Rozhovor s Markétou Majerovou, vedoucí knihkupectví v Plzni na Sedláčkově

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Knihy Dobrovský Knihy Dobrovský

Pochází od malebného hradu Rabí, v Klatovech vystudovala obchodní akademii a pracovala v supermarketu. Pak zběhla k houskám a křupavému chlebu, ale netrvalo dlouho a dostala se do jiného voňavého světa. Mezi knížkami to Markéta Majerová táhne už pátým rokem a dnes je vedoucí naší plzeňské prodejny v Sedláčkově ulici.

Jaká byla vaše cesta ze Šumavy do Plzně?

Začínala jsem jako pokladní v supermarketu v Sušici, to mě ale moc nebavilo, a protože s výběrem práce to na Šumavě nebylo valné, odešla jsem do Plzně. Nejdřív jsem působila v pekárně, prodávala jsem a postupně jsem se dostala do kanceláře. Strávila jsem tam sedm let, ale protože to bylo dost jednotvárné (objednávky, faktury, dodací listy) a chyběla mi přímá komunikace s lidmi, začala jsem se poohlížet po jiné práci.

 

Jednou z variant byly Knihy Dobrovský?

Ano, odpověděla jsem na inzerát a hned druhý den po pohovoru jsme se domluvili na spolupráci. Nastupovala jsem jako směnová vedoucí v prodejně v obchodním centru v Rokycanské ulici. To byl podzim roku 2012. Hned další léto se otevřelo knihkupectví v Sedláčkově ulici a mně nabídli, abych se ho ujala jako vedoucí.

To byl podzim roku 2012. Hned další léto se otevřelo knihkupectví v Sedláčkově ulici a mně nabídli, abych se ho ujala jako vedoucí. 

Jste malá prodejna, jak vybíráte knížky?

Jde hlavně o množství, které držíme skladem. Víc si bereme prověřených titulů a samozřejmě aktuálních hitů. Z velké části ale bereme to, o čem víme, že lidé chtějí.

Co to bývá?

Často netradiční literatura nebo filozofické knihy a podobně. Velký zájem je také o odbornou literaturu, ať už jde o lékařství, management, psychologii a celkově o učebnice.

Sídlíte v historickém centru města. Je tato poloha v něčem výjimečná, co se knih týká?

My jsme výjimeční třeba i tím, že máme skripta. Sídlíme v budově Západočeské univerzity a jako jediná prodejna Knih Dobrovský v Česku prodáváme také tento druh literatury.

Je to jiné také skladbou zákazníků?

Je, chodí sem úplně jiná sorta lidí. Do obchodních center chodí lidé na víkendové nákupy, sem naopak zavítají zákazníci hlavně v týdnu. Bývají to lidé na cestě z práce a samozřejmě studenti. Je to vidět také na úplně jiném sortimentu, který se tu prodává. U nás nejedou tolik masové věci, kuchařky a podobně, naopak se tu točí hodně těch odborných a netradičních titulů.

Vrací se sem lidé? Máte stálé zákazníky?

Bezesporu. Máme i takové, kterým říkáme sériáři, u nichž známe jejich oblíbené autory — a když taková knížka přijde, rovnou jim ji schováme a dáme vědět, že si ji mohou vyzvednout. Nebo máme zákazníky, kteří stejně jako my mají rádi detektivky, a když objevíme nějakou zajímavou, dáváme jim tipy. Není to tu anonymní, to se lidem podle mě líbí a rádi se k nám vracejí.

Chodí sem turisté?

Hodně. Někdy si děláme legraci, že si nás pletou s informačním centrem. Často je to boj, mnohdy ani nevědí, co hledají, ale snažíme se vždy nějak domluvit. Cizinci hodně kupují knížky o Plzni, máme dokonce jednu sedmijazyčnou od Libora Sváčka. Na zakázku jsme si nechali vyrobit pohlednice s fotografiemi Plzně nebo magnetky. Snažíme se propagovat naše město a turisty i v tomto ohledu uspokojit. Pro tuzemské zájemce o naše město je pak zajímavý druhý svazek projektu Dějiny města Plzně od Karla Wasky.

Co ráda čtete?

Aristokratka ve varu

Evžen Boček

219 s DPH

Skladem

Nejradši mám detektivky a vtipné knížky. Z autorů to je určitě Jo Nesbo. Teď se zrovna nemůžu dočkat jeho novinky, a z humoristických věcí mě moc baví knížky Evžena Bočka.

 

A co čtete teď?

Lovce králíků od Larse Keplera. Teprve jsem se do ní pustila, ale už teď můžu říct, že mě zaujala, protože už od samého začátku je děj napínavý a nemůžu se dočkat, jak to celé dopadne.

Jak se chystáte na jaro?

Jaro ničím zvláštní nebývá, nápor přijde až začátkem léta, kdy lidé nakupují na prázdniny a dovolené.

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet