RECENZE: Fotbaláci

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Lucie Dvořáková Lucie Dvořáková

RECENZE: Fotbaláci - titulní obrázek

Španělská dětská knižní série Fotbaláci sklízí úspěch napříč Evropou. Naše redaktorka Lucka jí přiblíží, těm, kteří ji dosud neznají.

Nestává se moc často, že by se mi do ruky dostala kniha přeložená z jiného jazyka, než je angličtina, případně severské jazyky, autorem této dětské fotbalové detektivní série je ovšem španělský autor Roberto Santiago. Jako malý kluk se Roberto věnoval fotbalu a se svým školním týmem byl úspěšný v žákovské lize. Později se stal spisovatelem, scenáristou a režisérem. V současnosti se věnuje pedagogické kariéře v Cinema School v Madridu a také spisovatelské činnosti. Pro dospělé napsal zatím jeden román s názvem Ana.

 

 

Série Fotbaláci má ve Španělsku už asi 15 dílů, u nás vyšly prozatím dva a na se chystá třetí. Doma jsou dobrodružství dětského fotbalového týmu velmi oblíbená a já bez mučení přiznávám, že chápu proč. Kloubí v sobě lásku k fotbalu, napětí neobvyklých záhad a pořádnou dávku přátelství a první lásky. Hlavní postavou série je Francisco García Casas neboli Pešek. Se svými přáteli z fotbalového týmu nedávno vyřešil záhadu usínajících rozhodčích a už ho čeká další dobrodružství. Ač nehrají nejlíp, dostávají se Fotbaláci, tedy žákovský tým Soto Alto, na dětský fotbalový turnaj, kde budou hrát s nejlepšími mládežnickými týmy světa, mezi kterými je i tým snů Cronos, poskládaný z talentů z celého světa, jenž nikdy neprohrál.

To ovšem není jediná překážka na cestě k vítězství. V hotelu se Fotbalákům ztratí kufry s dresy, jako první mají hrát se žákovskou odnoží Inter Milanu, a Helena, jedna z členek týmu a Peškova tajná láska, se zná s hlavní hvězdou Cronosu, Luccienem. Jsou přátelé a často se spolu smějí, což se Peškovi moc nezamlouvá. A ty góly do vlastní branky, podle kterých se tento díl jmenuje? Jaká záhada se týká jich? To musíte zjistit sami tím, že si příběh přečtete.

Dalším fotbalovým fanouškem a zároveň tak trochu tvůrcem této série je ilustrátor Enrique Lorenzo. Jeho obrázky provázejí celou sérii a jsou vtipné, nápadité a výborně doplňují děj. Navíc je pár stránek v knížce vytvořeno jako komiks. To jsou to zejména chvíle, kdy Pešek popisuje nějaký výjimečný okamžik hry. Byly to části příběhu, které mě bavily ze všeho nejvíc.

Knížka je určená hlavně chlapcům ve věku od deseti let, ale na své si přijdou i dívky. Stačí, pokud má čtenář rád záhady a fotbal, a možná i jen jedno z toho. Já osobně fotbalu bohužel moc nerozumím, ale v rámci příběhu to nebylo potřeba, Pešek neznalým čtenářům všechno vysvětluje nenásilnou formou. Navíc jsem se dozvěděla zajímavé věci z historie fotbalu, o Španělsku a taky o problémech, se kterými se musí potýkat fotbalisté, dětští a hlavně ti dospělí.

Už na první dotyk působí kniha přívětivě a kvalitně. Říká se, nesuď knihu podle obalu, ale tentokrát jsem se nezmýlila. Jedinou věcí, kterou bych změnila, kdybych mohla, by bylo pořadí čtení dílů. Já začala druhým, ale každému, kdo se sérií chce začít, doporučuji jet od prvního dílu. Mému čtenářskému zážitku chyběly poznatky z dílu prvního, a i když to nebyly úplně zásadní informace, užila bych si čtení víc, kdybych je měla. Fotbaláci jsou krásná a zábavná knížka pro každého kluka i každou holku, kteří se chtějí dobře pobavit u příběhu ze sportovního prostředí.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet