Ztřeštěná pohádka pro dospělé o Krávě nebeské

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jitka Kadlecová Jitka Kadlecová

Ztřeštěná pohádka pro dospělé o Krávě nebeské - titulní obrázek

Po Krávě nebeské jsem sáhla nejen kvůli provokativnímu titulu, ale hlavně proto, že jsem byla jednoduše zvědavá, cože to ten legendární fešák z AKT X David Duchovny vlastně zplodil.

Když se zvířata rozhodnou vzepřít osudu

Očekávala jsem příjemné, nenáročné odreagování, rychlé vymytí mozku, nějaké to ponaučení, možná malou záhadu s ufouny. Čeho z toho se mi dostalo? Hlavní hrdinka je kráva. Jmenuje se Elsie a žije si celkem jednoduchý a spokojený život na malé farmě. Ráno dojení, pastva, večer dojení a při západu slunce do hajan. A takhle pořád dokola. Až jednoho dne společně s kamarádkou Mallory utečou z ohrady a vydají se na obhlídku okolí. Elsie se náhodou zatoulá až k domku farmáře a v televizi zahlédne reportáž z jatek.

Rázem jí všechno dojde a rozhodne se, že takto rozhodně skončit nechce. Společně s krocanem Karlem, který se bojí Dne díkůvzdání, a prasetem Jerrym, které zase chce konvertovat k judaismu, vymyslí plán. Chystá se utéct z farmy do Indie, kde jsou krávy posvátné. Každý z našich tří hrdinů má vlastní plán na přežití. Společný cíl a prožité dobrodružství je stmelí v opravdu nesourodou partu zvířátek. Jak vše dopadne? Dosáhnou společně svých snů o lepším životě?

„Když jsem naposledy opouštěla stodolu, otočila jsem se, a najednou mě přemohla silná touha zůstat. Čím to je, že dokážeme něco pořádně ocenit, teprve když to opouštíme? Srdce mi planulo láskou ke všem zvířatům, dokonce i slepicím, dokonce i psům, dokonce i k farmářům. Vrátila jsem se ve vzpomínkách k těm pokojným časům, které jsme tu prožily – s mámou na pastvině, s Mallory ve stání, kdy jsme si celé noci povídaly. Tolik vzpomínek. Ale musela jsem jít.“ (úryvek z knihy)

Ztřeštěná pohádka pro dospělé

Kráva nebeská je nevážný příběh o přežití, o odvaze vzít svůj osud do vlastních rukou, tedy pardon, kopyt. A taky v neposlední řadě o sousedově trávníku, na kterém je tráva vždycky zelenější. I když žádné hluboké poučení v této knize nenajdete, přesto má něco do sebe. Kráva Elsie a její přátelé mě dokázali zaujmout i pobavit. Hlavně Elsie vypráví svoje životní osudy s okouzlujícím nadhledem. Snaží se vtipkovat i v těch nejsmutnějších okamžicích, nebere si servítky. Je to prostě férová holka, i když tak trochu kravka. Hlavní postavy byly jen tři, a tak si autor mohl opravdu vyhrát s jejich osobnostmi. Nápadité byly i vtipné dvojsmysly a nejrůznější narážky na zvířecí podstatu hlavních hrdinů.

Kráva nebeská

David Duchovny

178 s DPH

Dostupné u dodavatele

Přesto – jak může farmář dojit krávu, která ještě neměla telátko? Jak může mohel provést obřízku na vepři? Za tyto „kraviny“ se autor na závěr sice omluvil a svedl je alibisticky na Elsie, která mu knihu prý diktovala. Přesto si myslím, že mohou tyto nesrovnalosti čtenáře, který má rád reálné příběhy, od knihy odradit. Zpočátku jsem tak trochu doufala v něco jako Farmu zvířat od Orwella nebo alespoň Bajky od Ezopa, ale vyklubaly se z toho spíš Zvířátka a Petrovští.

Je to pohádka, fantazie a tak je taky potřeba ke knížce přistupovat. Musíte na chvíli zapomenout na všechna pravidla a připustit, že zvířata dokáží používat mobilní telefon, číst v mapě nebo řídit letadlo. Z knížky jsem měla spíš smíšené pocity. Na jednu stranu mě některé pasáže opravdu pobavily, místy i dojaly, na druhou mi to přišlo, s odpuštěním, jako pěkná kravina. Ústřední myšlenka vůbec nebyla zlá, přesto bych asi dala přednost jinému zpracování. Ale každý nějak začínal a snad to David Duchovny nevzdá a další jeho počin na literárním poli bude zas o nějaký ten krůček lepší.

Kdy Krávu nebeskou rozhodně číst
- máte rádi bláznivé pohádky
- líbí se vám, když se zvířata chovají jako lidé
- jste zarytý fanda Davida Duchovnyho

Kdy Krávu nebeskou rozhodně nečíst
- zvířata se vám líbí jen na talíři
- nevěříte, že David Duchovny umí mluvit s kravami
- logické nesrovnalosti vás dohánějí k šílenství

O autorovi

David Duchovny se narodil 7. srpna 1960 v New Yorku. Je to známý americký televizní, divadelní a filmový herec, scenárista a režisér. Proslavila ho především postava Foxe Muldera v kultovním seriálu AKTA X a sukničkářského spisovatele Hanka Moodyho v seriálu Californication. Za obě role získal prestižní ocenění Zlatý glóbus. Nakonec ho psaní zlákalo i v reálném životě a zrodila se Kráva nebeská, ztřeštěná pohádka pro dospělé, kterou jako spisovatel debutuje. Střídavě žije v New Yorku a Los Angeles.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy