Josef Formánek*Ústí nad Labem, 1969

Josef Formánek je muž mnoha profesí a všechny má natolik propojené, že by jednu bez druhé zřejmě nemohl provozovat. Josef Formánek je reportér, redaktor, spisovatel, především však cestovatel.

Kromě toho, že byl na počátku vzniku časopisů Oceán, Everest, Fénix a dalších, pracoval mnoho let jako šéfredaktor magazínu Koktejl. A právě díky tomu se mu podařilo procestovat více než třicet cizí zemí. Při svých cestách se zamiloval do indonéského ostrova Siberut a filozofie zdejšího kmene Mentawaj. Často se sem vrací, vždy na několik měsíců, a své zážitky pak rád popisuje ve svých cestopisných i prozaických knihách.

Pokora je umění jen a jen přijímat. Názor druhého, práci, do které se ti nechce, snášet dobré a zlé stejně. A hlavně si nemyslet, že jsi něco víc.

Josef Formánek je autorem několika knih, přičemž tu první – Prsatý muž a zloděj příběhů – psal dlouhých sedm let. Od roku 2003 do roku 2013, se s ohledem na čtenářskou odezvu a prodej, stala nejúspěšnějším debutem desetiletí.

„Nedělej si nepřítele z toho, koho sílu neznáš.“

Po Létajícím jaguárovi (2004), který naopak Josef Formánek, díky sázce s nakladatelem, napsal za necelých 12 hodin, přišly romány Mluviti pravdu (2008), Umřel jsem v sobotu (2011) a Syn větru a prsatý muž (2013). Všechna Formánkova díla doplňují ilustrace jeho dobrého přítele Dalibora Nesnídala a mají ještě něco společného – jsou autobiografické. Hlavním tématem, kterým se v nich autor zabývá, je hledání smyslu života.

Josef Formánek však nepíše jen o svých cestách a ostrově Siberut. V knize Úsměvy smutných mužů (2018), která byla rovněž zfilmována, vypráví o svém pobytu v protialkoholní léčebně.

„Lidé většinou před tichem i tygrem utíkají.“

Kniha o tichu (2020) je dílo, které Josef Formánek považuje za své nejosobnější. A to i přesto, že tentokrát je spíše o jeho nejbližších než o něm samotném. Je také o jiných věcech, a hlavně o tichu.

„Je jiná než moje ostatní. Je o klidu. Je jinak psaná. Sama se poskládala podle toho, koho jsem potkal. Stal se ze mne obyčejný vypravěč neobyčejných příběhů opsaných od života.“

Josef Formánek žije v hájovně ve vesničce Českého středohoří Malá Tatimerz, která ani není na mapě. Má dvě dcery – Ninu a Karolínu - a manželku Janu. Před zlými duchy jej už mnoho let chrání červené a žluté šamanské náramky.

Seřadit:

Co hledáte?

 • Zajímá vás

  Stav

  Dostupnost

  Vazba

  Formát audioknihy

  Míra poškození

 • Nakladatelé

 • Interpreti

 • Série

 • Jazyk

  Hodnocení

  Knihy autora

  Seřadit:

  Co hledáte?

 • Zajímá vás

  Stav

  Dostupnost

  Vazba

  Formát audioknihy

  Míra poškození

 • Nakladatelé

 • Interpreti

 • Série

 • Jazyk

  Hodnocení