10 novoročních předsevzetí, v nichž se pozná téměř každý knihomol

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 30 Sdílet

Daniela Schmidtová Daniela Schmidtová

10 novoročních předsevzetí, v nichž se pozná téměř každý knihomol - titulní obrázek

Období kolem Nového roku v nás může podněcovat touhy po nových začátcích, ale také takové ty každoroční bláznivé nápady vymýšlet si na sebe různá předsevzetí, protože letos to už určitě vyjde! Někdo si usmyslí, že začne pravidelně cvičit, někdo by se možná rád naučil nový jazyk a někdo se třeba konečně rozhodne skoncovat s kouřením. Protože my knihomolové žijeme v úplně jiném světě, i naše předsevzetí jsou tak trochu jiného rázu.

#1 Čtení věnuji více času

Milujete čtení, ale máte pocit, že mu nevěnujete dostatek svého času a místo toho například prokrastinujete sjížděním sociálních sítí? „Jenom se ještě podívám na tohle a lajknu tenhle příspěvek“ a najednou je z toho hodina a půl ne-li dvě? Za tu dobu už jste mohli mít přečtené minimálně tři kapitoly!

#2 Čtení věnuji méně času

Z vašeho koníčku se pomalu ale jistě stala posedlost? Nemáte jiné zájmy a už ani moc známých a kamarádů, protože je kvůli čtení zanedbáváte? V kuchyni se vám hromadí hory špinavého nádobí, koš na prádlo praská ve švech a v pozadí řvou děti hlady? No, to už trochu zavání problémy.

#3 Letos nebudu tolik utrácet

Vaše peněženka zeje prázdnotou, partner s vámi nemluví a vaše knihovny se hroutí pod náporem tuny knih. To není scéna z katastrofického filmu, ale realita některých chorobně nakupujících knihomolů. Obklopovat se knihami je skvělé, ale pokud vaše konto drží hladovku nebo knihy hromadíte i na místě, kde by neměly být (lednice, trouba...), je na čase se zamyslet nad návštěvou knihovny. Už pro ten klid v rodině…

#4 Konečně přečtu knihy, které mám v knihovně

A jsme zase u toho: Vaše peněženka zeje prázdnotou, partner s vámi nemluví a vaše knihovny se hroutí pod náporem tuny knih. A většinu z těch knih nikdo ještě ani jednou nepřečetl! Jako obranu před internetem a sociálními sítěmi si nasaďte klapky na oči, které dříve mívali koně, aby se naplašili, a konečně si dočtěte ty netknuté knihy, co na vás čekají.

#5 Začnu si psát čtenářský deník

Patříte k těm, kteří sami sobě dávají výzvy typu: letos přečtu 50, 80 nebo 100 knih? Ale proč? Budete si z nich vůbec něco pamatovat? Nebylo by lepší soustředit se na kvalitu, nikoli na kvantitu? Nebo už si konečně můžete začít psát, ten čtenářský deník, o kterém uvažujete minimálně několik měsíců ne-li let, abyste si obsah toho množství přečtených knih lépe pamatovali. Za 50 let, až budou vaše vnoučata považovat slovo „kniha“ za sprosté, se jim to bude k maturitě náramně hodit.

#6 Už nebudu hromadit

Dospěli jste do stádia, kdy máte doma více knih, než čtverečních metrů? Stal se z vás takový knižní křeček a už nevíte jak dál? Nebo vás prostě jen dostihla módní vlna minimalismu (o kterém existuje mimochodem také plno knih) a odteď se hodláte obklopovat jen tím nezbytně nutným? No, přeji vám hodně štěstí a pevnou vůli!

#7 Rozšířím svou knižní sbírku

Jste přesvědčení, že není radno věřit lidem, kteří doma nemají knihy? Chcete se obklopit moudrem, které z polic plných knih vyzařuje? Máte zbytečně obří byt, potřebujete ho nějak zaplnit a ty knihovny by se sem tak bezvadně hodily? Nebo jste prostě jenom pozér, který ani moc nečte, ale má pocit, že mít doma knihy je cool (to je!)? Tak směle do toho! A nezapomeňte na to, že není nic horšího než neúplná série.

#8 Podpořím kvalitní autory koupí jejich knih

Takové předsevzetí je jistě chvályhodné, pokud se jedná o české či slovenské autory, kteří často nemají možnost prosazovat se na světovém trhu, kde je kupní síla nepoměrně vyšší. Pokud jste ale opět skončili u regálu s Kingem nebo Rowlingovou, je to veliká škoda. Nejen, že tuzemští spisovatelé nejspíše nebudou mít brzy co jíst, ale hlavně nevíte, o jak skvělé, silné a často i humorné příběhy se ochuzujete. 

#9 Budu vždy dočítat

Jste chorobný nedočítač knih? Odkládáte knihy po prvních pár stránkách? Stává se vám, že kvůli své netrpělivosti často přicházíte o skvělé příběhy, o nichž si pak ostatní s nadšením vypráví? A není to škoda? Pojďme jim dát šanci, každá kniha může překvapit!

#10 Nebudu dočítat něco, co mě nebaví

Známe to asi všichni. Do ruky se nám dostane kniha, do které se prostě nemůžeme začíst. Čteme ji hodiny a hodiny aniž bychom si z ní něco pamatovali, jsme stále na začátku a nemáme naději, že se dobereme konce. Není nic jednoduššího, než takovou knihu odložit. Každá kniha má svého čtenáře a každý čtenář nemusí přečíst vše. Tak proč plýtvat čas na knihy, které nás nebaví, když na světě jich je tolik skvělých, které ani za 9 kočičích životů nemáme šanci přečíst?

A už jste si přečetli 5 věcí, které dohánější knihomoly k šílenství

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 30 Sdílet