Klasika v akci, aneb Několik tipů na maturitní čtení

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Daniela Schmidtová Daniela Schmidtová

Klasika v akci, aneb Několik tipů na maturitní čtení - titulní obrázek

Maturita už se kvapem blíží, a proto jsme si pro vás připravili slevovou akci na několik klasických děl od českých ale i světových spisovatelů. Vybrané knížky nyní koupíte již od 29 Kč.

Známe to asi všichni. Nejlepší je dělat všechno na poslední chvíli. Jenže jakmile si to v tuhle dobu nakráčíte do knihovny, že už teda začnete konečně něco číst, je taky možné, že zjistíte, že cokoliv, co má pod 300 stran už je dávno rozpůjčované. Navíc nezapomínejte, že březen je měsícem čtenářů, což může k všeobecné rozpůjčovanosti v knihovně jen přispět. I z toho důvodu tu pro vás máme tipy na maturitní knížky za skvělé ceny, se kterými u zkoušek zazáříte, a ještě je do té doby stihnete přečíst.

Drama a poezie

Pro mě bylo vždycky nejzapeklitější vybrat si do četby drama a poezii. Do maturitní četby je totiž třeba zařadit minimálně dvě dramata. Z našeho výběru zlevněných titulů si můžete vybrat například jedno z těch od českého autora Karla Čapka. Nejen, že jeho dramata mají přibližně jenom kolem 100 stran, ale navíc zpracovávají velmi zajímavá témata.

Například takový Loupežník se tematicky zabývá konfrontací mládí se stářím, Bílá nemoc je antifašistická hra, co předvídá vypuknutí války a Matka je zase hra o konfliktu mateřské lásky a lásky k vlasti. Hra Věc Makropulos dokonce předběhla svou dobu a zpracovává téma prodlužování života a oddalování smrti, což je velmi aktuálním tématem i dnes. Všechna tato dramata navíc máme v krásné nové červenočerné edici. A za tu cenu? No neber to!

Pokud se hry Karla Čapka zabývají na váš vkus příliš vážnými tématy, nezoufejte. Například hra Noc na Karlštejně od Jaroslava Vrchlického je stejným dílem zábavná jako zajímavá. Nebo jste snad spíše shakespearovský typ? V tom případě sáhněte po Hamletovi. Preferujete spíš pohádkové čtení? V tom případě pro vás bude tou pravou volbou hra Radúz a Mahulena od Julia Zeyera.

Básnické sbírky

Snad ještě horší než divadelní hry, které si běžně na čtení skoro nikdo nevybere, jsou básnické sbírky. Snad každý si pamatuje, jak trpěl ve školní lavici, když na ně v literatuře přišla řada. Pokud také patříte mezi ty, které si k poezii zatím nenašli cestu, zkuste to pro začátek pomocí poezie pro děti. Česká říkadla – Kalamajka od Ludvíka Středy obohacené o ilustrace Josefa Lady vás jistě ze skepse z poezie vyléčí.

Literární díla do konce 18. století

Dalším takovým strašákem maturitní četby jsou minimálně 2 literární díla datovaná do konce 18. století. Do této skupiny patří například již výše zmíněný Hamlet od Shakespeara. Tím zabijete rovnou dvě mouchy jednou ranou, dílo se totiž řadí jak ke starší literatuře, tak k dramatům. Jako další kniha by v úvahu připadal Dekameron od Giovanniho Boccacia. Tato kniha má sice více než 500 stran, ale nudit se u ní rozhodně nebudete. Dekameron obsahuje celkem 10 humorných, poučných, ale i erotických příběhů, které si vypráví 10 Florenťanů na útěku před morovou epidemií.

Pokud už vás ale už vážně tlačí čas, vsaďte na jistotu s Ezopovými bajkami. Ty zdaleka nemusíte přečíst všechny, abyste pochopili jejich podstatu. Ve sbírce jednoho z nejznámějších bajkařů naleznete prostřednictvím příběhů se zvířaty a rostlinami zábavu i poučení, a navíc konkrétně toto vydání Ezopových bajek je obohaceno ilustracemi od barokního umělce Václava Hollara. Tak co myslíte, vyberete si?

» Chci si vybrat «

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy