Geniální přítelkyně: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou Elena Ferrante E-kniha

Geniální přítelkyně: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou - Elena Ferrante

Geniální přítelkyně: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou E-kniha

Elena Ferrante

Četl(a) jsem
Chci přečíst

E-kniha

 • Ihned ke stažení

214 Kč s DPH

Romantika, která přetrvá staletí Jste-li romantické duše, potěší vás naše akce na lovestory, zamilované románky i červenou knihovnu, protože právě výběr těchto knih je nyní za cenu 99 Kč Více informací

Popis

Z geniálních přítelkyň Eleny a Lily se staly mladé ženy. Zdá se, že se jejich cesty definitivně rozcházejí. Elena se stěhuje do Florencie, kde chce budovat spisovatelskou kariéru, Lila zůstává v bídě neapolské periferie.

Po opojení svobodou a prosperitou báječných šedesátých let přichází jako drsné vystřízlivění „olověná“ léta sedmdesátá, kdy je Itálie zmítaná teroristickými útoky pravicových i levicových extremistů, prostředí univerzit i kulturních institucí se politizuje, vykřikují se zde hesla o nutnosti třídního boje, studenti i intelektuálové se angažují, ale podmínky dělníků, zejména v Kampánii sužované camorristickými klany, se nijak nelepší. Elena by ráda žila revolučním kvasem, ale dokáže dát svému životu náboj a směr sama bez Lily? Lze přátelství udržovat jen „po telefonu“, nebo je lepší pouto mezi hlasy bez těla utnout?

Za příběhem Eleny, která před Neapolí utíká a neuvědomuje si, že si ji nese v sobě, a Lily, která v ní setrvává, protože ví, že nejtěžší je utéct sám před sebou, se i nadále roztáčí sugestivní kaleidoskop životů obyvatel jejich rodné čtvrti, propletenec lásek, křivd, nevraživosti, žárlivosti, věrnosti i zrady.

 

O skutečnou totožnost Eleny Ferrante se lite­rární obec zajímá už od počátku devadesátých let, kdy vyšla románová prvotina L’amo­re molesto (1992, Tíživá láska) osob(y) publikující(ch) pod tímto jménem. Mezinárodní úspěch tetralogie Geniální přítelkyně, tvořené romány L’amica geniale (2011, Geniální přítelkyně), Storia del nuovo cognome (2012, Příběh nového jména), Storia di chi fugge e di chi resta (2013, Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou), Storia della bambina perduta (2014, Příběh ztracené holčičky), dal podnět k intenzivnějšímu pátrání po její identitě.

Ať už je Elena Ferrante kdokoli, v současnosti je kritikou řazena mezi největší žijící italské autory a týdeník Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. S jejím vypravěčským mistrovstvím, které není založeno na narativních experimentech, ale na strhující síle výpovědi o těch nejzákladnějších lidských citových poutech, se už mohli čeští čtenáři setkat v románě Dny opuštění (2011).

Její romány Tíživá láskaDny opuštění se dočkaly filmového zpracování (1995, r. Mario Martone a 2005, r. Roberto Faenza), nyní se na motivy tetralogie Geniální přítelkyně chystá v produkci společnosti HBO a italské RAI osmidílný televizní seriál.

 

Třetí díl tetralogie Geniální přítelkyně překonává svým mistrovským vypravěčstvím předchozí dvě knihy!

Publishers Weekly

 

Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou je románem divokého přátelství dvou dospělých žen. Niterná bouře odehrávající se v srdcích obou přítelkyň odráží pohnuté a neutěšené poměry Itálie.

Amy Rowlandová, The New York Times

 

Je to vzácné, ale někdy se to stane. Dospějete k poslednímu řádku knihy, kterou jste si zamilovali, a zmocní se vás náhlý pocit, že jste osiřeli. Mně se to právě přihodilo s třetím dílem Geniální přítelkyně Eleny Ferrante.

Luisa Simonettová, Elle

 

Jedinečnost Eleny Ferrante spočívá v jejím umění introspekce, kterou dokáže proměnit v dokonale rozehraný part. V jejím psaní je přítomný jakýsi temný zápal a vzrušující živočišnost.

Catherine Taylorová, The Telegraph

 

V často domýšlivém literárním světě, v němž se to jen hemží autory uvyklými inscenovat sofistikované hříčky, a kde zato nikdo není schopen přenést na stránky bezprostřednost vůní, chutí, citů a rozporuplných vášní, je Elena Ferrante unikát: jako jediná tohle doopravdy dokáže. Proto je správné, že právě ona píše velký román o své generaci, své zemi a svojí době.

Andrea Colombo, Il manifesto

 

Elena Ferrante píše s nevídanou silou a vehemencí, které vkládá do svých ženských postav. Nechci už číst nic jiného!

Jennifer Gilmoreová, The Los Angeles Times

Sdílet 0

Nakladatel
Prostor
datum vydání
2017
ean
9990001765248
Počet stran
368

Bestseller v knihy Dobrovský

11175. v e-shopu | 11606. minulý týden

12. v E-knihy - Světová beletrie | 11. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.5 z 5 20 hodnocení čtenářů

13× 5 hvězdiček 4 hvězdičky 3 hvězdičky 2 hvězdičky 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Nic moc 1 2 3 4 Perfektní 5

 • 3 z 5 hvězdiček Květostava Horáková

  Knížku jsem četla tzv. jedním dechem, stejně jako předchozí díly. Autorka píše tak jednoduše a přitom napínavě, že se nemůžu dočkat každé další věty.

  Kniha, Prostor, 2017, 9788072603640

 • 4 z 5 hvězdiček Hana Zajícová

  Kniha se mi moc líbila , je čtivá a hlavně krásně popisuje dětství a mládí těch dvou hlavních protagonistek i s prostředím , kde vyrůstaly . Vrátilo mě to do mého dětství i mládí , i když musím říct , že to dívky měli o hodně těžší než my. Vcítit se do myšlení těch dvou a popsat je , je úžasné. Těším se na další díl. Škoda jen, že kniha je v měkkých deskách . To si myslím nezasouží.

  Kniha, Prostor, 2017, 9788072603640

 • 5 z 5 hvězdiček Hana Bémová

  Dokonalý příběh, nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

  Kniha, Prostor, 2017, 9788072603640

 • 5 z 5 hvězdiček Jiří Krupa

  Řekl bych ,že to jsou knihy spíše pro ženy. Je v nich hodně vaty a kdyby se vypustily stále se dokola opakující fráze,stačilo by to na 2 knihy.Jinak je tam poutavý příběh,hezky vyprávěný.

  Kniha, Prostor, 2017, 9788072603640

 • 5 z 5 hvězdiček Andrea Slavíčková

  Stejně jako předchozí díly se mi i tento velmi líbil. Čtivé, zajímavé, skvěle vykreslující životní karamboly a peripetie obou protagonistek.

  Kniha, Prostor, 2017, 9788072603640

 • 5 z 5 hvězdiček Hana Beráková

  z těcht knih jsem jen nadšená, vše je krásně propojeno, děj, prostředí, emoce. Kniha se krásně čte. Opravdu doporučuji

  Kniha, Prostor, 2017, 9788072603640

 • 5 z 5 hvězdiček Julie Kolodnytska

  Třetí díl těch dívek mě zatáhl do Neapole nazpátek. Nyní příběh vypráví, že Itálii politické nepokoje sužují, kde fašisté a komunisté v ulicích bojují. Mezitím Lenú svůj úspěch slaví, napsala knihu, která je populární. Poté se vdala a Ariota se z ní stala. S příchodem děvčátek se proměnila v matku na plný úvazek. Na druhé straně Neapole žije Lila s Enzem bídně. Každý den pracuje do vyčerpání a večer nad studiem čas tráví. Lila se tak pomalu ztrácí před očima, za to její syn se svému otci podobat začíná. Z trápení ji Lenú zachrání, od té chvíle se již  všechno změní. Další spád v ději přináší příchod dávného přítele z Ischii.

  Kniha, Prostor, 2017, 9788072603640

 • 5 z 5 hvězdiček Lucie Staňková

  Opravdu znovu velmi čtivé a napínavé. Nevím čím přesně to je, ale příběh Eleny a Lily je pro mě druhým světem.

  Kniha, Prostor, 2017, 9788072603640

Další knihy autora

Další knihy autora

Všechny knihy autora

Všechny knihy autora