5 věcí, které dohánějí knihomoly k šílenství

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 60 Sdílet

Eva Machová Eva Machová

5 věcí, které dohánějí knihomoly k šílenství - titulní obrázek

Knihomol je stvoření, které ostatní považují za vcelku mírumilovné, ale když se takový čtenář rozzlobí, bude zle. A pokud jste vášnivý knihomol, čtěte dále na vlastní nebezpečí, je dost možné, že vám s každým řádkem začne tikat v oku, třeba vás i vytočí do nepříčetna nebo vám způsobí menší panický záchvat.

1. Ohnuté rohy

Začínáme pěkně zostra, viďte? Knihy jsou tak krásné, zdánlivě obyčejné předměty s tak půvabnou estetikou, že je skoro až barbarské ten vzhled nějak narušovat. Obzvláště tím, že by člověk ohýbal rohy stránek. Někteří se sice budou snažit vymlouvat na to, že po ruce neměli záložku, ale já bych si třeba raději vytrhla stranu ze sešitu nebo vzala účtenku, co mám po ruce, než abych knihu jakkoliv poškodila.

2. Počmárané (nebo popsané) knihy

Některé knihomoly dokážou pořádně vytočit i počmárané a popsané knihy. Nejhorší jsou ty čmáranice, které nedávají žádný smysl. Ale jak byste, na druhou stranu, reagovali na popisky v knize, které obsahují zajímavé postřehy k textu? Nebo je pro vás kniha tak svatým předmětem, že se ho nesmí dotknout ani obyčejná tužka, pokud se tedy zrovna nesnažíte ulovit autorův podpis?

3. Natržené stránky

Úmyslně natržené či úplně vytržené listy knih snad dokážou rozpálit do ruda každého knihomola. Možná dokonce i člověka, který by se za knihomola sám neoznačil. Proč by to někdo dělal? Pokud kniha náhodou doputuje k někomu dalšímu, absolutně to pro něj naruší strukturu příběhu. A co kdyby kvůli vytržené stránce zrovna prošvihl veledůležitý moment? A ještě jedno děsivé „co když“ na závěr. Co když se ta vytržená stránka ztratí a nikdy nenajde?

4. Záhada ztracených knih

My knihomolové se často snažíme šířit naši lásku ke knihám i mezi literární mudly. Občas tak půjčujeme známým a příbuzným knihy, na které jsme skutečně pyšní, že je vlastníme. A tu knihu si přece taky musí přečíst někdo další! Jenže (pozor, další hororový scénář) co když se k nám ta kniha nedostane zpět? To je snad to nejhorší, co se může stát. Můžete připomínat pořád dokola, že byste svou knihu chtěli zpátky, ale po nějaké době zkrátka nezbývá nic jiného než se smířit s tím, že ji už nespatříte.

5. Spoilery

A na závěr si přidáme ještě jeden obrovský prohřešek, který trápí nejen knihomoly. To přece není nic příjemného, když si užíváte čtení příběhu, ale najednou vám někdo prozradí konec. To nemohli ještě chvilku počkat, než to sami dočteme? A taky vás spoilery občas odradí od pokračování ve čtení, protože si myslíte, že nemusíte pokračovat, když už víte klíčové momenty nebo dokonce samotné rozuzlení? Prozrazená zápletka dokáže pěkně pokazit zážitek ze čtení.

Doufám, že vy, knihomolové, jste přežili článek ve zdraví, a že se vám krevní tlak zvedl pouze mírně. A pokud patříte mezi ty, kteří občas zahřeší, když zacházejí ať už s cizí či vlastní knihou, tak že se třeba poučíte pro příště. Ať je to ale tak či onak, můžete se teď vrátit zpět ke čtení vaší oblíbené knihy. A zkuste šířit lásku ke knihám dál po světě!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 60 Sdílet