Tomáš Šebek

Tomáš Šebek

Tomáš Šebek je český chirurg a účastník misí Lékařů bez hranic, které přetavuje do blogových zápisků a následně silných cestopisů a literatury faktu.

Narodil se v Praze. Vystudoval všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a roku 2002 nastoupil jako všeobecný chirurg do Nemocnice Hořovice, tam působil rovněž jako tiskový mluvčí v letech 2009-2011. Roku 2004 založil společnost, která má na svědomí výjimečný projekt v rámci online komunikace pacientů s lékařem – portál uLékaře.cz a také jeho odborného bratra proLékaře.cz. V roce 2010 se připojil k mezinárodní organizaci Lékaři bez hranic, se kterou dodnes cestuje na mise do krizových oblastí světa.

Více informací

Dvakrát navštívil Haiti, což vyústilo v deníkovou knihu Mise Haiti – 5 měsíců s Lékaři bez hranic (2013), kterou podpořil haitského studenta medicíny na Karlově Univerzitě. Následoval Afghánistán, země lovců draků, také dvakrát, v letech 2014 a 2015, který se rovněž projevil knižně s titulem Mise Afghánistán. V té době byl zvolen stálým členem kongresu operačního střediska Lékařů bez hranic v Ženevě. Dříve působil také v irském Dublinu jako vedoucí lékař traumatologie v Mater Misericordiae University Hospital. Nejnovější mise Šebka zavedly do Jižního Súdánu a Jemenu, načež se staly tématem knih Africká zima (2017) a zatím poslední publikace Nebe nad Jemenem (2019).

Mimoto ho můžete zaslechnout také na Rádiu ZET v jeho pořadu U lékaře na českých vlnách BBC. Je dvouatestovaný všeobecný chirurg s třináctiletou praxí v oboru chirurgie a traumatologie, jeho specializací jsou laparoskopické zákroky břicha, stejně jako úrazy břicha, hrudníku a končetin v terénu. Nyní pracuje v pražské Nemocnici na Františku a vede projekt Virtuální čekárna k usnadnění kontaktu pacienta s lékařem za časů epidemie. Je ženatý a má tři děti.

Získal mnohá ocenění za svou obětavou práci; konkrétně Cenu za statečnost (2015) od Svazu českých lékařů, Cenu Celestýna Opitze (2018) od řádu milosrdných bratří za vzornou péči o potřebné, a kromě toho uspěl také v poli literatury a vysloužil si Cenu čtenářů České knihy (2016) za svou Misi Afghánistán. Dvakrát se také objevil v pořadu Show Jana Krause.

Sdílet 0

Doporučujeme Od nejnovějších Od nejprodávanějších Podle ceny

Vše Novinky Bestsellery

Řazení
Filtrovat

Knihy autora

 • Nebe nad Jemenem

  Tomáš Šebek

  E-kniha

  Odjet jako chirurg na misi s Lékaři bez hranic neznamená jen vracet vyhřezlá střeva zpátky do břicha. I přes každodenní hřmění střelby,...

  145 Kč

  Četl(a) jsem

  Chci přečíst

 • Mise Haiti

  Tomáš Šebek

  E-kniha

  Pět měsíců českého chirurga s Lékaři bez hranic. V lednu 2010 zasáhlo Haiti ničivé zemětřesení, které připravilo o život statisíce lidí a...

  199 Kč

  Četl(a) jsem

  Chci přečíst

 • Mise Afghánistán

  Tomáš Šebek

  E-kniha

  „Desetiletý Rahmudin přišel s proraženou lebkou. Nevěřil jsem, že se kdy probudí z kómatu. A po operaci ten malej syčák chodí!“ Tomáš Šebek byl v...

  139 Kč

  Četl(a) jsem

  Chci přečíst

Typ knihy

Stav

Hodnocení