RECENZE: Morgenland

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Eva Machová Eva Machová

RECENZE: Morgenland - titulní obrázek

Morgenland – co čekat od historicko-fantastického románu z pera českého autora Richarda Skláře? To vám přiblíží naše skvělá redaktorka Eva Machová.

Píše se rok 1945. Hitler je u moci a má pod palcem podstatnou část Evropy. Jednoho únorového večera se však spustí řetězec událostí, které ovlivní lidstvo i o několik desítek let později. Morgenland Richarda Skláře vás uchvátí, nadchne a zamete s vašimi emocemi. Otázka ale zní: Jste připraveni?

 

Rudolf Honig, kovář a veterán z 1. světové války z Klein Morhau zabil svého souseda a šel se zbavit jeho těla. Kdo by však čekal, že ze skály skočí tajemný dezertér na útěku před vojáky? Pád je to smrtelný a na pospas osudu je tak ponechán i záhadný batoh, který se společně se společně se zběhlým vojákem propadl vstříc neznámému osudu. Rudolf Honig ukrývá obě těla a dezertérův batoh si odnáší domů v naději, že se tam skrývá něco vzácného.

Sžírá ho svědomí, a navíc prožívá i zklamání, když zjistí, že je batoh plný dokumentů, kterým nerozumí. Navíc se po Klein Morhau začne potulovat německý důstojník SS Dieter Von Richter, který pátrá po vrahovi Honigova souseda. Ale jde mu skutečně jen o to, aby našel vraha? Nebo snad ví o obsahu batohu padlého dezertéra víc, než zpočátku svého zdánlivě nevinného vyšetřování vraždy dává najevo?

Na druhou stranu se ale čtenář seznamuje i s příběhem Hynka Ambrože, ostravského automechanika. Jeho příběh se z velké části odehrává v Ostravě, v letech 2015 až 2016. Ten vede vcelku spokojený život, dokud se k němu nedostane zpráva o jeho příteli Jarkovi Fialkovi, který spadl do potoka a byl převezen do nemocnice. Jako kluci se seznámili na lesní brigádě a Jarka lidé vždy považovali za blázna, ale Hynek věděl, že je chytrý. Proto, když se Jarek svěří, že mu do potoka někdo pomohl a on tam nespadl náhodou, mu Hynek bude věřit a pokusí se zjistit, co se mu stalo.

Vrací se tak do lesa, kde začalo jejich přátelství, a kde spolu našli i tajemnou jámu, kterou zakryli před zraky kolemjdoucích, ale nestihli ji prozkoumat. Co se v jámě ukrývá? A co když její obsah rozhýbe dění v celé Evropě?

Dnes, kdy už jsou všichni přesvědčeni, že válka brzy skončí, se Rudolfovi obrátil život naruby. Zabil souseda. Jednou ranou, velkým kladivem. Pak zpanikařil, vzal ho na záda a přes Kapličkový vrch zanesl tady, pod skálu nad bývalým hamrem s číslem 75. Pořád nedokázal pochopit, co a jak se stalo. Všechno si to chtěl zpětně vybavit vteřinu po vteřině, ale v hlavě měl jen něco jako cáry mokré vaty. Bílé zatmění, tlumené divokým hučením v uších. Odehrálo se to tak rychle a náhle. Copak by ho dnes ráno, kdy si ještě za úplné tmy zahříval ztuhlé tělo krajáčem vařící cikorky, napadla taková hrozná věc?

 

Ze začátku vám dost možná bude dělat problém zvyknout si na poměrně časté střídání příběhů o Hynkovi Ambrožovi a Rudolfu Honigovi, ale po pár kapitolách si zvyknete. Už vám to nepřijde tak zvláštní a začnete se v příbězích lépe orientovat. Richard Sklář píše srozumitelně, s lehkostí a nadhledem i přes to, o jakém tématu kniha pojednává. Navíc bude váš čtenářský zážitek ještě umocněn skvělými popisy míst, která autor důvěrně zná, a to jak Ostravu, tak i oblast Malé Morávky a Morgenlandu, kde se děj knihy odehrává.

Postavy jsou napsány realisticky a rozhodně si dovedete představit, že by se tak chovali i ve skutečnosti. Nenajdete tu příliš afektovanosti a většinou se děj drží dost při zemi i přes fantaskní prvky. Znaky fantasy i historického románu se přirozeně prolínají a kniha vás nakonec pohltí. Ve finále se oba příběhy prolínají způsobem, který by vás ani v nejmenším nenapadl, a až do poslední chvíle vás Richard Sklář udrží v napětí, jak to vlastně celé dopadne.

Vydejte se tak na cestu, kdy se budete bát o život kováře Rudolfa Honiga a chladnými vás nenechá ani osud Von Richtera, důstojníka Von Richtera, který je už od samého počátku v roli padoucha, ale i tak si ho postupně zamilujete. Dokážou se společnými silami vrátit ke svým rodinám? Nebo jsou jejich osudy svázány navždy? A ještě nesmíme zapomenout na Hynka. Zjistí, co se stalo s Jarkem Fialkou? Bude pro něj vůbec možné, aby nalezl klid, zlepšil vztahy se svým nezvedeným synem a zároveň si dokázal udržet krásnou barmanku, do které se zamiloval?

To zjistíte, až když si přečtete Morgenland, příběh, u kterého se vám napětím bude tajit dech a nebudete se od něj moci odtrhnout. Cestou plnou zvratů a emocí se zamilujete do všech postav a jen tak potajmu jim (skoro všem) budete přát jen to nejlepší. I když to bude padouch jako Dieter Von Richter. Jste zvědaví, jaké je největší tajemství Třetí říše? Přejeme krásnou počtenou a věříme, že si Morgenland zamilujete stejně jako my!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet