RECENZE: Ochráním tě

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Antonín Sander

RECENZE: Ochráním tě - titulní obrázek

Ochráním tě je nejnovější knihou Petera Maye. Začetl se do ní náš kolega Antonín, pro něhož není autorova tvorba neznámou.

Troufám si tvrdit, že málokdo ocení místa s velkým výskytem pakomárů, nedotčené míle bažin nebo průměrnou teplotu v létě kolem 16°C. V mnohých z nás však přesto Peter May dokázal vzbudit svým popisem přírody a života na Vnějších Hebridách jistou vášeň. Po trilogii z ostrova Lewis, Umrlčí cestě a Ostrovu Entry se sem vracíme. Ochráním tě je román zahalený do krásné tvídové obálky a jako již tradičně je obtížné jej žánrové zařadit. Na trase Paříž-Stornoway budeme zkoumat svět módy, pátrat v minulosti i řešit vraždu.

  • Ochráním tě

    Peter May se v novém detektivním románu vrací do prostředí bestsellerové trilogie z ostrova LewisManželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní hebridskou luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Když se…

    348 s DPH

    Skladem

    Četl(a) jsem

Krátce poté, co se hlavní postava Niamh Macfarleneová dozví, že má její manžel Ruairidh poměr s ruskou módní návrhářkou, se stane svědkem výbuchu bomby, která oba milence usmrtí. Do pátrání se pouští pařížstí i skotští policisté, zatímco Niamh rekapituluje sobě i čtenářům svůj a Ruairidhův život. Právě vzpomínkové pasáže Mayových knih oceňuji ze všeho jeho spisovatelského umění nejvíce. Dojímají a zároveň inspirují k vnímání krás života, a to i těch na první pohled drsných a nehostinných – ať už se to týká přírody, lidských citů nebo zážitků. V tomto směru není složité si zamilovat i román „Ochráním tě“.
 

Peter May odhaluje Harris a Ranish Tweed, elegantní látky, které oblékají historii Hebrid. Čtenář díky vnímavému pojetí mezilidských vztahů dokáže proniknout až na dřeň problémů konkurenčního světa módního průmyslu i duší drsných skotských obyvatel ostrovů. Možná je to většinou právě ta síla vykreslení osudů hlavních postav, která detektivní linku a především samotnou roli policistů v Mayových dílech lehce upozaďuje. Týká se to i Silvie Braqueové, francouzské vyšetřovatelky, u níž pozorujeme spíše její dilema práce versus rodina i způsob, jímž skepticky nahlíží na muže.

Nemohu popřít, že si fanoušek dokonalých policejních pátraček nemusí v závěru knihy přijít na své. Dokonalou logiku a posloupnost činů pachatelů i obětí najdete v jiných románech. Jenže pro ty čte Mayovy romány jen málo čtenářů. Jsou to motivy vrahů, atmosferické zasazení do souvislostí i náznaky světa, který není černobílý (v případě Hebrid je obzvlášť šedý) v čem Peter May i jeho nový román „Ochráním tě“, vyniká. Podmanivý smysl pro detail. Taigh an Peter May.

80% Antonín Sander 30. května 2019

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

34 prodejen s odběrem Zdarma