RECENZE: Detektivové a narozeninový případ

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jitka Ježková Jitka Ježková

RECENZE:  Detektivové a narozeninový případ - titulní obrázek

Zuzana Pospíšilová stvořila napínavou dětskou sérii Detektivové. V naší recenzi se podíváme na její šestý díl.

Dětská spisovatelka Zuzana Pospíšilová napsala již šestou knihu o detektivním pátrání – DeTEKTiVové a narozeninový případ. Detektivové jsou na stopě novému zločinu a do jejich party přibude nový člen. Knihu vydalo nakladatelství Grada Publishing, a. s. pod značkou bambook. Pojďte pátrat spolu s detektivy!

 

 

 

Jak to tak bývá, prázdniny dětem uplynou jako divoká řeka a nastupují opět do školy. A to je fajn zpráva pro naše detektivy, kteří se shledají v plném počtu. Čili Dan, Tadeáš, Kuba, Tomáš a Vašek. Rádi by přišli nějaké záhadě na kloub.

Detektivové již pátrali v těchto knížkách: Detektivové, Detektivové a zachráněné peníze, Detektivové a podivné krádeže, Detektivové a falešní stěhováci a Detektivové a zloději kabelek. Co však čeká v díle Detektivové a narozeninový případ, se nechte překvapit.

Po vyučování se chlapci baví s Evou. Ta pozve Tomáše na svou narozeninovou oslavu. Bez kluků by ale nešel. Nakonec na oslavu přijdou všichni a Evu přizvou k sobě do detektivní party. Ta je přímo nadšená…

Co se však odehraje na Eviné oslavě? Detektivové nastupují!

Zuzana Pospíšilová je oblíbenou autorkou knih pro děti. Ani v tomto případě své čtenáře nezklame. Od napínavého příběhu se školáci nebudou chtít odtrhnout. Z těchto všech detektivních dílů by si dnešní děti mohly vzít příklad. Nemusí zrovna pátrat po zločinech, to je nebezpečné, ale mohou si založit partu a podnikat různá dobrodružství od sportovního vyžití přes různé dětské hry až po nezištnou pomoc. Namísto lupání písmenek do smartfonu, hraní her na počítači a podobných vymožeností. Já měla s kamarádkami také svou partu. Je hezké si díky této knize na ni vzpomenout…

V knize vystupují děti, které se vzájemně doplňují, umí si podat pomocnou ruku a každý z nich má plno krásných zálib, což se dozvídáme v závěru knihy. O každém detektivovi je zde podrobný medailonek. Na konci příběhu nás čeká pár detektivních (kontrolních) otázek. Má nás nejspíše prověřit, zda jsme příběh četli poctivě a zda jsme mu porozuměli. Pro jistotu je v závěru vzhůru nohama zobrazena i správná odpověď.

Kniha je určena pro všechny školáky, které zajímá „detektivní“ tématika, nebo si chtějí přečíst jen dobrodružnou knihu. V knize je také prověřeno, jak si děti umí poradit ve vypjatých situacích, jak zachovat klid, když vám někdo vykrade dům. Bohužel realita všedních dní. Je to dost nepříjemný pocit, když si jen představíte, že vám po domě chodí někdo cizí a navíc večer, když spíte, se někdo pohybuje u vás doma. V knize je také vyobrazen pes Roland jako nejlepší přítel člověka. Ano, i to platí v běžném životě. Mnohdy jsou nám naši milovaní mazlíčci věrnější než nejlepší přátelé. Dále je zde zobrazena čistá dětská láska. Co asi cítí Eva k Tomášovi? Bude to láska opětovaná? Dětská láska je jistě krásná věc, ale někdy může být krutá. Jak to bude v tomto případě, se nechte překvapit v příběhu. Za zmínku stojí i povedené ilustrace Markéty Vydrové, která již Zuzaně Pospíšilové ilustrovala řadu knih.

Kniha mi připomněla mé bezstarostné dětství, moje přátele, naši partu, plno skvělých her, sportování, ale i lotroviny všeho druhu. A díky knihám může být dětství nesmrtelné. Sami si můžete své zážitky z dětství zapsat do deníku, nebo své zážitky použít do pohádek všeho druhu. Kdo má spisovatelské úmysly, kdo toho hodně zažil a má odvahu se do tohoto nelehkého úkolu pustit, má moji podporu. Sny bychom si měli plnit. Za mě určitě Zuzana Pospíšilová zabodovala. 

100% Jitka Ježková 8. ledna 2019

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet