Psycho: Sanatorium. Když se snoubí duševní choroby s vražděním

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Marcela G. Marcela G.

Psycho: Sanatorium. Když se snoubí duševní choroby s vražděním - titulní obrázek

Pokud si vzpomínáte na mrazivý horor Psycho z dílny amerického spisovatele Roberta Blocha, jistě si rovněž vybavíte i postavu duševně narušeného a velmi nebezpečného schizofrenika Normana Batese.

Kultovní příběh o sériovém vrahovi trpícím rozdvojenou osobností se po dlouhých letech dočkal svého volného pokračování a jako velká obdivovatelka původní série ráda podotýkám, že novinkové Psycho: Sanatorium amerického autora Cheta Williamsona osobně považuji za více než důstojného nástupce geniálního Roberta Blocha.

Připravte se na hrůznou cestu do nejhlubších a nejtemnějších zákoutí lidské mysli, protože tahle kniha je bez nadsázky opravdu Psycho.

V temných chodbách sanatoria

Píše se rok 1960 a Norman Bates se nachází ve státní nemocnici pro duševně choré. Ačkoliv by se v případě státní nemocnice mělo jednat především o místo, kde se pacienti snaží léčit ze svých vážných onemocnění, někteří zdejší zaměstnanci považují sanatorium spíše za vězení pro pachatele ohavných zločinů.

Jednou takovou lidskou zrůdou je pro část nemocničního personálu i chladnokrevný sériový vrah Norman Bates. Ten trpí skutečně silnou formou schizofrenie, při níž se Bates stává svou dávno mrtvou matkou. Doktor Felix Reed se pokouší Normana pomocí psychoterapie dostat z jeho katatonických stavů a díky vydatné pomoci zdravotní sestry Marie se mu dílo pomalu ale jistě daří.

Když se navíc objeví Normanovo léta ztracené dvojče Robert, vypadá to, že úspěšné léčbě nestojí nic v cestě. Chladnými chodbami sanatoria se však plíží smrt a Norman záhy zjišťuje, že strašlivá temnota v duši bratra Roberta ohromuje dokonce i jeho samotného.

 

 • Psycho: Sanatorium

  pevná vazba

  Román Psycho Roberta Blocha byl poprvé vydán v roce 1959 a okamžitě se stal hitem, což jen o rok později vedlo k natočení filmu, který přinesl děsivý příběh Normana Batese do povědomí veřejnosti,…

  299 Kč

  Nedostupné

  Četl(a) jsem

 

Brilantně vykreslená atmosféra

Na rovinu přiznávám, že jsem do novinky Cheta Williamsona nevkládala žádné velké naděje. K četbě Sanatoria mne spíše přivedla vlastní zvědavost a touha zjistit, zda si autor nenasadil laťku příliš vysoko, když si usmyslel navázat na téměř legendární Blochův psychologický horor. Jen malá chvilka stačila k pochopení, že v rukou právě držím podmanivou a ve všech ohledech výjimečnou knihu.

Autor dokonale zachytil tíživou, naprosto děsivou atmosféru ústavu pro duševně choré, a při některých pasážích mi připadalo, že je všudypřítomné šílenství doslova hmatatelné. Během četby Sanatoria se tak bez nejmenších pochyb neubráníte husí kůži a dechberoucím momentům. V okamžiku, kdy dostanete možnost nahlédnout do pokroucené mysli Normana Batese a seznámíte se blíže s jeho matkou a dvojčetem Robertem, zaručeně nepůjdete spát.

Horor se vším všudy

Sanatorium amerického autora Cheta Walliamsona jednoznačně patří mezi jednu z nejlepších a nejpůsobivějších knih, co jsem kdy četla, a zajisté nadchne opravdové milovníky poctivého hororu. Pokud se zajímáte o téma schizofrenie či vyhledáváte příběhy o sériových vrazích, jste na správné adrese.

Patříte-li navíc mezi nadšené fanoušky Roberta Blocha a toužíte po tom zjistit, co se dělo s Normanem Batsem v období mezi prvním a druhým dílem Psycha, nesmí novinka Cheta Walliamsona rozhodně chybět ve vaší sbírce. Sanatorium si ovšem vychutnají i ti z nás, kteří se s Normanem setkávají poprvé a tedy není vysloveně nutná znalost předchozího děje.

Vzhledem k tomu, že je postava Normana Batse inspirovaná skutečnou osobou sériového vraha a celá kniha vás vysloveně přenese do světa psychicky nemocných jedinců, pro jistotu zkontroluji, zda jsem na noc zamkla vchodové dveře – až tak mocně dokáže Psycho: Sanatorium zapůsobit na mysl čtenáře.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy