RECENZE: Strašlivý příběh Prospera Reddinga

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Lucie Dvořáková Lucie Dvořáková

RECENZE: Strašlivý příběh Prospera Reddinga - titulní obrázek

Odhalujete rádi starodávná tajemství? Máte smysl pro fantazii a nadpřirozeno? Pak jste na rozdíl od hlavního hrdiny těmi, kdo by měli prožít jeho příběh. Třeba by pro vás nebyl tak strašlivý. Jak to myslím? Čtěte dále.

Děj příběhu je zasazen do amerického městečka Červánkov, starého stejně jako historie Prosperovy rodiny. Městečko bylo založeno jeho předkem během kolonizace Ameriky. Časem se z rodiny Reddingů stala velmi slavná a uznávaná rodina, pro obyvatele Červánkova jsou něco jako božstvo.

Předchozí odstavec vám jistě napověděl, co vězí za úspěchem rodiny, já vám navíc prozradím i to, že Červánkov leží jen pár hodin cesty od proslulého Salemu a pokud jako čtenář o historii tohoto města něco málo víte (nebo znáte divadelní hru/film Čarodějky ze Salemu), slibuji, že vás příběh pobaví v jakémkoli věku.

 

 

Autorka Alexandra Bracken prý vyrostla v rodině geeků a tak měla zřejmě spoustu inspirace, ze které mohla čerpat nápady pro konstrukci vlastní mytologie. Pro zdatného dospělého čtenáře fantasy ság může být tato mytologie krapet jednoduchá, ale mně osobně se líbí, kam to směřuje. Navíc si myslím, že je originální a nápaditá a pro mladého čtenáře jistě dobře uchopitelná a hlavně dostatečně konkrétní.

Z několika dimenzí, o kterých se dozvídáme, máme informace zejména o Zemi (ta vypadá tak, jak ji znáte, jen sem tam umí někdo čarovat) a pak o Podsvětí, domově démonů, místě, kam démoni odnáší duše těch, kdo s nimi podepíšou smlouvu, aby jim tam oni nerozvážní nebožáci sloužili, místo opravdu smradlavé, nechutné, slizké a doslova zkažené. Jak říkám, popisy byly celkem konkrétní.

Kromě zmíněného Prospera, chlapce, kterého nikdy nikdo neocenil, je příběh vyprávěn ještě z pohledu démona, který v něm sídlí. Alastor je hlasem v Prosperově hlavě, občas bdí, když chlapec spí, často myslí na svůj domov i na to, jak krásná bude pomsta za to, co mu Reddingové provedli a provést chtěli. Dozvídáme se toho o démonovi mnoho, nenechte se mýlit, nestane se z něj kladná postava. Ale možná si získá určité sympatie a pochopení.

Poselství příběhu je celkem jednoduché, ale zato věčné. Tím, že učiníš něco zlého, můžeš dokázat spoustu věcí, dokonce i velké dobro, ale stojí to za to? Není lepší dosáhnout toho velkého dobra bez těch špatností?

Kniha je určena mladým čtenářům, já osobně bych hádala, že ideální bude pro holky a kluky ve věku 10-14 let, ale záleží na vkusu každého z nás. Mně je 26 a čtení jsem si užila víc než u leckterých knih pro mou věkovou kategorii, takže prostě doporučuji Strašlivý příběh Prospera Reddinga každému, kdo má rád tajemství, neočekávané zvraty a dobrodružné příběhy s množstvím smrdutých stvoření.

 

Hodnocení:

100% Lucie Dvořáková 21. září 2020

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy