Krabáci je "totálně trapná lovestory", kterou přečtete jedním dechem

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Adriena Hovězáková Adriena Hovězáková

Krabáci je "totálně trapná lovestory", kterou přečtete jedním dechem - titulní obrázek

Novinka od nakladatelství Fragment jménem Krabáci, slibuje „totálně trapnou love story“. Při čtení této lehce střelené, hodně zábavné a mírně dramatické knihy jsem se o tom sama přesvědčila.

Poprvé

Hlavní hrdinka Hannah je milá, trošku praštěná sympaťačka, jež věří v lásku na celý život. Přála by si najít svého krabáka, jak nazývá toho pravého, neboť dva krabi spolu zůstávají po celou svou existenci. Bohužel se jí nedaří jej nalézt, a jelikož již dosáhla plnoletosti, učinila zvláštní rozhodnutí. Neodejde na vysokou školu jako panna, krabák nekrabák. A tak se připravuje na speciální večírek, který jí nabízí vhodnou chvíli toto rozhodnutí naplnit.

recenze Krabáci

Sam je tak trochu podivín. Moc toho nenamluví, vypadá zcela obyčejně a baví ho i obyčejné věci. Jeho největší starostí jsou blížící se výsledky maturit a panictví. Jeho kamarádi se však rozhodnou, že Sama nenechají na holičkách a nalákají ho na jistý večírek, který se prý koná u jedné dívky v domě...

Snila jsem o tom, že o to přijdu s někým jemným a laskavým. (...). S někým s tmavými kudrnatými vlasy, kdo se dobře opaluje a mluví italsky. Nebo je Ital. Freddie Clemence není jemný ani laskavý, a ani Ital. Není to láska mého života (...). Ale kdyby se každý držel svého panenství, dokud nenajde lásku svého života, potulovalo by se kolem mnohem více panen.

Krabáci jsou psáni z pohledu Sama i Hannah, jejichž linky se rychle střídají. Proto si čtenáři mohou vychutnat holčičí i klučičí úhel pohledu na rozličné situace a zasmát se při různých úvahách nad šílenými tématy. Knihu napsali dva autoři, žena a muž, a tudíž je dívčí i klučičí charakter zpracován uvěřitelně.

Příběh je protkán rodinnými vztahy a vztahy mezi přáteli. Nejednou se čtenáři společně s hrdiny dostanou do situací, které už jistě sami prožili – od trapností až po intriky jejich sebevědomých přátel.

Kniha oplývá extrémně čtivým až návykovým příběhem, který bude chtít snad každý čtenář přečíst „na posezení“. Hlavním námětem Krabáků je, kromě lásky a hledání toho pravého, téma sexu, konkrétně prvního sexu. Proto je kniha vhodná především pro adolescenty, kteří se potýkají s otázkami svého poprvé.

Krabáci nabízí pohled jak do dívčího světa, tak do toho chlapeckého. Dívčí prostředí je plné manipulací a falše, povrchnosti, ale i pochopení, lásky a nalézání sama sebe a svého místa na světě. Chlapecký pohled na svět nám zase předvede smýšlení o sexu, ženách a naprostou neschopnost sdílet emoce.

V příběhu jsou hojně využívány odkazy na známé knihy, jako je Harry Potter, Twilight nebo Mansfieldské panství.

Já myslím, že čím větší je tu překážka, tím víc je souzeno, abyste byli spolu. Podívej se na Rona a Hermionu. Samé překážky. Vzdala to ale Hermiona, když Ron chodil s Levandulí Brownovou? Vzdal to Ron, když se Hermiona dala dohromady s tím bulharským maníkem Famfrpálem? Dovolili, aby je ten tlak, když hledali poslední viteály, rozdělil? Ne. Celé to drama, kterým si museli projít, se ještě zintenzivnilo, když se konečně dali dohromady."

Příběh Hannah a Sama, dvou podivínů, kteří více než cokoli jiného hledají své místo ve světě, je sladkým příběhem vhodným pro všechny teenagery, kteří také doufají v nalezení toho pravého parťáka pro život, a pro dospěláky, kteří už jej našli. Krabáky doporučuji také těm, kteří mají rádi filmy, jako jsou Protivný sprostý holky, nebo čtenářům, jež okouzlily příběhy Lenky Lanczové.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet