Jedenáctý Velký knižní čtvrtek je tady! Už 16. března zamíří na pulty knihkupectví patnáct očekávaných novinek napříč literárními žánry. Mezi nejočekávanější novinky se řadí kritiky oceňovaný bestseller s názvem Ďábel v Bílém městě nebo autobiografie Čas mého života.
Ochromující napětí
Před pětadvaceti lety došlo k brutální vraždě. Literární agent, Peter Katz, je odhodlán vypátrat vraha za každou cenu. Odhalte tajemství nedokončeného rukopisu v románu Kniha zrcadel.
Máte-li rádi beletrizovanou literaturu faktu, pak by vám rozhodně neměla uniknout kniha Ďábel v Bílém městě spisovatele Erika Larsona. Jedná se o skutečný příběh masového vraha H. H. Holmese, amerického Jacka Rozparovače, který během Světové kolumbovské výstavy zavraždil desítky, možná až stovky žen. Vejděte do domu plného mučíren, propadlišť, piteven a slepých uliček. Režii v zamýšleném filmu přislíbil Martin Scorsese, hlavní role by se měl ujmout Leonardo DiCaprio.
Příběh nadějné švédské autorky Hanny Lindberg s názvem Stockholm - Přísně tajné se stal ihned po svém vydání bestsellerem ve Švédsku, v Německu i v Itálii. Autorka zúročila své zkušenosti ze světa modelingu – představí vám odvrácenou tvář luxusních klubů a prestižních magazínů. A nepůjde o nic menšího než o život.
Chcete-li detektivní romány proložit i jinými žánry, začtěte se do povídek Ve světle nebo ve stínu. Světoznámí prozaici, jako například Stephen King, Lee Child, Joyce Carole Oatesová a další, se nechali inspirovat dílem malíře Edwarda Hoppera a na jeho motivy napsali originální příběhy: horor, detektivku, povídky tajemné, fantastické či romantické. Do jakých světů obrazy vedou?
V hlavní roli ženy
Nestává se příliš často, aby se spisovatel prosadil tvorbou v jiném než mateřském jazyce. Podařilo se to české autorce Lence Horňákové-Civade, která získala za svůj román Marie a Magdalény francouzské literární ceny. Magdaléna, Libuše, Eva... jedna rodová linie a nepříznivý osud, se kterým se ženy musí potýkat. Nad tím vším se vznáší vyprávění o Marii, jejich matce, babičce a prababičce. Na první pohled obyčejná rodinná sága vás silně zasáhne.
Román české autorky vyznamenaný francouzskými literárními cenami ! Nestává se moc často, aby se český literát prosadil v cizině a už vůbec ne, aby se prosadil tvorbou v adoptovaném jazyce. Stalo se…
Významný polský novinář a znalec českého prostředí Mariusz Surosz pojednává v publikaci Ach, ty Češky o osmi ženách z české historie a současnosti. Vykreslováním osudů slavných osobností, například Věry Čáslavské, Adiny Mandlové či Petry Šáchové, rozkrývá dějiny našeho národa a naši národní povahu v celé své komplexnosti.
S dalšími talentovanými a silnými ženami se setkáte v románu Múza anglické spisovatelky Jessie Burtonové. Kniha se ihned po vydání v roce 2016 umístila na první příčce žebříčku bestsellerů a během prvních deseti dnů se prodalo 10 000 výtisků. Strhující příběh tvoří dvě dějové linie, z nichž první se odehrává v Anglii v šedesátých letech dvacátého století a druhá ve Španělsku koncem let třicátých.
Také odvážným mužům je věnováno 55 minut mezi životem a smrtí slovenského spisovatele Jozefa Kollára. O emigraci z Československé socialistické republiky na Západ v letech 1948 – 1989 snilo mnoho lidí. Mezi těmito lidmi ovšem vynikala skupina mimořádně technicky zdatných jedinců, kteří použili k dobytí železné opony například horkovzdušný balon, vlastnoručně vyrobený tank nebo motorové rogalo. Společnou hnací silou byla zručnost, touha a víra, že na Západě uplatní své nevšední schopnosti.
Rodinné vazby mohou tížit
Skleněný zámek vypráví příběh čtyř dětí, které vyrůstají v nekonformní rodině v USA 60. let. Otec, pokud se zrovna ukáže doma a je střízlivý, učí děti fyziku, geologii a podněcuje jejich fantazii. Matka je umělkyně a místo přípravy jídla raději maluje obrazy. I přes těžké dětství autorka líčí své rodiče s nesmírnou láskou a pochopením. Kniha se po svém vydání držela tři roky na nejvyšších příčkách bestsellerových žebříčků New York Times.
Příběh čtyř dětí, které vyrůstají v nekonformní rodině v USA 60. let – otec, pokud je střízlivý, učí děti fyziku, geologii, ale hlavně umí skvěle vyprávět neuvěřitelné příběhy a podněcuje jejich…
Představte si, že byste ve svých 38 letech zjistili, že jste vnoučetem nacistického důstojníka, který zabil tisíce nevinných lidí. Přesně to se totiž stalo Jeniffer Teegeové, hlavní hrdince z knihy Můj dědeček by mě popravil, když se z fotky dozvěděla, že její dědeček byl Amon Göth, nacistický řezník ze Schindlerova seznamu a brutální velitel koncentračního tábora Plaszow. Tento objev roztříštil Jennifeřinu identitu. Aby se vyrovnala s temnou rodinnou minulostí, pustí se do pátrání a rozkrývání rodinné historie.
Umělecký život bohémské Paříže počátku minulého století a nahlédnutí do života básníka s převratnou imaginací vám zprostředkuje Julia Hartwigová v knize Apollinaire. Básníka, do jehož tvorby se promítla i návštěva Prahy, obklopovalo mnoho známých osobností jako Pablo Picasso, Georges Braque či Henri Rousseau. Jejich osudy v metropoli umělců představuje autorka čtivou a zábavnou formou.
Životopisný román Letní host líčí přátelství literární legendy Antona Pavloviče Čechova a rodiny Lintvarjovové. Nález společného deníku spojí životy tří žen a postaví most přes dvě století. Skutečně napsal Čechov román, který pak zmizel?
České prostředí: příběh pro náctileté i úchvatné hory
Petra Dvořáková napsala již několik knih pro dospělé i dětské čtenáře. Kniha Každý má svou lajnu je o florbalu, prvních láskách, ceně vítězství i problémech s rodiči. Kdo dá vítězný gól? A dá se vítězství koupit?
Opravdový skvost ukrývá poslední kniha s názvem Krkonoše. Karkonosze. Riesengebirge. Autor knihy, Petr Bergmann, vám společně s fotografem Janem Hrdým nabídne přes 150 mnohdy unikátních grafik z let 1740 – 1900. Výhledy na jedinečná horská panoramata, první krkonošské boudy a obce Krakonošova revíru. Kochejte se krásou českých hor.
Kniha představuje přes 150 mnohdy unikátních grafik z let 1740 - 1900, které ve své většině nebyly od doby svého vzniku již nikdy publikovány ani reprodukovány. Rytiny a litografie pochází ze sbírky…
Velký knižní čtvrtek se koná dvakrát ročně, na jaře na na podzim. V jeden den se uvede výběr nejzajímavějších knižních novinek. I letos bude součástí této akce setkání s autory knih, které se uskuteční 16. a 17. března v Praze a 23. a 24. března v Brně.