Cestou na Ještěd pro knížky

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Knihy Dobrovský Knihy Dobrovský

Cestou na Ještěd pro knížky - titulní obrázek

Krajské město Libereckého kraje je s více než sto tisíci obyvateli pátým největším městem Česka. Je proto nasnadě, že v něm nesmí chybět pořádně velké knihkupectví.

My tu máme rovnou dvě — kromě zavedené prodejny v nákupní galerii Plaza je tu naše nová chlouba v obchodním centru Nisa. Prodejna je to opravdu nová, otevřela 1. prosince, tedy ideálně k zachycení toho největšího mumraje před Vánoci.

Jaká je nová prodejna a zákazníci?

„Jsme tu sice krátce, ale už teď můžeme říct, že je to především víkendová prodejna. Obchodní centrum leží mimo střed města, a tak ho lidé nejvíc využívají právě o sobotách a nedělích k větším nákupům nebo k návštěvě kina,“ popisuje vedoucí prodejny Martina Strošová.

Ta má za sebou bohaté zkušenosti z prodejny v NG Plaza, kde působila od roku 2012. Když dostala nabídku šéfovat nové prodejně v Nise, neváhala. „Jsem ráda, že můžu mít na starosti takhle krásné místo, je vidět, že náš architekt odvádí skvělou práci,“ pochvaluje si Strošová, jež v největším knihkupectví v regionu (350 m2) šéfuje týmu šesti lidí, kteří se střídají ve dvousměnném provozu.

Jsou Liberečáci jako zákazníci něčím netypičtí? „Já říkám, že jsme skuteční horalové. Lidé jsou tu velice vstřícní a milí, toho si všímají i návštěvníci odjinud, ale na druhou stranu jsou svéhlaví. Zkrátka sami dobře vědí, co chtějí, jen tak jim něco nevnutíte,“ směje se Strošová.

Kam v Liberci

Ještěd

Hlavní a největší turistické lákadlo regionu. A navíc od OC Nisa co by kamenem dohodil. Na parkoviště pohodlně dojedete tramvají, a pokud se na horu nechcete škrábat po vlastních, máte k dispozici sedačkovou i kabinovou lanovku (ta druhá jede až přímo na vrchol).

Za návštěvu stojí hotel a vysílač ve tvaru rotačního hyperboloidu od Karla Hubáčka, který byl slavnostně otevřen v roce 1973. V zimě se tu dobře lyžuje, v létě se můžete nechat vyvézt nahoru i s kolem a pak se po vlastní ose pustit mnoha různými směry dolů. Doporučujeme dlouhý sjezd malebným Kryštofovým údolím.

Zoologická a botanická zahrada

Nejstarší ZOO v Česku byla založena v roce 1919. Na ploše třináct hektarů tu chovají přes 170 druhů zvířat. Největšími lákadly jsou lachtani nebo bílí tygři, podle nichž je pojmenovaný i liberecký hokejový tým.

Zastavte se rovněž v nedaleké botanické zahradě, která je také nejstarší u nás. Její doménou jsou sbírky tropických rostlin. Skleníkový areál ve tvaru krystalové drúzy sestává z devíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 m2.

Relax i potrápení mozku

Až budete zmoženi výletem na Ještěd a v jedné z našich prodejen si nakoupíte zásobu čtení, dejte svému tělu odpočinout v Centru Babylon, kde najdete akvapark a zábavní, společenský a hotelový komplex. Nejen děti se pak jistě dosyta vyřádí v nedaleké IQLANDII, což je science centrum s celkem deseti expozicemi o čtyřech stovkách interaktivních exponátů. Je tu první humanoidní mluvící robot v Česku nebo 3D planetárium.

Povídání s vedoucí prodejny

Jaké byly Vánoce?

Řeknu to jedním číslem: 300 hodin v práci. Vánoce jsou jednoznačně nejnáročnější období roku. Samozřejmě v tom hrálo roli, že jsme nová prodejna, naváželo se zboží. Na to, že jsme vlastně neměli žádnou reklamu, prostě jsme se tu zjevili, byly prodeje a tržby skvělé. Lidé chodili.

Co se nejvíc prodávalo?

Určitě Patrik Hartl, to je jasná hvězda poslední doby. Já ho trochu srovnávám s Michalem Vieweghem a musím říct, že v mých očích ho Hartl předčí. Píše skvělé oddechovky.

Co ráda čtete?

Co ráda čtete?Já jsem netypický čtenář. Mám ráda knihy z nakladatelství Argo, říkám jim „srozumitelný Kafka“. Líbí se mi autoři, u nichž dopředu nevím, co se stane.

A konkrétní oblíbené knihy?

Návrat do Killybegs

Sorj Chalandon

298 s DPH

Skladem

Parfém bláznivého tance od Toma Robbinse, Návrat do Killybegs od Sorjho Chalandona nebo Podpis všech věcí od Elizabeth Gilbertové. Báječná je také Tetovaná teta od Daniely Fischerové, ráda mám i Irvingův Svět podle Garpa. Čtu také ráda dětské knížky a nepohrdnu dobrou fantasy. Tohle jsou knížky pro oddech, člověk u toho nemusí moc přemýšlet, je to relax po náročných pracovních dnech.

 

Jací zákazníci jsou vaši nejoblíbenější?

Ti, kteří přijdou a opravdu chtějí něco koupit. Čím dál častěji v knihkupectví potkáváme lidi, kteří jdou jenom okukovat a zabít čas. Obzvlášť v těchto velkých nákupních centrech. Já navíc moc neumím lidem něco nutit, zastávám klasickou knihkupeckou školu: ráda poradím, doporučím, ale nutit nechci. Takže mě potěší každý člověk, který přijde s tím, že si skutečně chce něco koupit.

Knihy o Liberci

Jaroslav Zeman: Liberec

Liberec

Jaroslav Zeman

645 s DPH

Nedostupné

Kniha předkládá především dochovaný architektonický fond z období 19. a 20. století, ale zaznamenán je také Liberec současnosti, který se mění doslova před očima. Text se rovněž věnuje zeleni města, památkové ochraně, industriálním komplexům, podzemí a zaniklým, obnoveným i nově instalovaným drobným památkám, jako jsou kašny, pomníky a sochy. Charakteristiku reprezentativních staveb doplňují profily významných architektů, projektantů a stavitelů.

Hana Chocholoušková: Zmizelé Čechy – Liberec

V edici Zmizelé Čechy představuje autorka dokumentaci zaniklých památek a jiných nemovitostí Liberce a jeho bezprostředního okolí. Kniha se skládá ze dvou částí: textové a obrazové. Čtenář zde najde prakticky vše od historie města až po turistické zajímavosti.

 

Marek Řeháček: Liberec
 

Liberec

Marek Řeháček

318 s DPH

Nedostupné

Tento turistický průvodce je první knihou svého druhu, která v takovéto podobě v Liberci vyšla. Ideově vychází z velmi podrobných průvodců předválečných německých autorů, systematicky je však řazena po vzoru nejmodernějších zahraničních publikací. Neobvyklou formou a stylem představuje nejen místa notoricky známá, jako jsou zoologická zahrada, radnice či hora Ještěd, ale neopomíjí ani polozapomenutá a často romantická zákoutí, kde dodnes lze prožívat atmosféru Liberce minulého století.

Rodáci a osobnosti

Jizerská metropole byla rodištěm mnoha českých osobností. Zmiňme kupříkladu krále komiků Vlastu Buriana, literárního kritika a spisovatele Františka Xavera Šaldu, automobilového závodníka Tomáše Engeho, hokejistu Petra Nedvěda, atletku Zuzanu Hejnovou, herce Oldřicha Kaisera a Pavla Lišku nebo německého automobilového konstruktéra Ferdinanda Porscheho.

S městem je spjatá také řada dalších jmen, například baron Johann Liebieg, velkopodnikatel, zakladatel rodu Liebiegů, významný představitel libereckého textilního průmyslu. V Liberci žil také architekt Karel Hubáček, držitel Perretovy ceny za vysílač na Ještědu, nebo legendární představitel večerníčkového Krakonoše František Peterka, který ve městě žil a dlouhá léta působil v divadle F. X. Šaldy.

 

Prolistujte si celý magazín

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet