamilovaly. Propracovaná psychologie se však nezrcadlí pouze ve Lvovi a Raise, ale ve všech postavách, které hrají v příběhu jakoukoliv výraznější roli. Včetně optiky onoho sériového vraha, jehož podstata není v žádném případě omluvitelná, ale rozhodně je do jisté míry pochopitelná.

Realisticky a věrohodně zobrazení jsou i všichni státní činitelé, přátelé, kolegové, sousedi i jistý mladý muž trpící hlubokou nenávistí vůči Lvovi, člověk, který se často usmívá, „jako by smyslem úsměvu nebylo nic jiného než vyjadřovat zášť“.

Buďte připraveni, že vás kniha pohltí. Už po přečtení první kapitoly se vám začne dít cosi podivného v žaludku, kniha vás uchopí za pačesy, nedá vám spát a z tohoto sevření se vymaníte až na poslední straně. Nebo spíše až v závěrečné tiráži. Děj má totiž spád, dobře graduje, několikrát se nečekaně láme a zažijete i několik infarktových situací. 

Hollywoodský konec

Jeden čtenář kdysi řekl, že příběh má hollywoodský konec. Měl tím na mysli překvapivé zakončení s velmi výraznou pointou. Tento čtenář to každopádně trefil. Za necelý rok poté se v médiích objevila zpráva o natáčení stejnojmenného filmu v Praze. Ano, naše hlavní město hraje ve filmu Moskvu.

Tento román, jenž stojí na reálných základech, je strhujícím kriminálním příběhem, nemilosrdným obrazem diktatury i psychologickou sondou do světa lidí nalézajících se v extrémních situacích. Uspokojí milovníky detektivek, thrillerů, velkých příběhů i ty, kteří se prostřednictvím četby chtějí ocitnout v konkrétním úseku minulosti se vším, co k ní v té době patřilo.

Mimochodem, pokud vás tento příběh zaujme a zatoužíte se znovu setkat se Lvem a Raisou, vězte, že Tom Rob Smith napsal ještě další dvě knihy mapující osud našich hrdinů – romány Utajovaný projev a Agent 6.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy