Knihkupec superhrdina: Lukáš

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Knihy Dobrovský Knihy Dobrovský

Knihkupec superhrdina: Lukáš - titulní obrázek

Lukáš Rendek je vystudovaný letecký mechanik z Trenčína. V současné době vede naši pobočku Knihy Dobrovský na Andělu. Vedoucím se ale nestal ze dne na den.

Jaký byl tvůj start v Knihách Dobrovský?

Začínal jsem na prodejně Arkády Pankrác na pozici pokladního. Přijel jsem ze Slovenska, takže jsem musel nejprve získat trochu kuráže, abych začal vystrkovat růžky. Postupem času se mi podařilo dostat se i ke knihám.

Na jaké pozici pracuješ nyní?

Vypracoval jsem se až do funkce vedoucího, kterou zastávám na pobočce Anděl. Starám se o provoz prodejny, a to na všech úrovních.

Můžeš svoji náplň práce trochu rozvést?

Práce vedoucího je velmi rozmanitá a v podstatě nikdy nekončí. I mimo práci musíte sledovat aktuální dění, vstřebávat informace a všímat si, co se děje v okolí prodejny.

Řeším personální záležitosti jako je nálada na prodejně, individuální přístup ke každému členovi týmu a jeho motivaci. V neposlední řadě se musím vypořádat také s aktuálně vzniklými situacemi – jak pracovními, tak těmi osobními.

Samozřejmě se nevyhnu ani administrativě. Do té spadají faktury, vratky, dobropisy, předobjednávky, propagace a nejrůznější podněty. Také hodně komunikuji s dodavateli a obchodními zástupci.

Jak probíhá spolupráce s naším nakladatelstvím Omega?

Omega je na naší prodejně velmi důležitou knižní prioritou. Pravidelně kontrolujeme zásobu titulů a doobjednáváme je, sledujeme novinky a předem informujeme zákazníky i sebe navzájem všemi dostupnými prezentačními prostředky. Novinky navíc doplňujeme staršími tituly autora. Knihy z dílny nakladatelství Omega sami čteme a věnujeme jim pozornost, kterou si zaslouží.

A co tvůj tým?

Na lidech, které mám na své prodejně, mi záleží hodně. Již u pohovorů procházejí všichni uchazeči velmi jemným sítem. Jsem opravdu vděčný za kolegy, na které se dá spolehnout, a to nejen po pracovní stránce, ale také po té lidské. Snažím se vycházet se všemi na prodejně i mimo ni.

knihkupec Knihy Dobrovský

Jaké schopnosti jsou potřeba pro roli vedoucího?

Rozhodně sem patří umění své podřízené vyslechnout, podržet je či obejmout, a to vše s neskrývaným a nehraným zájmem. Pokud se někdo rozhodne vést lidi, musí na to být připravený.

Můžeš zhodnotit sám sebe jako vedoucího?

Snažím se řídit čtyřmi dohodami pana Ruize. Proto jsem v některých věcech tak trochu pedant – především pak ohledně výsledků. Myslím, že to každý z mého týmu chápe a respektuje. Každopádně doufám, že jsem pro své kolegy inspirací, stejně jako oni inspirují mě.

Co tě na práci v Knihách Dobrovský baví nejvíce?

Práce v knihách je velice rozmanitá a kreativní. I když děláme rutinní činnosti, většinou je každý den úplně jiný. Baví mě šíře záběru informací, a právě ta rozmanitost, dále pak určitě lidi, jejichž širokou paletu můžu díky této práci potkat.

Jak je podle tebe při této práci důležitá láska ke knihám?

Každý, kdo by rád pracoval v našem knihkupectví, musí brát na zřetel, že bez vlídného vztahu ke knihám a bez čtenářské vášně, bude jeho kariéra velice nudná a při komunikaci se zákazníkem i smutná. Vášeň a láska ke knihám je v našem oboru nevyhnutelnou součástí a prakticky se bez ní nikdo v naší práci neobejde.

Láska ke knize je pro mě důležitá i z pohledu „respektu“ vůči knihám. Platí u nás pravidlo „chovám se ke knize jako k vlastní ženě“.

Uchazečům bych v tomto směru doporučil malý trik: staňte se jakousi „houbou“ a využijte všechny příležitosti k nasávání informací.

Chcete se také stát knihkupcem na plný úvazek? Napište nám na kariera@knihydobrovsky.cz.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet