Proč je skvělé číst knihy v cizím jazyce?

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Daniela Schmidtová Daniela Schmidtová

Proč je skvělé číst knihy v cizím jazyce? - titulní obrázek

S rozvojem streamovacích platforem se nám, milovníkům cizojazyčných filmů, naskytl pohodlný způsob, jak tyto filmy sledovat v jejich originálním znění, a navíc s možností kdykoliv přepnout na český dabing a porovnávat obě verze. Tento trend se ale pomalu přesouvá i ke knihám. Protože zahraniční knižní produkce je opravdu obrovská a různorodá, není vždy v silách českých nakladatelů přeložit všechny zajímavé knihy do češtiny. Naštěstí je zde možnost přečíst si vyhlídnutou knížku v jejím původním jazyce.

Jaké jsou výhody čtení knížek v jiném než mateřském jazyce?

Největší benefit vidím v nenásilném zlepšování se v cizím jazyce. Člověk dělá něco, co ho baví a přitom si zdokonaluje slovní zásobu. V konverzaci poté nachází slovíčka snáz, než kdyby je měl našprtaná nazpaměť z učebnic. Kromě rozšiřování slovní zásoby také čtenář vnímá způsob komunikace v zemi, odkud autor pochází, nasává tamní zvyky a kulturu.

Výhody čtiva v originále ale jistě ocení i vaše peněženka, protože tyto knížky bývají často levnější než jejich překlady. Kde je ale sehnat? Měla bych jeden takový tip. Už jste slyšeli o DOBRO.HRABOŠI? Pokud vám nevadí knížky s drobnými vadami na kráse, jako jsou škrábance či sem tam nějaká ta ohnutá stránka, můžete si zde nahrabat knihy za výrazně nižší ceny. To, že má knížka nějaký drobný defekt neznamená, že by tím utrpěl její obsah. Pomozte i těmto kouskům splnit své poslání – potěšit čtenáře dobrým příběhem!

V DOBRO.HRABOŠI se nacházejí knihy po jednom, maximálně po několika kusech a neustále v něm přibývají další. Naleznete v něm velkou spoustu cizojazyčných knih za příjemně snížené ceny, ale i knížky české či překladové, které netrpělivě čekají, až se do nich někdo začte.

Dobro hraboš

Krátký rozhovor se čtenářkou

Povídala jsem si o knížkách se čtrnáctiletou Terkou, která nedávno se čtením v angličtině začala. Nutno podotknout, že já bych si ve svých čtrnácti letech nepřečetla ani informační letáček u doktora, takže mě zajímalo, jak se k tomu vlastně dostala a proč po přečtení pár stránek neskončila, jak bych to v té době určitě udělala já.

Co tě přivedlo ke čtení knížek v angličtině?
Jedním z důvodů bylo, že jsem u zahraničních influencerů na Tik Toku vídala tipy na knížky, které se mi líbily, ale ještě dlouho neměly být přeložené do češtiny. Navíc mě lákalo, že bych se takto mohla zlepšit v angličtině. A kromě toho, knížky v originálním jazyce bývají často levnější než ty překladové.

Kolik knih v angličtině už jsi přečetla?
Už asi sedm a zdaleka nekončím.

Jak dlouho ti trvá přečíst jednu knížku?
To záleží na čtivosti knížky. Když mě knížka hodně baví, tak třeba za 3 dny, ale někdy, když mi trvá déle se začíst, to zabere klidně i 3 týdny.

Pozoruješ na sobě, že ses zlepšila v angličtině?
Ano, zlepšila se mi slovní zásoba, lépe rozumím a lépe se vyjadřuji.

Dělalo ti čtení v angličtině zezačátku nějaké potíže?
Občas jsem něčemu nerozuměla, což mi ztěžovalo orientaci v ději, ale čím více jsem četla, tím to pro mě bylo snazší.

Co bys doporučila někomu, kdo by chtěl se čtením v angličtině začít?
Nebát se toho. Nejprve je fajn si knížku třeba jen půjčit a vyzkoušet si to, a když nebudete něčemu rozumět, můžete si vždycky některá slovíčka hodit do překladače.

Láká tě čtení i v nějakém jiném jazyce?
Bohužel žádný jiný jazyk teď neovládám na takové úrovni, abych to zvládla, ale jestli se někdy nějaký další naučím, tak to zkusím. Líbí se mi například španělština.

Co právě teď čteš?
The American Roommate Experiment od Eleny Armas, která volně navazuje na knížku, kterou jsem v originále četla jako úplně první, a to Spanish Love Deception (v českém překladu vyjde letos v dubnu).

Na jaké další knížky se chystáš?
Budu pokračovat v rozečtené sérii od Tahereh Mafi. Zatím jsem přečetla první díl Shatter Me, který mě moc bavil, protože kombinuje romantický žánr, který čtu nejraději, s prvky fantasy, což bylo zajímavé ozvláštnění.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet