Jak poznat Nebezpečné osobnosti? Příručka pro každého

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Marcela G. Marcela G.

Knihy jsou báječnými společníky. Některé zpříjemní den nádhernými příběhy či nabídnou poučení. A jiné nám mohou zachránit život. Přesně taková je novinka Nebezpečné osobnosti Joea Navarra, specialisty na profilování pachatelů trestných činů.

Psychopati optikou odborníka

Pokud k tomuto tématu má kdo co povědět, tak je to právě Joe Navarro, který během své pětadvacetileté služby u FBI s takovými pokřivenými charaktery nesčetněkrát přišel do styku. Bývalý agent FBI má na kontě ještě další užitečné publikace jako například Jak poznat, když vám někdo lže či Jak prokouknout druhé lidi.

Knihu Nebezpečné osobnosti považuji za jedinečnou hned z několika důvodů. Velice podstatný je fakt, že o dané problematice píše opravdový odborník – člověk, který všechny zmíněné případy důvěrně zná z dlouholeté praxe. Navarro ví, o čem mluví, a v knize je to poznat na každé stránce.

Dále nesmím opomenout užitečnost zmíněné publikace. Každý z nás se bohužel během svého života může setkat s někým, kdo by nás mohl ohrozit či nám ublížit. Joe Navarro v knize odhaluje varovné kritické signály takového chování, při němž bychom měli zvýšit vůči dotyčné osobě svou pozornost a ostražitost. Vždy je dobré vědět, jak se bránit v krizové situaci.

Odborná příručka i pro laiky

Nebezpečné osobnosti

Joe Navarro

268 s DPH

Skladem

K dobru autorovi připišme i velice srozumitelnou formu vyjadřování, kterou pro vytvoření Nebezpečných osobností použil. Neohání se žádnými příliš odbornými termíny z lékařské praxe, a tak text pochopí i laik.

Sám nebezpečné osobnosti rozdělil dle svých zkušeností na čtyři základní typy: na osobnost narcistickou, emočně nestabilní, paranoidní a na osobnost predátorskou. Vykresluje je do nejmenších podrobností. Ke každé z nich pak přikládá obsáhlý test, na jehož základě lze celkem přesně vyhodnotit, zda námi zkoumaný člověk jeví známky nestabilního či patologického chování.

Z mého popisu se nyní může jevit, že by takovouto příručku mohli využít leda tak agenti FBI, ale nenechte se mýlit. Navarro sepsal knihu právě pro použití v každodenním životě, protože zmíněné nestabilní jedince můžeme potkávat v práci mezi kolegy, doma při kontaktu se sousedy či s nimi žít v partnerském svazku.

Užitečné rady

Vědět, jak reagovat, když se někdo takový v našem životě objeví, rozhodně není k zahození. Kniha je dále proložena názornými případy, kdy se patologické chování jedince změnilo v běsnění a vyústilo v opravdovou tragédii. Setkáme se tak se jmény jako Ted Kaczynski, David Koresh, Ruby Ridge či Anders Behring Breivik. Pomocí jejich případů Navarro demonstruje závažnost celého tématu.

Publikaci Nebezpečné osobnosti: Jak je odhalit a chránit se před nimi bych obecně doporučila těm čtenářům, kteří se zajímají o práci FBI či o specifické poruchy osobnosti. Ve skutečnosti si ale myslím, že se Nebezpečné osobnosti hodí úplně každému z nás, protože nikdy nevíme, kdy tenhle podrobný návod budeme do budoucna potřebovat.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy