RECENZE: Mám nad tebou moc

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Kateřina Svobodová Kateřina Svobodová

RECENZE: Mám nad tebou moc - titulní obrázek

Máte rádi thrillery, u kterých se výborně odreagujete? Sáhněte po stejném čtení jako naše Katka, která se o thrilleru Mám nad tebou moc rozepsala na následujících řádcích.

Mám nad tebou moc je thriller, který vyšel začátkem června pod nakladatelskou značkou Ikar. Ač se říká Nesuď knihu podle obalu, mě kniha upoutala především svou obálkou. A protože nadšeně vítám každý thriller do knihovny, pustila jsem se do čtení s plnou vervou.

Ella Longfieldová vede poměrně poklidný život, tvoří nádherné kytice i květinová aranžmá ve svém vlastním malém květinářství a ani ve snu by ji nenapadlo, že se jí může otočit život vzhůru nohama během jedné jediné cesty vlakem.

„Co byste si mysleli, kdybyste viděli nastoupit do vlaku dva muže a každý z nich by držel černý pytel na odpadky s neznámým obsahem? Já jako matka syna v pubertě, jehož pokoj by určitě zaujal sociálku, jsem si jen pomyslela: To je typické. Copak si ti kluci nemohou najít alespoň tašku? (…) Ale ne. Ti dva mladíci právě vyšli z vězení. A v černých pytlech mají své osobní věci.“

Ella vyslechne rozhovor mezi dvěma dívkami, kteří právě cestují do Londýna a dvěma muži, které právě pustili z vězení. Téměř celou cestu uvažuje jako zodpovědná matka, že by měla zakročit, nicméně své úvahy rychle zažene, když se stane svědkem ožehavé situace, která jí mínění o dívkách rychle změní.

Avšak den na to je jedna z dívek – Anna – pohřešovaná. Nikdo neví, kam mohla zmizet a její kamarádka Sarah s policií příliš nespolupracuje. Je jasné, že ví mnohem více, než je ochotná říct. Rodina Anny je zdrcena, Ella také. Mohlo by být vše jinak, kdyby ve vlaku zasáhla a dvě kamarádky varovala? Aby toho nebylo málo, začnou Elle chodit podivné kartičky s mrazivým sdělením. Někdo ji sleduje. Ale proč?

„Někdy, a to je také důležité, není potřeba nic moc dělat. Lidé to prostě zjistí. Prozradí se. Potom je pozorování zajímavější, protože se občas otočí. K oknu. Nebo zcela správným směrem a zatáhnou žaluzie nebo závěs. Rozsvítí. Nebo zkontrolují dveře. Jindy jim ale musím trochu pomoct. Rozdmýchat to.“

Vše napovídá tomu, že s Anniným zmizením souvisí dva propuštění vězni, ale zároveň se zdá, že každý ví něco, s čím se ještě nikomu nesvěřil…

Co musím jednoznačně vypíchnout je množství úhlů pohledu, z jakých je příběh vyprávěn. Díky tomu dostává čtenář poměrně komplexní obrázek o celé situaci – vnímá zoufalství Anniny rodiny, ale také bezmoc ze strany svědkyně Elly. Zároveň máme možnost proniknout do skrytých osobních problémů jednotlivých postav. Díky tomu budete mít občas pocit, že jste skutečně součástí děje, což ocení každý čtenář.

Mám nad tebou moc je skvělou záležitostí pro každého milovníka thrillerů, a to nejen klasických, ale i psychologických. Nevolila bych ho však, pokud hledáte složitější a propracovanější thriller. Jedná se v tomto žánru spíše o „oddechovku“ ke kávě.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet