Když dark romance píše muž: Dominik Fiala o erotice, fantasy a toxické lásce
Dark romance je žánr, kterému dominují především autorky. Dominik Fiala do...
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání | Přejít ke košíku
Nacházíte se zde: Domů » E-knihy » Beletrie » Česká a slovenská beletrie
E-kniha
Kniha je ve formátech mobi ePUB
179 Kč s DPH
Jsme transparentní
Autobiografické povídky „Satori v Praze“ vyšly v r. 1993 v nakladatelství Pragma. Letos mají tedy 30leté výročí vydání. S 80 ročky na hrbu, co mi už je, jsem je chtěl oslavit pokusem o novou reedici jejich vydání. Tehdejší texty nebyly doprovázeny žádnými fotografiemi, tak jsem to nyní napravil a k literárním záznamům svého… Přejít na celý popis
Autobiografické povídky „Satori v Praze“ vyšly v r. 1993 v nakladatelství Pragma. Letos mají tedy 30leté výročí vydání. S 80 ročky na hrbu, co mi už je, jsem je chtěl oslavit pokusem o novou reedici jejich vydání. Tehdejší texty nebyly doprovázeny žádnými fotografiemi, tak jsem to nyní napravil a k literárním záznamům svého beatnického a undergroundového života za éry komunismu jsem připojil 134 fotek dokumentujících tehdejší moje životní peripetie. Protože mám za to, že knížka „Satori v Praze“, která dosvědčuje, že i za bolševika se dalo žít svobodně a i radostně, je nosná i po těch uplynulých třech desetiletích, obrátil jsem se s reedicí na několik nakladatelství (Argo, Paseka, Pulchra, Maťa atp). Uspěl jsem teprve u časopisu Revolver Revue, které vydává též knižní edici. Jenže vzhledem k finanční situaci Revolverky nakonec k vydání bohužel nedošlo, tak jsem se tedy rozhodl reedici vydat aspoň sám jako e-knihu.
Jednotlivé povídky chronologicky zahrnují postupná časová období mých životních aktivit. Titulní povídka „Satori v Praze“ mapuje mé přemístění z metropole do severních Čech, kde jsem v Krušných horách započal svou dřevorubeckou kariéru. Jako ženáč bych měl omezit své dobrodružné sklony, ale v r. 1968 jsem tři měsíce pásl na Slovensku ovce, abych si vyzkoušel práci svých předků bačů. Po návratu jsem stavěl chajdu podle vzoru Henry Davida Thorea, v níž jsem se chtěl na nějaký čas oprostit od civilizace. O rok později, když se dalo ještě vyjet za hranice na Západ, tak jsem zavítal do Francie a strávil tam půl roku prací na pile v Alsasku. V dalším čase jsem prožil krásné chvíle se svým synem na pronajmuté samotě od lesů nad hornickým Mezibořím. Moje dobrodružné eskapády nakonec vedly k rozpadu manželství a tak jsem zažil i kariéru jako kočí s koňmi na horských boudách v Krkonoších.
Další povídky už zahrnují moje setkání s českým undergroundem. Napřed proběhl čtyřroční milostný „román“, zachycený v textu „Silvestra“. Povídka „Na baráku“ popisuje život androšského společenství na Nové Vísce u Chomutova, jehož jsem se stal členem a kde se konala řada festivalů a koncertů např. Plastiků a DG 307 atp. Po vyvlastnění Nové Vísky lidumilnou StB jsem se vrátil k dřevorubecké rachotě, která má „na svědomí“ vznik povídky „Lesní blues“. Ta vyšla v r. 1985 ve vídeňském exilovém časopisu Paternoster a v r. 1992 ji vysílal ČR na stanici Vltava. Povídka „VOKNO“ je věnována tomuto undergroundovému časopisu, jehož jsem byl redaktorem. Potom už jsem se přemístil ze Severu nazpět do Prahy, kde jsem se živil jako topič v hotelu AXA, což mi velkorysým střídáním pracovních služeb naší disidentské osádky umožňovalo farmařit na faře v Rejšicích na mladoboleslavsku, viz stejnojmenná povídka. Závěrečný text „Rozloučení“ zmiňuje další osudy v jižních Čechách, napřed na Kaplicku a pak už zakotvení v oblasti Blanského lesa na Českokrumlovsku, kde žiju dodnes.
Z mé další literární bibliografie je patrné, že moje životní dobrodružství pokračuje i nadále. K práci v lese a farmaření s ovcemi a koňmi jsem přidal i časté cestování po světě, jak zaznamenávám ve svých e-cestopisech. K „Satori v Praze“ mimo fotografií jsem přidal i několik poznámek o věcech, které mi tehdy nebyly známy (agenti StB atd.). Předmluvu k prvnímu vydání mi napsal Martin Fendrych.
0.0 z 5 0 hodnocení čtenářů
0× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička
Získejte přehled o vývoji ceny za posledních 60 dní.
Články Před 19 hodinami
Dark romance je žánr, kterému dominují především autorky. Dominik Fiala do...
Články Středa 19. srpna 2026
Po úspěšné Andulce Andule, se kterou Patrik Hartl v roce 2024 poprvé...
Články Úterý 18. srpna 2026
Sarah J. Maasová hodila fanouškům kost, a to pořádně velkou. Ze svého...
Recenze Pondělí 17. srpna 2026
Jít k doktorovi je pruda. Při vstupu do nemocniční budovy se vzdávám...
Články Neděle 16. srpna 2026
My, fanoušci Marvelu teď rozhodně nemáme čas se nudit. Sotva jsme se...
Podcasty Pátek 14. srpna 2026
Podcast Buď inspirující pokračuje další epizodou! Tentokrát Klára...
Články Úterý 11. srpna 2026
Po třech hodinách skončila projekce, sál se ponořil do ohlušujícího...
Články Pondělí 10. srpna 2026
Prázdniny ještě zdaleka nekončí, ale váš seznam míst, která jste chtěli...
Recenze Pátek 7. srpna 2026
Musela přijít žena a ukázat mi cestu. Já, sudetský redneck, jsem viděl...
Mohlo by vás zajímat
Kategorie Vše
Knihy v angličtině Vše
Dětská literatura Vše
Témata Vše
Nová gotická dark romance
Mrtví živé učí. Anatomie hříchu v rukou nebezpečně přitažlivého patologa
Mohlo by vás zajímat
Beletrie Vše
Odborná literatura Vše
Naučná literatura Vše
Nová gotická dark romance
Mrtví živé učí. Anatomie hříchu v rukou nebezpečně přitažlivého patologa
Mohlo by vás zajímat
Beletrie Vše
Pro děti a mládež Vše
Naučná literatura Vše
Odborná literatura Vše
Ostatní Vše
Nová dark romance od Tess M. Puffrové
Měl to být nový začátek. Místo toho ji čeká nebezpečně přitažlivý student, stalking a les plný tajemství, která se neměla dostat ven.
Mohlo by vás zajímat
Opakování na prázdniny
Základní školy Vše
Střední školy a gymnázia Vše
Jazykové učebnice Vše
Tři části maturity, jeden průvodce
Didaktický test, slohovka i ústní zkoušení najdete přehledně pohromadě. Studenti si tak může ujasní, co je čeká, a trénují krok za krokem
Mohlo by vás zajímat
Společenské hry Vše
Karetní hry Vše
Albi - Kouzelné čtení Vše
Cestovní, SMART a další hry Vše
TOP hry
31 zločinů, 49 mrtvých těl, 11 vrahů, 12 sebevražd a jedno smrtící jídlo
Bizarní zločiny, podivné nehody a mrazivé pointy čekají na hráče, kteří se nebojí přemýšlet trochu jinak. Každá historka prověří logiku i fantazii.
Mohlo by vás zajímat
Hračky pro všechny Vše
Hračky pro holky Vše
Hračky pro kluky Vše
Miminka a batolata Vše
Léto ve světě Barbie nikdy nekončí
Barbie Ken na pláži je připravený na den plný koupání, her a prázdninové pohody.
Mohlo by vás zajímat
Školní potřeby Vše
Výtvarné potřeby Vše
Dárkový sortiment Vše
Ostatní Vše
Rok 2027 pod dračími křídly
Každodenní organizace v luxusním designu s ikonickými motivy ze série Empyrean od Rebeccy Yarros.
Co kdyby byla Jane Eyrová čarodějka a Thornfield prokletý?
Nad Thornfieldem visí kletba a Jane Airová může být poslední nadějí na její prolomení. Gotická romantasy inspirovaná Janou Eyrovou plná magie, tajemství a nebezpečí.
ProhlédnoutUnesl ji pro peníze, ale zradily ho jeho city...
Iris shání peníze na školné. Lakestone má splnit zakázku, která se týká právě jí. Temná romance o studentce a nájemném zabijákovi, jejichž osudy se nečekaně protnou.
ProhlédnoutTemná krimi z Krkonoš
Rodinná tajemství, ale i putování po záhadách a legendách na zapomenutých stezkách minulosti v nové krimi sérii věnované Krkonošům.
ProhlédnoutPrvní detektivka od královny české fantastiky
Příběh, jaký by napsala Agatha Christie, kdyby chtěla, aby byl její hrdina Čech s krizí středního věku.
ProhlédnoutPostav to podle popisu!
Půl minuty, pár kostek a model, který má vzniknout co nejpřesněji podle karty. Jeden vysvětluje tvar, druhý staví.
ProhlédnoutSamolepkové závody bez nepořádku
Žádné lepidlo, žádné stříhání, žádné složité přípravy. Přemístitelné samolepky s auty a řidiči zabaví malé závodníky doma i na cestách.
ProhlédnoutPostavte si vlastní superbike
LEGO® Technic BMW M 1000 RR přináší stavitelský zážitek pro všechny, kdo milují rychlost, techniku a precizní detaily. Model v měřítku 1:5 působí na výstavce stejně silně jako motorka připravená na startovní rošt.
ProhlédnoutKaždý měsíc společně přečteme tisíce knih
Každý týden nové recenze, doporučení, tipy a čtenářské triky. Od zkušených redaktorů i našich knihkupců.
Nechte se inspirovatSpojuje nás nejen láska ke knihám. Knihy Dobrovský vždy budou rodinnou firmou, která pamatuje na své kořeny.
Přečtěte si náš příběhKaždý měsíc společně přečteme tisíce knih
Po–Pá: 8:00–17:00
Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a platí pro něj Zásady ochrany soukromí a Smluvní podmínky. | © 2001–2026 DOBROVSKÝ s.r.o. Všechna práva vyhrazena.