Wim Hof přezdívaný Ice Man (Ledový muž) je nizozemský extrémní otužilec známý svou odolností vůči nízkým teplotám. Jeho kurzy cvičení a postupného otužování se staly celosvětovým hitem poslední doby a stojí se na ně doslova fronty. Jeho příběh s titulem Co tě nezabije sepsal Scott Carney a sám Hof publikoval několik prací, v českém překladu máme zatím jen autobiografii Ledového muže (2020).

Narodil se v Sittardu, v nizozemské provincii Limburg. Celkem má 8 sourozenců, z toho jedno dvojče (bez ledových schopností!). Byl trénován mistry kung-fu v Pekingu. Věnoval se extrémním sportům v ledových podmínkách, kde pokořil řadu rekordů – například na jeden nádech uplaval přes 60 metrů pod ledem, absolvoval ledovou lázeň po dobu 2 hodin a výstup na Mount Everest do výšky 7000 m n. m., samozřejmě v letním oblečení. Je držitelem Guinessova rekordu za nejrychleji zaběhnutý půlmaraton bos na sněhu s časem 2 hodiny 16 minut, který se uskutečnil roku 2007 ve Finsku.

V roce 1995 spáchala sebevraždu jeho manželka Olaya trpící depresemi a Wim zůstal sám se 4 dětmi. Namísto dlouhého truchlení hledal katarzi, smíření a odpovědi pomocí jógy a různých filosofických směrů, ale nenacházel. Odjakživa měl vztah k chladu a otužování a když jednoho zimního dne seděl na lavičce v parku, přemýšlel a pozoroval zamrzlé jezírko, zničehonic se rozhodl do něj ponořit. Překonal bolest a díky hlubokému dýchání našel to, co složitě hledal. Byl klidný a zrelaxovaný. Po několikerém zopakování se postupem času zrodila Wim Hofova metoda, která revolučním způsobem mění pohled současné medicíny.

Celkem má 6 dětí se 3 ženami (poslední dvě narozené 2003 a 2017). Poměrně příhodně účinkoval v klipu písně My Last Breath od Jamese Newmana, britského účastníka Eurovize 2020. Sám Hof vydal několik publikací – například Climbing in Silence (1998) či Becoming the Iceman (2012) – česky Wim Hof: Ledový muž (2020). Hovoří celkem 10 jazyky. Jeho dlouhodobým snem je svět zcela bez nemocí.

Wim Hof je schopen nevídaně ovládat své tělo, což prý umíme všichni, jen jsme to zapomněli. Několikrát byl testován, čímž se ověřilo, že dokáže například regulovat svou tělesnou teplotu či vědomě ovlivnit chování hormonů. Umí také zadržet dechna 10 minut. Jí pouze 1x denně, neboť „ví, jak získat energii jiným způsobem“.

Přímé „svědectví“ z Wim Hofova kurzu v Polsku poskytl Aleš Miklík v časopise Forbes. Kurz začíná sérií 40 hlubokých nádechů-výdechů-zadržení dechu, které rozšíří vaše běžné vnímání, uvolní léta blokované emoce a umožní tělu se přirozeně pohybovat. Výsledkem je pocit absolutní lehkosti, radosti, síly a propojení s ostatními. Nabytou energii otestujete pobytem na sněhu a mrazu pouze v plavkách či ledovou koupelí. Toto otužování vás učí ovládat své pocity a v budoucnu umožní dosáhnout klidu i za extrémního stresu.

Tohle není trénink. Je to probuzení něčeho, co v sobě dávno máte, jenom jste to zapomněli používat.

 Nejde jen o to vydržet v ledu určitý počet minut, je to cesta k hlubšímu sebepoznání. Každý svým vlastním tempem pozoruje tělesné reakce a hranici mezi užitečnou výzvou a nepříjemným tlakem. Podle všeho díky přívalu energie účastníci například nepotřebují tolik spát, jsou odolnější vůči chladu (i horku) a dokážou se zahřát vlastním dechem.

Tento extrémní trénink slibuje lepší odolnost vůči zátěži a stresu, celkovou imunitu a větší radost ze života. Má také řadu benefitů pro vážně nemocné – podle Wim Hofa snižuje symptomy roztroušené sklerózy a Parkinsonovy choroby, ale není vhodný pro všechny – konkrétně se nedoporučuje lidem s epilepsií či poruchami oběhového systému. Snaží se nám dokázat, že i dnes je toho spoustu, co o svém těle a mysli stále nevíme.

Seřadit:

Co hledáte?

 • Zajímá vás

  • + Ukázat více
  • Ukázat méně

  Stav

  Dostupnost

  Vazba

  Formát audioknihy

  Míra poškození

 • Nakladatelé

 • Interpreti

 • Jazyk

  Hodnocení

  Knihy autora

  Seřadit:

  Co hledáte?

 • Zajímá vás

  • + Ukázat více
  • Ukázat méně

  Stav

  Dostupnost

  Vazba

  Formát audioknihy

  Míra poškození

 • Nakladatelé

 • Interpreti

 • Jazyk

  Hodnocení