RECENZE - Adam Ondra: lezec tělem i duší

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 1 Sdílet

Daniela Schmidtová Daniela Schmidtová

RECENZE - Adam Ondra: lezec tělem i duší - titulní obrázek

Kdo je Adam Ondra? Asi by bylo nasnadě si odpovědět podtitulem jeho knihy: lezec tělem i duší! Jakých horolezeckých milníků tento svalnatý (ka)Brňák dosáhl? Do jakých zemí za skalami cestoval? Kolik už má na kontě různých pohárů a ocenění? O pokoření jakých rekordů se postaral? To vše se dozvíte v knize mapující jeho život, který se točí kolem lásky k lezení a sportovních úspěchů.

Na napsání a vytvoření této publikace se kromě samotného Adama Ondry podílel i autor a scénárista Martin Jaroš. V knize se nachází velké množství fotografií, ať už ze soukromého archivu Ondrových či od různých fotografů, kteří Adama zdokumentovali přímo v akci.

 

 

Adam popisuje svou cestu k lezení doslova od plenek, kdy se jakožto několikaměsíční batole, ač neuměl ještě chodit, dokázal vyšplhat z dětské postýlky. Dále pokračuje svým aktivním dětstvím, kdy byl k lezení svými rodiči veden už od malička. Brzy rodinné kratochvíle přerostly v posedlost a Adam se postupně začal věnovat nejrůznějším soutěžím. A vypracoval se dokonce až na mistrovství!

Celou tuto jeho lezeckou dráhu nádherně dokreslují výše zmíněné fotografie, které mnohdy vyplňují celou stranu. Na obrázcích je možné pozorovat nejen to, jak malý blonďatý chlapeček vyrůstá ve vysokého silného mladíka, ale i Adamův profesní posun. Skály, které se snaží zdolat, jsou totiž už jenom na pohled čím dál vyšší a nebezpečnější.

Adamovo motto zní: 

Žiju, abych lezl, lezu, abych žil. Lezení mě baví tak, až je to vůči ostatním nefér…

Je tedy jasné, že tento mladý muž se rozhodně nezalekne žádné výzvy. Letos bude lezení poprvé olympijskou disciplínou. A to bude teprve výzva! Tato disciplína bude kombinovat celkem tři lezecké disciplíny, ve kterých bude potřeba vyhrát, aby mohl vítěz získat zlatou medaili. Pojďme se tedy směle začíst do Adamovy kroniky života lezce, abychom věděli, komu máme v příštím roce držet palce, protože šance na další „zlatou“ bude veliká!

Kniha je vhodná nejen pro fanoušky horolezení či lezecké nadšence, ale i například pro zapálené sportovce, kteří by si rádi rozšířili své obzory. Na konci knihy se nachází praktický slovníček lezeckého vybavení, typů a stylů lezení a také lezeckých obratů, které lezci používají při zdolávání svých skalnatých překážek. I zde samozřejmě nechybí názorná ukázka v podobě fotografií, aby si i ten největší laik, který je lezeckým uměním nepolíben, mohl čtení náležitě užít.

Jako bonus na samý závěr, pro ty opravdu zapálené fanoušky Adama a tohoto krásného, byť náročného sportu, je na poslední stránce k dispozici QR kód, pomocí kterého si lze zdarma stáhnout aplikaci do chytrého telefonu či tabletu. Díky této aplikaci si můžete prohlédnout další fotky, videa a unikátní prvky rozšířené reality, které vás ještě více přiblíží Adamovu světu. Chcete se o Adamovi dozvědět co nejvíce? Tak neváhejte a pojďte se s námi začíst!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 1 Sdílet