Série Josef Bergman

Josef Bergman

Série českých detektivních příběhů se sympatickým inspektorem Josefem Bergmanem začala v roce 2007 prvotinou Michaely Klevisové Kroky vraha. Román o vraždách v luxusní staré pražské čtvrti nastartoval dalších šest dílů této série, přičemž poslední z nich Drak spí (2020), odehrávající se v jihočeské vesnici, kde dojde ke zločinu s přesahem do minulosti, napsala Michaela Klevisová de facto na objednávku. Důvodem byl plán režiséra Viktora Polesného natočit televizní detektivní seriál o sedmi dílech s názvem Kroky vraha. Každý díl seriálu je tak jedním dílem série:

Již zmíněné Kroky vraha (2007) ze Staré Prahy, Zlodějka příběhů (2009) z televizního prostředí, Dům na samotě (2011) zavede čtenáře (diváky) ke koňským dostihům a Ostrov šedých mnichů (2015) zase na jeden holandský ostrov. Severskou detektivkou v anglickém stylu s českou duší Zmizela v mlze (2017) se přenesete k norským fjordům, Sněžný měsíc (2019) vás zavede mezi roubené chalupy do Beskyd a poslední - Drak spí (2020), jak už bylo řečeno, na jih Čech, kde dojde k vraždě mladé ženy.

Každý příběh je samostatný a má kořeny v temné minulosti. Je o zločinu, o jeho původcích a obětech a všem vévodí detektiv Josef Bergman. Ať už se děj odehrává kdekoliv, vždycky se objeví. Má sice obvykle co řešit sám se sebou, avšak nikdy mu to nedá a vloží se do případu. Jakkoliv vám bude připomínat slečnu Marplovou v převleku inspektora Dalglieshe se vším, co k těm dvěma patří, jeho myšlení vás vždy ujistí odkud pochází.