Will Grayson, Will Grayson - knižní recenze

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Marcela G. Marcela G.

Will Grayson, Will Grayson - knižní recenze - titulní obrázek

Ve své dosud poslední u nás vydané knize Sněží, sněží... dokázal bestsellerový autor John Green, že mu tvůrčí spolupráce s kolegy pohybujícími se v podobném literárním žánru celkem svědčí.

Trojice autorů tehdy vytvořila hřejivou vánoční romanci, která svátky okořenila pořádnou porcí lásky a přinesla sněhovou nadílku, tedy alespoň v myslích čtenářů.

Tentokrát se John Green rozhodl spojit síly se svým přítelem a neméně nápaditým kolegou Davidem Levithanem. Tito dva úspěšní pánové tak společně vytvořili bláznivý, a přesto silný příběh o lidské odlišnosti, důležitosti přátelství a nástrahách deprese.

Dvojice Green – Levithan vás ve své novince Will Grayson, Will Grayson ani na chvíli nenechají na pochybách o tom, kdo v současné době patří na samý vrchol pomyslného žebříčku literatury pro mládež.

Will Grayson a Drobek Cooper

Will Grayson je celkem obyčejný kluk. Ve své podstatě ničím příliš nevyniká a nebýt jeho přátelství s Drobkem Cooperem, na škole by o něm skoro nikdo nevěděl. Will se důsledně řídí několika zásadami, které mu občas více škodí, než pomáhají a čeká, co mu život přinese.

Na co si ale bez obav může vždy s jistotou vsadit je skutečnost, že se Drobek spíše dříve než později, opět zamiluje do nového kluka. Ano, Drobek Cooper je gay, dokonce obrovitánský gay. Drobek se za svou opačnou sexuální orientaci nestydí, což se rozhodl názorně demonstrovat sepsáním školního muzikálu o svém životě pochopitelně s Drobkem Cooperem a Willem Graysonem v hlavních rolích.

 Daleko od Drobkova „střeleného“ muzikálu, žije ten druhý Will, který se utápí v těžkých depresích a svou existenci uzavřel mezi školní lavice a počítač ve svém pokoji. Jedině když je připojený online na svůj profil při každodenním chatu, je Will opravdu šťastný. Když se mu svět začne hroutit před očima, potká náhodou Will Grayson Willa Graysona a události naberou nečekaný směr.

 Nejlepší John Green

 Nový John Green se mi opravdu velice líbil, a dle mého názoru se jedná o jednu z autorových nejlepších knih vůbec. Při četbě Willa Graysona jsem se několikrát upřímně od srdce zasmála a celý příběh jsem si náramně užila.

Green se ve své novince zabývá složitým tématem homosexuality a tím, jak jen trochu odlišného člověka může vnímat okolí. Autor rovněž poodhaluje temné stránky lidské mysli, a přesto si celý děj udržuje hravý veselý ráz.

Postavy nové „greenovky“ si zaručeně oblíbíte. Jsou humorné, uvěřitelné, a tak nějak s nimi vždycky držíte basu – ať už se jedná o Drobkův gay muzikál nebo o Willa a jeho nové životní zkušenosti.

Ačkoliv John Green a David Levithan tvoří spíše pro mládež, věřím, že si kniha najde i své dospělé čtenáře. Osobně už sama dávno nepatřím do věkové skupiny do dvaceti let, přesto Willa Graysona hodnotím více než kladně.

 Sázka na jistotu

 Knihu bych doporučila v první řadě všem věrným čtenářům Johna Greena a Davida Leviathana. Pokud máte za sebou některý z jejich předcházejících bestsellerů, jistě nebudete zklamáni. Will Grayson také stoprocentně potěší každého fanouška young adult žánru, neboť kniha nabízí velice originální a zajímavý příběh, který vás v mnoha ohledech vezme za srdce. A konečně, jako pohodové letní čtení k vodě funguje skvělý John Green vždy bezvadně, a to tvrdím z vlastní zkušenosti. Na další přírůstek z pera Johna Greena se moc těším a ráda se nechám překvapit, co nového si pro nás tento oblíbený autor do budoucna přichystá.

Hodnocení: * * * * * 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet