RECENZE: Kočičí válečníci

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Lucie Dvořáková Lucie Dvořáková

RECENZE: Kočičí válečníci - titulní obrázek

Tentokrát jsem se podívala na knihu nakladatelství Albatros určenou dětem. Její název je Kočičí válečníci. A jak na mě kniha autorky Erin Hunterové zapůsobila? Čtěte dál.

O autorce

Ráda bych uvedla na pravou míru autorku, nebo tedy autorky. Erin Hunter je totiž společný pseudonym pro skupinu sedmi žen, o nichž bych teď mohla psát dlouhé odstavce. Důležité pro nás je to, že společně napsaly sérii Zákon smečky, zatím nepřeložené Bravelands a také již zmíněné Kočičí válečníky.

O knize

Kniha, jíž jsem četla, nese podtitul Půlnoc a je to první kniha druhé série o válečnících z řad koček. Příběhově i časově na první sérii navazuje, objevují se tam stejné postavy, ale děj a hlavní hrdinové jsou noví, ač se mi zdá, děj je celkem podobný s tím předchozím. Pokud jste vy, nebo vaše ratolesti nečetly první sérii, není to nutné napravovat, ale přesto to doporučuji. Určitě se vám pak totiž nestane to, co se stalo ze začátku mě, ale o tom později.

 

 

Příběh

Hlavním hrdinou vyprávění je kocour z Hromového klanu Ostrodráp, mladý kočičí válečník. Ten jednoho dne dostane zprávu od Hvězdného klanu (kočičího božstva), že lesu, ve kterém kočky žijí, hrozí nebezpečí. Po různých peripetiích zjišťuje, že není jediný a společně s kocoury a kočkami z ostatních tří klanů se vydává na cestu za nalezením odpovědí na všechny otázky. Že se v tom ztrácíte? Ano, to je přesně to, co se stalo i mě, ale nebojte, prvních pár krátkých kapitol vše objasní.

Recenze

Pro mě bylo čtení Půlnoci neobvyklým zážitkem. Už je to dlouho, kdy jsem začítala vysloveně dětskou knížku a vlastně ani nevím, jestli jsem někdy četla knihu se zvířecími hrdiny, ale výběr to pro mě byl jasný, neb mám opravdu ráda kočky a tohle setkání s nimi alespoň nemohlo vyvolat alergickou reakci (nebo možná mohlo, ale nevyvolalo).

Po pár zmatených a možná trochu zdlouhavých prvních kapitolách, kdy jsem konečně pochopila vztahy a fungování kočičích klanů, jejich hierarchii a celkově průběh života v lese, následovala dobrodružná smršť, kdy jsem se doslova těšila na každou další možnost číst. A rozhodně mi nevadilo si knížku otevřít ve vlaku nebo na univerzitní půdě.

Kočičí hrdinové jsou vykresleni jednoduše, ale tak nějak opravdově. Každá kočka nese jméno, které ji charakterizuje, ať už vzhledově, tak povahově, a každá z postav je jiná a svá. I přes spoustu lidských vlastností si celou dobu uvědomujete, že se jedná o kočky, které mňoukají, loví myši, rády se vyhřívají a spí. Já dokonce vytušila budoucí romantickou linku, ale je tak lehoučce naznačena, že si nejsem úplně jistá, jestli si nevymýšlím.

Jsem zvědavá, kolik dílů bude tato kočičí série mít. Poslední vydala na šest knih, tak se necháme překvapit, každopádně zatím nemůžu mluvit o konci, protože celá Půlnoc příběh teprve otevírá. Zodpovězena byla jen jedna otázka, ale další se objevily a odpovědi na ně jsou v packách Hvězdného klanu.

Doporučenou věkovou kategorií jsou čtenáři od 9 let, a já nemůžu než souhlasit. Jsem ovšem toho názoru, že si knížku užije i rodič, který ji bude číst dětem, nebo jakýkoli dospělý nadšenec, kterého dětská literatura baví, nebo u ní rád relaxuje. Připravte se ale na to, že se alespoň na chvíli při čtení zamyslíte nad tím, co si o vás asi myslí vaše, sousedovic nebo toulavá kočka z okolí. Slibný začátek série, těším se na pokračování!

 

Hodnocení:

100% Lucie Dvořáková 20. března 2020

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy