Série Freyja & Huldar

Freyja & Huldar

Série Freyja & Huldar představuje vítaný přírůstek do bohaté chladnokrevné rodiny severského krimi. Autorka Yrsa Sigurdardóttir pochází z exkluzivního Islandu, který rozhodně není popsán neškodným tónem. Drsná krajina se odráží v nepřátelském a uzavřeném postoji krajanů.

Čtyřdílnou ságu zahajuje počátek veškerého života, DNA (2014). V klasické sestavě policejní detektiv a psycholožka nahlédneme k řešení případu brutální vraždy. Celá akce je o to drsnější, že svědkem zavražděné mladé matky byla právě její dcerka. Vyšetřování se příliš nevede, částečně také kvůli nechtěným emocím a sexuálnímu napětí dvojice vyšetřovatelů. Do případu se musí zapojit podivný náhodný občan, který zachytává ještě pochybnější vzkazy v rádiu…

V druhém titulu Černá díra (2015) zamíříme do ještě temnějšího a méně příjemného tématu znásilnění. Další případ vraždy mladé ženy a opět podivný vzkaz. Mezi docela milými dopisy do budoucnosti o tom, jak bude vypadat Island v roce 2016, zbloudí anonymní vzkaz, ze kterého zamrazí. Jde o seznam budoucích obětí

Třetí díl Katarze (2016) rozhodně nepřináší žádné duševní uvolnění. Naopak nám nemilosrdně ukáže, jak může být nebezpečné takové kino. Tma, hlasitý film a zraky všech svědků směřují na plátno. Jak snadno může být napadena dívka, která v kině pracuje… Zvrácený pachatel posléze sdílí videa oběti na sociální síti Snapchat a přichystá tak přátelům dívky nechutné překvapení.

Finální román Poprava (2017) majestátně završuje celou tetralogii. Ústředním tématem je vražda bohatého investora, který je nalezen oběšený na starém popravišti. Lehký závan historie. Na těle je připevněný tradiční vzkaz pro pozůstalé a vyšetřovatele. Jakýmsi způsobem s touto vraždou souvisí malý opuštěný chlapec, jehož maminka je opět těhotná… Podaří se dvojici detektivů tento případ vyřešit? A dokážou si vyjasnit také svůj osobní případ, který mají mezi sebou?

Série se vyznačuje brutalitou a chladnokrevností typickou pro severské thrillery. Vyprávění je zasazeno do rodného města autorky, islandského Rejkjavíku. Autorka se nebojí popisovat nechutné, temné a zvrácené látky. Obětí zločinu je nejčastěji mladá žena. A v pozadí nevysvětlitelného případu se objevují divné anonymní vzkazy jako klíč, provokace nebo rozptýlení. Možná kombinace všeho. Vrazi využívají veškerá dostupná média – dopisy, videa i rádiové vlny – což s trochou nadsázky vypovídá o jejich kreativitě.