Provazochodkyně balancuje mezi dobrem a zlem

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Marcela G. Marcela G.

Po nekonečných letech utrpení Spojenci a sovětská vojska konečně osvobozují podrobené země od nacistického teroru a nejděsivější konflikt v historii lidstva je nadobro u konce. Očekávaný mír však nepřichází.

Představte si krutost druhé světové války, ve které lidé po milionech mizí v koncentračních táborech. Připomeňte si těžké boje a všudypřítomné gestapo, které neváhá použít jakýchkoliv metod, aby ze svých obětí vyloudilo potřebné informace. Ve vzduchu se vznáší hrozba nukleární války a východ od západu odděluje neproniknutelná železná opona.

Přesně do takové bezútěšné doby se narodila Marian Sutrová, hrdinka nového románu Provazochodkyně z pera anglického spisovatele Simona Mawera. Pokud je vám jméno hlavní postavy povědomé, máte pravdu. S touto odvážnou ženou jsme se mohli setkat již v knize Dívka, která spadla z nebe. Nyní se nám dostalo vítaného pokračování. V následující recenzi zjistíme, zda Simon Mawer vytvořil pro brilantní román důstojného pokračovatele.

Život po druhé světové válce

ProvazochodkyněProvazochodkyně Marian Sutrová si bez diskuse prožila hotový očistec. Kvůli vnitřní zradě některého z blízkých spolupracovníků padla neohrožená dívka do rukou gestapa. Tam ji pochopitelně nečekalo nic jiného než mučení a kruté zacházení. To nejhorší ale mělo ještě přijít.

Osud si pro ni nachystal zkušenost, která mladičkou Marian poznamenala na celý život a dlouho ji pronásledovala v těch nejhorších snech. Brány koncentračního tábora Ravensbrück se za ní zavřely a zdálo se, že o její existenci je definitivně rozhodnuto. Marian však přežila a z pekla koncentračního tábora se vrací jako válečná hrdinka a stín sebe samé zpět do Anglie.

Mladá žena je po všech stránkách zlomená. Pod tíhou vzpomínek jí připadá nemožné začlenit se do normální společnosti. Svět kolem se navíc velice změnil – polarizuje se, hemží se agenty, dvojitými agenty, závody ve zbrojení, zprávami o hrozbě jaderného konfliktu. Zatímco dříve bylo vše černé nebo bílé, nyní hraje společnost všemi odstíny šedi. Vzniká tak dějiště pro nadcházející studenou válku.

Marian tuší, že jí není souzeno se dlouho držet bokem veškerého dění. Když jí bývalý řídící důstojník láká zpět do víru špionáže, záhy balancuje Marian jako provazochodkyně na laně bez záchranné sítě. Nesmí ztratit rovnováhu, příliš se vychýlit na jednu či druhou stranu. Chybný krok ji totiž může připravit o všechno.

Bravurní popisy

Provazochodkyně popisuje neuvěřitelně těžké období mezi koncem druhé světové války a přechodem k Železné oponě. Tehdejší nálady, společnost a ideály vylíčil Simon Mawer opravdu věrohodně. Ve chvíli, kdy vyjde na povrch homosexualita jedné z hlavních postav, doslova trnete hrůzou o její další osud. Když Marian s bratrem rozebírají účinky vodíkové bomby, přemýšlíte o všech těch hrozných věcech, co se mohly v minulosti udát.

Co se bravurních popisů týče, za zmínku rozhodně stojí Marian a její návrat z koncentračního tábora. Tehdy fyzicky připomínala spíše mrtvolu než živou bytost a po psychické stránce už mrtvá více méně byla. S Marian zažijete noční můry z prostředí Ravensbrücku, prožijete nervové zhroucení, fugu, návštěvy psychiatra.

Spolu s ní se budete marně snažit začlenit do běžného života, cítit nemizející pocit marnosti a doufat, že tento nelehký úkol přeci jen zvládne. Mawer dokonale popíše cokoliv a osobně jej považuji za mistra vypravěče. Čtenáře vtáhne do děje a doslova mu nedovolí se od knihy odtrhnout.

Za velice pozoruhodnou považuji skutečnost, že je Provazochodkyně stoprocentně věrná svému názvu. Stejně tak jako Marian Sutrová v knize opatrně balancuje mezi dvěma protichůdnými stranami, jsem i já Marian obdivovala a záhy na to zatracovala. Jako by to byl snad autorův záměr, vytvořit postavu ženy, která v jednu chvíli vystupuje téměř heroicky a záhy svými činy poklesne až na samé morální dno

Zatracovaná hrdinka

Jednali bychom v daných situacích, se stejnými životními zkušenostmi a v tak složité době odlišně? Rozdíl mezi námi a Marian tkví v tom, že my dnes víme, kdo byl kdo. Je tedy Marian spíše kladná či záporná hrdinka? Odpovědí si nejsem stále zcela jistá. Ať už se budete k hlavní hrdince stavět kladně či naopak, jisté je, že Simon Mawer opět vytvořil silný příběh, který vám utkví v paměti.

Knihu bych v první řadě doporučila všem čtenářům, kteří mají v oblibě příběhy s válečnou a poválečnou tematikou. Pokud jste se se slečnou Sutrovou seznámili již v Dívce, která spadla z nebe, jistě si ji také nenecháte ujít. Jestli jste o Marian nikdy neslyšeli, vůbec nezoufejte. Provazochodkyni si můžete vychutnat i bez znalosti předchozího dílu. 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy