RECENZE: Pekárna s vůní skořice

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Adriana Šťastná Adriana Šťastná

RECENZE: Pekárna s vůní skořice - titulní obrázek

Čas od času chce člověk vypnout a každý večer před spaním přečíst pár stránek a usínat v poklidu. Alespoň tak jsem to měla já za poslední dobu. Pokud i vy čas od času hledáte něco, co je milé a fajn na počtení, tak věřím, že se vám tato knížka bude líbit stejně tak jako mně.

Obecně mám již mnoho let velmi kladný vztah ke gastronomii a ani pečení mi není úplně cizí. O to víc mi vždycky udělá radost, když je nějaká kniha s touto tematikou spojená. Pekárna s vůní skořice však předčila moje očekávání, protože byla ještě lepší, než jsem doufala.

 

 

V knize máte možnost seznámit se s hrdinky hlavní babičkou Amélií, která vypráví svůj životní příběh, jenž se odehrává v krásném švédském městečku Halleholm, kde společně s jejím mužem a dědečkem Lovisy si plnili svůj životní sen.

Postupně tak máte možnost dozvědět se mnoho zajímavých informací o historii dvou rodin, které mezi sebou již mnoho let trochu zbytečně bojují.

V tomto malebném městečku nebylo vždycky jen blaze, ale již po mnoho let se tu odehrávaly různé rodinné zápletky a milníky, které ne vždy končily úplně vesele.

Děj má hned dvě časové osy, kdy se podíváte do minulosti a doby, kdy se narodila babička Amélie a později do současnosti, kdy si obě rodiny nemohly z mnoha důvodů přijít na jméno a nevraživost je tu cítit na každém rohu.

Lovita se po delší době vrací domů do rodného města z Londýna, kde se jí rozpadl vztah a přišla o svou práci. V malém švédském městečku navíc zdědila dům, který před mnoha lety žil a všichni obyvatelé ho moc dobře znali díky proslulé pekárně a babičky krejčovskému salónu. Dědictví však není na první pohled zas takovou výhrou a má hned několik podmínek, které musí hlavní hrdinka dodržet.

Když po dlouhém přemlouvání a nátlaku z okolí začne uvažovat Lovisa o znovuotevření tolik proslulé dědečkovy pekárny, ocitá se na tenkém ledě. Z dob, kdy žila v Londýně měla možnost se v tomto oboru zlepšit a má tak dostatek zkušeností, ale to ji velmi znepříjemňuje „konkurenční“ rodina, která se snaží udělat maximum pro to, aby se tomu tak nestalo. Navíc místní zbohatlík a také člověk, kterého zná Lovisa z dětství, ji nutí, aby se svého snu vzdala a rodinný dům mu raději prodala. Vyvíjí na ni velký tlak, zastrašuje ji a tak je Lovisa ve stresu a uvažuje nad tou nejlepší volbou, která ji budu stát co nejméně starostí.

Já se musím přiznat, že po celou dobu čtení jsem myslela na toho skvělého a teplého skořicového šneka, který se prodává ve známém švédském obchodě s nábytkem a doplňky. A přesně takové dobroty jsem si představila, že se jejich vůně linula v ulicích malého švédského městečka, kde lidé zvědavě nakukovali do výloh.

Autorka sepsala velmi poutavý příběh, který se nesl na vlně zajímavých rodinných vztahů a chvílemi byl plný smutku, ale vzápětí i radostných okamžiků. Ostatně je skvělé, že kniha má něco málo přes 400 stran, takže děj je velmi dobře vykreslený a provází vás tak od začátku do konce tím, co prožíval v minulosti rodinný klan Lindegrenů a Halleholmů. Můžete tak sledovat kam se za ty roky obě rodiny posunuly a co je vlastně ještě mohlo potkat.

A jako bonus se můžete dozvědět mnoho zajímavých informací o místních dortíkách a laskominách, které vám sice občas trochu lámou jazyk, ale věřím, že o to chutnější budou.

Kniha je tedy ideální i jako dovolenkové čtení, které pohladí po duši a rozzáří třeba i upršený den.

 

Hodnocení: 95 %

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet