Karel Gott*Plzeň, 1939

Karel Gott – zpěvák, herec a malíř. Tak jej všichni známe a respektujeme. Zpíval česky, německy, anglicky, italsky, rusky, a dokonce i latinsky. Za svou kariéru vydal neuvěřitelných dvě stě devadesát tři sólových alb, či chcete-li, nazpíval dva tisíce pět set písní. Každý zná alespoň jednu, vždyť kupříkladu české Vánoce si bez nich umí představit asi jen málokdo - Karel Gott: Zázrak Vánoční (1995).

Více informací

V anketě Zlatý slavík zvítězil celkem dvaačtyřicetkrát a získal více než sto dvacet televizních ocenění. Karel Gott byl velmi úspěšný i v zahraničí, ale přes mnohé lákavé nabídky, zůstal doma – v Čechách. Ne nadarmo je považován za „náš národní poklad“.

„Rozhodně nesmím dopustit, aby lidé řekli: Je to sice hezké, že se mu nechce ze scény, ale možná, že by bylo lepší, kdyby toho už nechal. To by byla tragédie. Zpěvák má zanechat za sebou ten nejlepší dojem.“

 

Kromě zpěvu a malířství, si Karel Gott několikrát odběhl i ke psaní. V roce 1968 napsal knihu Říkám to písní. Popisuje v ní začátky své kariéry a slavný pobyt v Las Vegas. a dovoluje tak čtenářům nahlédnout trochu více pod pokličku svého soukromí.

„Kam chodíš skrýt se lásko, když dva tě z duše vyženou. Kam chodíš skrýt se lásko, když překročí tě zraněnou.“

 

Po výtvarné publikaci Karel Gott – Obrazy (1999) pak v roce 2002 v knize Obrazy aneb Proč je pro mě důležité malovat, mapuje a komentuje svou malířskou tvorbu.

Knihu Karel Gott – Legenda (2009) napsal ve spolupráci se svou dlouholetou spolupracovnicí Zuzanou Drotárovou ke svým sedmdesátým narozeninám a padesátiletému výročí profesní kariéry. Fotografie, rozhovory, programy, vstupenky, obrazy, pohlednice a unikátní bonusové DVD tvoří vlastně takové „muzeum v knize“.

Karel Gott zemřel v roce 2019 po statečném boji se zákeřnou nemocí. S manželkou Ivanou měl dvě dcery a další dvě z předchozích vztahů. Až do své smrti žil v na pražské Bertramce.

Nezemřel jsem, neboť vím, že budu žít stále v srdcích těch, kteří mě milovali... (František Hrubín)

 

Sdílet 0

Seřadit:

Seřadit:

Typ produktu

Dostupnost

Stav

Hodnocení

Vazba

Knihy autora

Seřadit:

Typ produktu

Dostupnost

Stav

Hodnocení

Vazba