Stránky světa vás uvedou do tajů bibliomancie

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Terezie Ševčíková Terezie Ševčíková

Stránky světa vás uvedou do tajů bibliomancie - titulní obrázek

Nekonečná knihovna žijící si vlastním životem, postavy z knih náhodně se objevující v našem světě a magií vytvořené a skryté světy, do nichž se dostanete, jen pokud jste skutečným milovníkem knih. Zalistujte knihou a najděte záložku s nápisem „Libropolis“, je vaší vstupenkou do města vytvořeného magií knih, města plného knihkupectví.

Bibliomanti, prázdnoknihy a dušeknihy

Furia Salamandra Faerfaxová je z rodiny bibliomantů. Tedy lidí, kteří nejen knihy milují a sbírají, ale především dokáží využívat jejich skrytou moc k magii – bibliomancii.  Aby ale svoji moc dokázali ovládnout a skutečně využít, musí si je kolem patnáctého roku života najít jejich dušekniha. A Furie na tu svou zatím stále čeká. Nadání očividně má, na rozdíl od svého mladšího bratra Pipa.

Čekání jí rozhodně nic neusnadňuje. Vyrůstá bez matky s bratrem, který má strach z klaunů a aby se před nimi skryl, neustále se jako klaun líčí. A otcem, který ji sice zasvěcuje do tajů bibliomantiky, ale zároveň je posedlý pátráním po prázdnoknihách.

Knihách, které vytvořil jejich prapředek a které mohou zničit veškeré knihy na světě a tím i veškerou moc bibliomantů. Knihách, kvůli kterým se rod Faerfaxů musí skrývat před Akademií, vládnoucí mocí světa bibliomantů. Jak Furia obstojí, když se najednou ocitne sama ve světě plném nepřátel, nikomu nemůže věřit a navíc musí zachránit svého bratra, kterého unesli?

I lampa může mít svůj názor na věc

Do příběhu se možná neponoříte hned na začátku. I když se na prvních stránkách odehraje hned několik důležitých věcí, lze je do jisté míry předvídat a příběh se trochu pomalu rozjíždí. To ale nic nemění na tom, že vám napětí sevře žaludek a že budete doufat, že předvídáte špatně.

DOBRÁ SLEVA Stránky světa

Kai Meyer

99 s DPH

Skladem

Celý skrytý svět bibliomantiky se otvírá postupně skrze to, jak ho objevuje Furie sama. Přestože byla odmalička vychovávaná s jistou mírou znalosti tohoto tajemného světa, až když je do něj vržena sama a bez ochránce, zjišťuje, že viděla sotva vrcholek ledovce.

Po těžkopádnějším začátku příběh rychle dostává spád. Nic není černobílé, nic není jen dobré nebo zlé. Postavy, které nejdřív vypadají jako přátelé, postupně odhalují své temnější stránky a hlavně sobecké motivace. A nepřátelé se stávají spojenci.

Postavy byly to, co mě z celé knihy nejvíc bavilo. Jejich tajemná nejasná minulost vedoucí k tomu, že často nevíte, co udělají. Minulost postav, která se může změnit a udělat z člověka naprosto jinou bytost. A postavy, které ani nejsou lidmi, jako třeba čtecí lampa a křeslo, které můžou mluvit, chodit a zatraceně zahýbat vývojem událostí.

Pohádka? Rozhodně ne

Možná byste řekli, že je to takový pohádkový příběh o dívce, která bojuje proti zlu zde symbolizovaného mocnou vládnoucí Akademií, zasazený do netradičního prostředí. Pohádka vám ale nepřinese nejasnosti ohledně toho, kdo je dobrý nebo zlý. Neukáže vám, jak dobří lidé způsobují zlo kvůli svým špatným rozhodnutím, a rozhodně v ní nezemře půlka postav, než příběh vůbec začne.

Pokud se rozhodnete se do čtení knihy pustit, připravte se na pronásledování, boje, revoluci i kapku zamilovanosti, protože bez toho by to nebyl pořádný příběh. Jestli totiž Kai Meyer něco opravdu umí, tak je to dát příběhu spád a tajemnost. Nikdy se nezačnete nudit a sotva se dozvíte odpovědi na některé palčivé otázky, hned máte tucet další.

Stránky světa jsou odpočinkovou a napínavou young adult fantasy. Přinesou vám to pravé napětí a vzrušení z četby a vtáhnou vás do svého světa, který vám bude najednou připadat jen krok daleko. A pokud se vám líbily série jako Inkoustový svět nebo Drahokamy, není proč váhat.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy