Zahrada spáčů se dotýká násilí na ženách i manipulace

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Adriena Hovězáková Adriena Hovězáková

Zahrada spáčů se dotýká násilí na ženách i manipulace - titulní obrázek

Uzavřená komunita, jež se nechává ovládat přírodou. Duchovní vůdce, skrze nějž ona příroda promlouvá. Manipulace s myslí, zneužívání dospívajících a věznění nepoddajných. Vítejte v Seed.

 

 • Zahrada spáčů

  pevná vazba

  Vše, co Pearl za svůj krátký život poznala, se dá vyjádřit jediným slovem – Seed. Tak se nazývá uzavřená komunita, ve které se narodila. Řídí ji Papa S., duchovního vůdce, kterého všichni milují a…

  289 Kč

  Nedostupné

  Četl(a) jsem

 

Zahrada spáčů se točí kolem městečka Seed

Pearl je velice šťastná dívka. Právě se stala ženou, a i když její nástup do tohoto světa pro ni byl velmi traumatizující zkušeností, přesto si nového života užívá a těší se, až si ji vůdce Seed, Pappa S, vybere za svou příští družku. Čekání na splnění tohoto snu si krátí tak, jak jsou všichni lidé v Seed zvyklí – pěstují ovoce a zeleninu. S láskou o ni pečují, vyrábí sladký med a za horkých dnů se chladí v rybníce.

Poklidný život v Seed však rozvíří příchod nových členů „tam z venčí". Pearl nechápe, proč by měli trpět návštěvníky ze zkaženého světa, avšak právě jeden z nich jí otevře oči a vyjeví pravdu, kterou nikdo v Seed nevidí. Krutost, manipulaci, lži, násilí a strach. A Pearl dojde k rozhodnutí. Seed není takové, jak si myslela.

Zahrada spáčů - recenze

Zvrácené ovládání myslí je ústředním motivem Zahrady spáčů

Autorka čtenářům představuje originální nápad v podobě komunity, jejíž členové jsou zcela zmanipulování charismatickým vůdcem, jemuž bezmezně věří každé slovo. V podstatě jsou tito lidé doslova ovcemi čekajícími na porážku, ale přesto si skutečně myslí, že tento život je jediný správný. Jak někteří zcestovalejší čtenáři vědí, komunity, kulty či sekty tohoto rázu nejsou ve světě neznámé, tudíž se dá říci, že se autorka inspirovala skutečností. Čtenáři si tak mohou vychutnat psychologickou sondu do zvráceného světa ovládání lidí a následků, jež z toho vyplývají.

Příběh se nevyhýbá tématům, jako je zneužívání dospívajících, použití strachu jako prostředku manipulace, incestu a násilí na ženách.

Zahrada spáčů - recenze

Poklidný začátek, hektický konec

Zahrada spáčů začíná vcelku dramaticky, totiž první menstruací hlavní hrdinky, která si díky neinformovanosti ze strany komunity myslí, že umírá. Dále se děj vine spíše poklidně, ukazuje běžné dny, jež hrdinové v Seed zažívají, aby si tak čtenáři mohli udělat představu, jak vypadají jejich životy. Následně začne příběh příjezdem nových členů gradovat, avšak autorka se rozhodla skrývat rozuzlení děje až do konce. Teprve totiž na konci se čtenáři dozví, zda zvítězí to, co je známé nebo to, co by mohlo být lepší. A ani tato volba nezůstane bez odezvy.

Zahradu spáčů doporučuji vyzrálým dospívajícím a dospělým, avšak s upozorněním, že se jedná o velice citlivé téma, které ne každý zvládne.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet