Pavel Novotný*1976

Básník Pavel Novotný má mnoho tváří. Je literární vědec, překladatel, germanista, pedagog, textař písní, performer a muzikant. Vedle svých odborných profesí se úspěšně uplatňuje také v radioartu – kompozice Vesmír (Národní cena Prix Bohemia Radio), psaní prózy - A to si pak můžeš říkat, co chceš (s Janou Skalickou), a libret – Tramvestie (opera podle básnické sbírky pro Národní divadlo).

Více informací

Každý člověk je jako mozaika složená z různých vjemů a obrazů, každý bojujeme se svými vlastními démony a jsme v tom zcela unikátní. Naše životy jsou přitom v neustálém pohybu, proměňují se, přicházíme a odcházíme, mizíme. Chtěl jsem podat zprávu o svém minulém, zaniklém světě, protože si myslím, že obrazy, ze kterých jsem utvořen a které si zpětně skládám dohromady, jsou prostě zajímavé a snad i důležité.

Do povědomí veřejnosti se však nejlépe zapsal svými básnickými sbírkami. První – Mraky - napsal v roce 2010. Jedná se experimentální poezii ve formě odpovědí třiceti osob, mezi nimiž bylo i několik básníků, na otázku: Co vnímáte při pohledu na oblohu?

Poté následovalo dalších šest sbírek (Havarijní řád, Tramvestie, Zevnitř, a další), přičemž za předposlední z nich – Zápisky z garsonky (2020) - byl nominován na Magnesii Literu 2021. Autobiografický cyklus o chlapci, který tráví čas společně se svou invalidní matkou v panelákové garsonce plné jejich přátel, knih a gramodesek, byl vzápětí (jen dva měsíce poté) následován jeho volným pokračováním s názvem Dědek (2020). Dalších šest dlouhých, a opět autobiografických textů, korespondujících s Novotného předchozí sbírkou, se odehrává v devadesátých letech na stejném místě, tentokrát více ve společnosti prarodičů. Obě dvě básnické sbírky osobitým groteskním až děsivým stylem zachycují obyčejný lidský život.

Pavel Novotný žije v Liberci a pracuje na Katedře německého jazyka zdejší Technické univerzity.

Sdílet 0

Seřadit:

Seřadit:

Typ produktu

Dostupnost

Stav

Hodnocení

Vazba

Knihy autora

Seřadit:

Typ produktu

Dostupnost

Stav

Hodnocení

Vazba