Magda Knedler

Magda Knedler

Magdalena Knedler se narodila roku 1983 v Polsku, kde za svou literární tvorbu získává četná významná ocenění. V České republice debutovala knihou Porodní sestra z Osvětimi (2020).

Více informací

Autorčina tvorba se netýkala vždy jen válečné tematiky, ačkoliv jako člověk se této problematice věnovala už od malička. Její babička patřila mezi pamětnice, která zažila okupaci i Varšavské povstání. Dědeček prošel jako vězeň zajateckými tábory Lamsdorf a Mühlberg a prastrýc byl vězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Magdalena Knedler ve svých dílech dbá na faktickou správnost a přesnost.

Dá se říci, že mě tato tematika zajímala odjakživa a na romány, které se jí dotýkají, sbírám materiál po celý svůj život. Ačkoli píšu beletrii, ke sběru materiálu a rešerším přistupuji velmi svědomitě, prokousávám se tisícovkami publikací a konzultuji téma s odborníky i očitými svědky. Těch druhých je však čím dál méně. Domnívám se, že jakožto spisovatelka jim dlužím historickou přesnost a pravdivost.

K napsání knihy Porodní sestra z Osvětimi inspirovala Knedler skutečná hrdinka Stanisława Leszczyńská, která si koncentračním táborem prošla a zachránila přes 5000 dětí. Ostatně nejen tato postava je stvořena na základě skutečné osoby. 

Pokud jde o ostatní postavy, jejich osudy jsou také založeny na skutečných příbězích a svědectvích bývalých vězeňkyň tábora. Každé z těchto žen jsem v románu změnila jméno, ale můžete je najít podle seznamu skutečných táborových čísel uvedeném před první kapitolou. Týká se to i první hrdinky, Rebeky, již budou lidé, kteří se dobře orientují v tématu, určitě znát. Chtěla jsem, aby byl v Porodní sestře z Osvětimi fikční prvek redukovaný na minimum.

Kromě spisovatelské činnosti se Magda Knedler věnuji i redakční práci a literárním recenzím. Žije a pracuje ve Vratislavi.

Sdílet 0

Doporučujeme Od nejnovějších Od nejprodávanějších Podle ceny

Vše Novinky Bestsellery

Řazení
Filtrovat

Knihy autora

Typ knihy

Stav

Hodnocení