Apollónův pád do světa smrtelníků

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Petra Heřmanská Petra Heřmanská

Apollónův pád do světa smrtelníků - titulní obrázek

Vydejte se do Tábora polokrevných, tentokrát v patách Apollóna, boha slunce, hudby, lukostřelby a proroctví. Potkejte opět Percyho Jacksona a zažijte spolu s ním nová dobrodružství, která vás čekají při záchraně Tábora polokrevných. Máte odvahu připojit se k novému týmu polobohů?

Americký spisovatel Rick Riordan se proslavil především svojí fantasy sérií o hrdinovi Percy Jacksonovi nebo volným pokračováním této série s názvem Bohové Olympu. Fanoušci Percyho Jacksona nepřestávají doufat v další skvělou sérii, ve které by se náš Poseidonův syn vrátil do role hlavního hrdiny.

Na tuto situaci si sice budeme muset počkat, ale mezitím si můžeme přečíst spoustu dalších volných pokračování. Máme tak možnost nahlédnout do životů jiných polobohů a hrdinů, kteří by za svoji zemi a svou rodinu položili třeba i život. Jedná se například o knihy Magnus Chase a bohové Ásgardu nebo Apollónův pád – Utajené orákulum.

Apollón ve světě smrtelníků

Apollón, bůh slunce, lukostřelby, uzdravování nebo dokonce i moru, se jednoho dne zřítí z nebe do Manhattanu. A to konkrétně do uličky se smetím. Jaké je jeho překvapení, když zjistí, že se stal obyčejným smrtelníkem, Lestrem Papadopoulosem, který je navíc obézní.

To přece není možné. Vždyť on, Apollón, který je ztělesněním krásy, nemůže být tlustý! Zjišťuje, že mu kdosi odebral i božskou sílu, a jen díky záhadné dívce Meg McCaffreyové vyvázne ze zajetí nebezpečných teenagerů živý

Sám a v cizím městě se vydává společně s Meg za jediným člověkem, kterého v tomto městě plném chaosu zná. Za Percym Jacksonem! Jaké je však jeho zklamání, když zjišťuje, že legendární hrdina a polobůh s ním na novou misi nepůjde. Percy všech válek zanechal a musí dostudovat školu.

Polobozi v ohrožení

Nakonec se přes všechny nástrahy a překážky olympský bůh dostává do Tábora polokrevných. Zjišťuje však, že tábor už není takový, jaký býval. Je poloprázdný, opuštěný a v zuboženém stavu. Pár posledních polobohů, kteří zde zůstali, má neustálý strach.

Apollón zjišťuje strašlivou zprávu – někdo láká polobohy do lesa a unáší je. Proč by to někdo dělal? Co se s unesenými polobohy stalo? Jsou vůbec naživu? Čeká Apollóna proroctví, které se bude týkat jeho nové mise? A proč byl vlastně seslán na Zem?

 

 

Bůh nebo puberťák?

Rick Riordan patří mezi mé nejoblíbenější autory a určitě nebudu sama, kdo si myslí, že se v tomto díle opět vyznamenal!

Příběh je popisován z úplně jiného pohledu, než na který jsme zvyklí z Rickových předchozích dílů. V nich totiž Riordan popisoval příběh z pohledu lidského hrdiny, smrtelníka, který je stále ještě dítětem. Ale tentokrát píše novou sérii z pohledu boha, jehož věk přesahuje čtyři tisíce let. A protože je přece jenom zábavnější číst jeho knižní série z dětského pohledu, udělal jedinou správnou věc – přeměnil Apollóna v šestnáctiletého kluka Lestera.

Autor zde popisuje Apollóna jako egoistického boha, který v první polovině knihy nemyslí na nic jiného, než na sebe. Stará se pouze o svoji nekonečnou slávu, hudbu a lukostřelbu. Jeho největší pýchou je však vzhled. Proto se také velmi rozčiluje, když se přemění v obézního mladíka Lestera s akné.

Nakonec jsme však svědky jeho proměny v citlivého a starostlivého muže, který je ochotný obětovat sám sebe pro dobro všech. Zjišťuje, že svět není pouze o slávě a kráse. Je především o rodině, lásce a přátelství na celý život!

Příběh se zde zaměřuje především na mentální stránku Apollóna – na jeho smíření se s tím, že je pouhým šestnáctiletým klukem, že už nemá božskou sílu a nikdo ho neuznává. Není už tak slavným, jakým býval a každým dnem může nadobro zemřít. Lidé v táboře mu odmítají posluhovat, jak se na pravého boha sluší a patří. A proto si musí získat jejich důvěru a společně najít a zachránit své přátele. Než bude příliš pozdě!

Návrat hrdinů

Kniha se mi líbila hlavně proto, že se v některých částech vrací Percy Jackson. Sice se zde objevuje na pouhých několika stránkách, ale díky tomu obohatil prakticky celý příběh. Nesmím také zapomenout na návštěvu Lea a Kalypsó, se kterými jsme se mohli setkat v předchozích příbězích a bez kterých by knižní série Bohové Olympu prostě nemohla existovat.

Dalším důvodem, proč se mi tato kniha líbila, byla její vtipnost. Na Percyho hlášky samozřejmě nikdo nemá, ale zrovna v této knize se pro něj našel rovnocenný soupeř – sám Apollón. Jedna vtipná hláška střídá druhou a já se nejednou přistihla, jak se při čtení knihy nahlas směju.

Kladem se může zdát také délka knihy. Úctyhodných 360 stránek plných zvratů, napětí, vtipu, přátelství a trocha té akce! A především 360 stránek od Ricka Riordana, který je pro svůj jedinečný styl tolik známým autorem.

Knihu mohu doporučit jak milovníkům a fanouškům Ricka Riordana i všech jeho sérií, tak i těm, kteří hledají zábavné čtení i s dávkou fantasy žánru.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy