Knihkupec superhrdina: Míša

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Knihy Dobrovský Knihy Dobrovský

Knihkupec superhrdina: Míša - titulní obrázek

Míša Růžičková je naše šikovná směnová vedoucí. Vyzpovídali jsme ji, abychom vám lépe přiblížili práci knihkupce pro Knihy Dobrovský. Jste zvědaví?

Míšo, jaký byl tvůj start v Knihách Dobrovský?

Na začátku září 2016 jsem brigádničila u jedné firmy, která obaluje knihy. Shodou okolností jsme spolupracovali s pobočkou Knihy Dobrovský na Pankráci. Zalíbilo se mi tam natolik, že jsem se zeptala, zda nenabírají nějaké nové brigádníky. Slovo dalo slovo a za dva dny už jsem nastoupila a prací byla naprosto unešená. Další shodou okolností se v této době stavěla nová pobočka na Edenu, kde jsem strávila maximum času a jednoduše se do ní zamilovala. Okamžitě jsem zažádala o stálé místo knihkupce, které jsem i dostala.

Na jaké pozici pracuješ nyní?

Od července 2017 dělám na postu směnové vedoucí pobočky Eden. Práce je to vesměs stejná jako u knihkupců, jen přibylo papírování a nějaká ta zodpovědnost.

Co tě na práci v Knihy Dobrovský baví?

Práce se mi líbí z mnoha důvodů. Samozřejmě ten hlavní je, že miluji knihy, se kterými jsem ve své práci neustále ve styku. Neunikne mi žádná skvělá novinka, kterou si chci následně přečíst. Také se často setkávám se stejně smýšlejícími lidmi – ať už kolegy nebo zákazníky. Ten skvělý pocit, když narazíte na stejného fanouška vaší oblíbené knihy, je většinou k nezaplacení.

Dalším důvodem je práce samotná. Zbožňuji její neuvěřitelnou různorodost. Člověk se ani chvíli nenudí a může se realizovat v mnoha směrech. Každý zákazník je jiný, každý den je jiný a denně skýtá určitou výzvu v mnoha směrech. Člověk si nikdy nemůže být jistý, s kým a čím se setká, jakým příběhem obohatí zákazníky, ale i naopak: čím obohatí zákazníci jeho. A v neposlední řadě mě baví i ti skvělí lidé kolem mě. To, že jsme rodinná firma, je rozhodně pravda.

Jak je podle tebe při této práci důležitá láska ke knihám?

Ta je samozřejmě velice podstatná. Pokud člověk pracuje s něčím, co má rád, dělá svou práci o to raději. Stará se o knihy s určitou láskou a péčí a samozřejmě má mnohem větší přehled o tom, co prodává, což je velice důležité. Ale důležitější než láska ke knihám, je láska k příběhům. Práce knihkupce je takové malé poslání (já to tak vnímám), protože byste každému zákazníkovi měli část té lásky předat. Prodej knih je samozřejmě obchod, ale spousta zákazníků si nejde pro knihu, ale pro příběh. A každý milovník příběhů má kamaráda, který říká: „To si prostě musíš přečíst!”, protože je z toho příběhu zkrátka unešený. Tím by měl být i každý knihkupec, tedy další kamarád se seznamem oblíbených knih a nehynoucím entuziasmem.

Chcete se také stát knihkupcem na plný úvazek? Napište nám na kariera@knihydobrovsky.cz

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet