Rozhovor s vedoucí prodejny – Anna Pešáková

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Knihy Dobrovský Knihy Dobrovský

Rozhovor s vedoucí prodejny – Anna Pešáková - titulní obrázek

„Práce vedoucí tak velké prodejny je vlastně tak trochu i vizionářská. Přemýšlím jak zákazníkům a kolegům co nejvíce zpříjemnit čas strávený na naší pobočce.“

Aničko, v minulém čísle Dobro.druha jsme si povídali s Filipem Koeningem, který je vaším kolegou a parťákem v brněnské prodejně Joštova. Vy jste vedoucí prodejny, on směnovým vedoucím. Dalo by se tedy říct, že jste ikonická dvojice podobně jako je Sherlock Holmes se svým doktorem Watsonem?

(smích) To určitě ne, protože máme ještě kolegyni, kterou rozhodně nemůžeme vynechat, také směnovou vedoucí, Marcelu, a tak tím pádem tvoříme trio. A teď si upřímně, žádné ikonické detektivní trio nedokážu vybavit. Možná jsme první (úsměv).

V čem se nejvíce liší práce vedoucího prodejny například právě od směnového vedoucího, případně pak od knihkupce?

Práce vedoucí tak velké prodejny je vlastně tak trochu i vizionářská. Přemýšlím jak zákazníkům a kolegům co nejvíce zpříjemnit čas strávený na naší pobočce. Takže, řeším jestli by některé oddělení nebylo lepší přesunout jinam, aby to dávalo větší smysl a bylo to pro naše zákazníky zajímavější. Sleduji, jaká literatura zrovna frčí a té se potom s kolegy snažíme dávat větší prostor, momentálně je to young adult, deskové hry a literatura v angličtině. Tyto věci potom probírám se směnovými a kolegy, kteří mají oddělení na starosti a ti pak dávají změny do pohybu. Dál řeším kavárnu, kterou máme ve druhém patře prodejny. Snažíme se z ní vytvořit klidné místo uprostřed rušného centra. Výběr knih s kávou a dortíkem je pecka.

Co vás na vaší práci baví úplně nejvíce? Je to motivace zaměstnanců, komunikace se zákazníky, ranní příprava prodejny, nebo třeba to, že jste v neustálém obklopení knih?

Tak nějak všechno dohromady. Když přijímám nové lidi snažím se, aby si sedli jak s kolegy tak s námi vedoucími a docela se nám to daří a tím myslím vzniká i fajn atmosféra v celém domě, která pak dolehne na naše zákazníky. A celé to udržet v dobré náladě je asi to, co mě nejvíc baví.

Když jsme nakousli knihy – jak moc velký čtenářský nadšenec jste? Na kterou knihu nedáte dopustit? Jaký žánr dominuje vašemu srdci? 

Jsem naprosto knižní otrok. Opravdu už několik let čtu jednu knihu za druhou a nemůžu bez nich být. Nejraději mám asi světovou a českou beletrii. Miluju Murakamiho, Kunderu, McEwana... Ale když bych měla říct jednu nejmilejší knihu, pak je to Žít z vlastního pramene od filozofky Anny Hogenové, která mi nejedenou v životě pomohla, je to velmi inspirující a uklidňující čtení.

Jak jste se k práci v Knihy Dobrovský dostala? Bylo to právě skrz zmiňovanou lásku ke knihám? A jak dlouho v KD pracujete?

Ano byla to láska ke knihám a celé knižní kultuře a bylo to moje první místo, kde jsem se od knihkupkyně, přes směnovou vedoucí a mateřskou dovolenou dostala až na místo vedoucí prodejny. Byla to nabídka, za kterou jsem dodnes manželům Dobrovským vděčná, protože jsem toho díky ní mohla spousta poznat. No a pracuji tady už sedmnáct let, takže je to už takový letitý pohodový vztah.

Jak to, že toho všichni knihkupci Knihy Dobrovský o knihách vědí tolik? Musejí opravdu všechny nové knihy, co vycházejí přečíst? Nebo jsou pravidelně proškolováni, aby dokázali držet krok s dotazy zákazníků? Jak často takové školení knihkupců probíhá třeba ve vaší prodejně? 

Když knihkupce přijímám, vždy dbám na to, aby měl zájem o oddělení, do kterého nastupuje, a to je podle mě dobrý a nutný základ. Pak už to jde jednoduše. Člověk, co miluje sci-fi a taky v něm pracuje má spoustu načteno a sleduje novinky a dokáže poradit. Ale je nutné, aby lidé měli přehled o všech novinkách, a k tomu slouží i naše doporučujeme pro zákazníky, které máme na prodejnách, kde si i zaměstnanci mohou jednoduše a přehledně projít, co je nového v oddělení jejich kolegů. Ale co je nutné vždy, je láska ke knize. A tu, si myslím, máme u nás v prodejně všichni. 

Když zákazník vejde do brněnské prodejny Joštova, jaký pohled se mu naskytne? Co uvidí jako první? A co máte na vaší prodejně osobně vy nejraději?

Jako první uvidí naše milé pokladní a knihy, knihy a zase knihy, které ho provádí všemi patry. Já mám nejraději asi tu atmosféru historického domu a právě knih. A to, když jdu ráno prodejnou a vidím mé kolegy ve svých odděleních a se všema si řekneme „Čauky“ a popovídáme si, co za nové tituly je u nich v oddělení a co by mi poradili na čtení. Tak asi to mám nejraději.

Vzpomenete si, jakou nejzvláštnější knihu nebo cokoliv jiného u vás zákaznici hledali?

Jéé toho je, ale nevím proč pořád mi nejvíc vtipný přijdou Žitné panny, což měla být kniha Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet