Cizinka: Odkud se bere taková popularita?

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 7 Sdílet

Michael Šoták Michael Šoták

Cizinka: Odkud se bere taková popularita? - titulní obrázek

CIZINKA se poprvé na televizní obrazovky představila v roce 2014 a rychle si získala srdce fanoušků po celém světě.

Minulý víkend se na obrazovkách objevil již druhý díl páté řady seriálu Cizinka. Nicméně, tento hit začal svou existenci jako knižní série od americké autorky Diany Gabaldon. První kniha byla vydána v roce 1991, poté, co se Gabaldon inspirovala starou epizodou ze seriálu Doktor Who, ve které vystupovala postava Jamieho McCrimmona (ztvárnil Frazer Hines) – horal z 18. století oděn v kiltu. Knižní série si během let vybudovala základnu fanoušků, ale teprve až po odvysílání první řady stejnojmenného seriálu se Cizinka stala megahitem.

O čtyři seriálové řady a kopec ocenění později se tohoto trháku fanoušci stále nemohou nabažit a netrpělivě očekávají další dobrodružství Jamieho Frasera (Sam Heughan) a jeho manželky Claire (Caitriona Balfe).

Jak Caitriona Balfe, tak i Sam Heughan, se mezitím staly hvězdami sami o sobě a Starz potvrdila natáčení páté a šesté řady. Pátá řada odstartovala právě nyní v únoru a šestá se prozatím připravuje.

Gabaldon hovořila o svém plánu uzavřít románovou sérii Cizinka desátým dílem. Nyní pracuje na deváté knize s názvem Go Tell The Bees That I Am Gone (Řekni včelám, že odcházím) a prozradila něco málo o tom, jaký zakončí svůj neuvěřitelný příběh o lásce, která jde napříč časem.

Dopad seriálu na Skotsko

Lze bez pochyby říci, že Cizinka je úspěch, který nemá obdoby, a to ve více než 40 zemích po celém světě. Ale seriál měl také obrovský dopad na Skotsko, co se týče turismu a filmového či televizního průmyslu.

Lidé přicházejí každý týden, aby viděli místa, která se v seriálu objevila, anebo kvůli kostýmům a historii – v seriálu má toto vše velký význam. Skotsko si zahrálo takovou roli, že lidé přicházejí s touhou objevit místa, která viděli na obrazovkách. Fanoušci Cizinky chtějí vědět, kde byly různé scény doopravdy natáčeny. Od historie a míst z natáčení, k zájmu o genealogii až po tartan, fanoušci se světa Cizinky nemohou nabažit.

Skotsko pro Cizinku rozhodně představuje bohatství. Cestování na místa z obrazovek má docela dlouhodobý účinek

Podobné zájezdy údajně stojí za zvážení vzhledem k tomu, že filmy jako Statečné srdce (1995) nebo Highlander (1986) ještě dnes do Skotska lákají množství fanoušků. Lidé tyto místa stále vyhledávají, když přijíždějí do Skotska na dovolenou. Cizinka bude mít určitě dlouhodobý dopad.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 7 Sdílet

Související knihy