Sobotní rozjímání: Hudba miluje knihy

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 3 Sdílet

Antonín Sander Antonín Sander

Sobotní rozjímání: Hudba miluje knihy - titulní obrázek

O spojení knížek a filmů toho bylo napsáno mnoho a často to přináší značné kontroverze. Já bych se chtěl ve svém Sobotním rozjímání zaměřit na jiný a rovněž velmi zajímavý, divoký i romantický vztah, který svět kultury přináší. Vztah písmenek a not.

Síla písní je bezpochyby v tom, že dokážou předat myšlenku autora v krátkém čase a v emocích. Přečíst knížku trvá několik hodin. Poslechnout si písničku? Několik minut. Jasně, nedostaneme filozofické menu plného rozsahu, ale můžeme si připomenout některé momenty z oblíbených knih nebo jejich myšlenku zapsanou do notového systému. Pojďme se nyní blíže podívat na to, které knížky ovlivnily hudební svět.

Jednou z mých nejoblíbenějších adaptací je bezesporu píseň a související videoklip od Kate Bush – Wuthering Heights ke knížce Na větrné hůrce od Emily Brontë. Kouzlo této adaptace tkví v tom, že respektuje nejen náladu a obsah knížky po hudební a textové stránce, ale ještě jej, tehdy velmi mladá Kate Bush dokázala velmi emotivně zatančit. Zpracovat tímto způsobem jedno z velmi zásadních děl anglické literatury vyžadovalo jistě mnoho odvahy. Stojím si však za tím, že křehkost Kate Bush krásně ladí s atmosférou románu.

Takový Stephen King je nejen rekordmanem, co se filmových adaptací jeho knížek týče, ale rozhodně svou tvorbou velmi ovlivnil hudební svět. Jeho knížky jsou proslulé temnější atmosférou a často zachycují neštěstí obyčejných lidí. Není proto náhodou, že v jeho tvorbě našly zalíbení především punk-rockové a metalové kapely. Legendární je především soundtrack k první filmové adaptaci knížky Řbitov zviřátek z roku 1983 od punk-rockové kapely Ramones a jejich písně Pet Sematary. Refrén knížku krásně shrnuje (věřím, že to nebudete považovat za spoiler).

Nechci být pohřben na hřbitově domácích zvířátek. Nechci žít znovu svůj život.

 

S dalšími adaptacemi ovšem přišly i kapely jako Black Sabbath s frontmanem Ozzym Osbournem (The Shining – Osvícení) nebo Metallica (Tommyknockers – Tommyknockeři)

Neměli bychom rovněž opomenout ani české luhy a háje. Je poměrně logické, že k sobě mají velmi blízko hudební texty a poezie. Není ovšem jednoduché báseň věrně zachytit, těžko se vypichuje jen některá konkrétní část. Vladimír Mišík je ovšem jedním z těch, kteří nálady básní umí věrně zachytit a využít jejich zvukomalebný potenciál. Krásným příkladem je zhudebnění básně Variace na renesanční téma z básnické sbírky českého beatníka Václava HraběteBlues pro bláznivou holku .

 

Neměli bychom ovšem opomínat ani popmusic, protože písničky tohoto žánru mají velký potenciál oslovit velké množství lidí a podpořit tak nějaký zajímavý projekt. A když se sejdou osobnosti jako Marta Kubišová, Richard Krajčo nebo Petr Kolář, bývá to známka komerčního úspěchu. Pod taktovkou Olgy Lounové vznikla píseň Protože to nevzdám - GUMP na podporu knížky Gump – Pes, který naučil lidi žít od autora Filipa Rožka, který svůj autorský honorář věnuje na podporu opuštěných a týraných psů

Ať už to vezmeme z jakékoliv strany, zjistíme, že písní a kapel, které byly inspirovány knížkami a jejich autory je mnoho. Některé kapely se podle nich pojmenovaly a následují jejich atmosféru (PennywiseStephen King – To, Of mice and menJohn Steinbeck – O myších a lidech, Kafka BandFranz Kafka ), jiné si inspiraci nechaly na svá alba nebo jednotlivé písně.

V dnešní době vznikají ke knížkám velmi propracované playlisty, autoři je umisťují na streamovací služby, aby umocnili čtenářův požitek z díla, příště se spolu můžeme podívat i na knížky, které vznikly jako reakce na hudební díla. Vše potvrzuje, že vztah hudby a knih je velmi hluboký. Láska navždy.

A jaké hudební adaptace knížek máte nejraději, vy, dobročtenáři?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 3 Sdílet