RECENZE: Ernest Hemingway - Svědectví jednoho života

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Adriana Šťastná Adriana Šťastná

RECENZE: Ernest Hemingway - Svědectví jednoho života - titulní obrázek

Stařec a moře, Komu zvoní hrana nebo Sbohem, armádo – všechna tato významná literární díla napsal Ernest Hemingway. Nedávno o tomto spisovatelském velikánovi vyšla velmi pěkně zpracovaná biografická publikace, kterou vám v následujícím článku představí naše redaktorka Adriana.

Ernesta Hemingwaye jistě nemusíme dlouze představovat. Tento americký spisovatel byl představitelem ztracené generace a držitelem Pulitzerovy a Nobelovy ceny za literaturu. Jeho díla jsou celosvětově známá a uznávaná.

 

 

Jaký byl ve skutečnosti, poodkryl v biografii Michael Katakis, jenž je americkým spisovatelem, fotografem, ale také především správcem pozůstalosti Ernesta Hemingwaye.

Právě Ernest byl často označován za velkého podivína – mnozí mu dávali nálepky alkoholika, proutníka, ale i samotáře či dobrodruha. Jaký byl ve skutečnosti, věděla pouze jeho vlastní rodina a blízké okolí.

Samotná kniha, jako většina biografií, neukazuje spisovatele jen v tom dobrém světle. Ba naopak mnohdy rozráží nepravdy, které o něm roky kolovaly a vysvětluje vše tak, jak to doopravdy bylo.

V knize můžete najít jak předmluvu jeho druhorozeného syna Patricka, tak doslov vnuka Seana, což je samo o sobě velmi promyšlené. Oba se podělili o své vzpomínky na jejich slavného otce a dědečka. Vyprávění je dechberoucí a tolik uvěřitelné.

Sám Ernest si uchovával mnoho předmětů, které chtěl mít stále nablízku, aby mu nejspíše připomínaly to, co zažil. V knize tedy najdete mnoho doposud nezveřejněných fotografií, které jsou opravdovým unikátem.

Příběh slavného a národem milovaného i nenáviděného spisovatele poodkrývá i ta největší tajemství.

Za celý svůj život měl možnost potkat se s mnoha významnými lidmi jako byl spisovatel Fitzgerald či slavný Picasso. Jeho život nebyl vždy růžový, jako když se musel účastnil 1. i 2. světové války, ale jistě se zde našly i zážitky, které by nechtěl vymazat. Zkrátka žil důstojný, ale přesto duševně bohatý život. Miloval rybaření, lovení zvěře a box. Často také cestoval a rád se vracel do Francie, Španělska či Afriky.

Jeho literární tvorba byla vždy spjata s jeho životními zkušenostmi. Obsahovala hořkou pravdu o životě, ale i moudra, která dělaly jeho svět hezčí.

Na sklonku svého života měl Ernest přemíru zdravotních problémů, které ho omezovaly v jeho tvorbě, ale i soukromém životě. Měl psychické problémy a už v té době uvažoval o sebevraždě, která se mu později stala osudnou.

Pokud je vám právě tento spisovatel sympatický, nebo jen čistě ze zvědavosti uvažujete o přečtení jeho biografie, určitě neváhejte. Jednalo se o talentovaného a natolik ojedinělého člověka, který si zaslouží být ve vašich knihovnách. Už jen kvůli tomu, co za svůj život dokázal.

Kniha je také ideálním dárkem, jelikož je sama o sobě velmi honosná, a to především díky svému zpracování. Je na křídovém papíru a v pevné vazbě, což děla knihu velmi přitažlivou.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy