Tip na dárek pro školáky - Spolkla mě knihovna

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jitka Ježková Jitka Ježková

Tip na dárek pro školáky - Spolkla mě knihovna - titulní obrázek

Po té velké smršti tipů na thrillery, horory, červenou knihovnu, detektivky a další beletrii pro dospělé jsme tu s jedním tipem na úžasnou dětskou knížku. Recenzi sepsala Jitka Ježková.

Spolkla Kláru Smolíkovou knihovna?

 

 • Spolkla mě knihovna

  pevná vazba

  Schválně, jaká nejpodivnější věc se ti s knihou stala? Tak třeba Davida a jeho kocoura spolkla knihovna. Jen si to představ: v klidu si chceš číst a najednou jsi uprostřed té nejbláznivější a…

  229 Kč

  Nedostupné

  Četl(a) jsem

 

Abych to uvedla na pravou míru, Klára Smolíková je autorkou knihy pro děti s krásným názvem Spolkla mě knihovna – Od hliněných destiček k tištěné knize. Hlavním protagonistou je však velice sečtělý chlapec jménem David, který putuje spolu se svým kocourem Koniášem na dobrodružnou knižní výpravu do historie. Zažívá řadu zajímavých situací, hodně se přiučí, ale sám je i nápomocný při řadě otázek. Knihu plnou dobrodružství, záhady i historie vydalo nakladatelství Fragment ve společnosti Albatros Media a. s.

Hlavním hrdinou je David, který miluje knihy, a chce se stát knihovníkem. Právě, když si chce přerovnat svoji přeplněnou knihovnu, tak ho knihovna vcucne dovnitř tak, že vidí do svého pokoje. Hledá ho maminka, on na ni volá,  ale ona s podivem odchází.

David se při svém putování, které zažívá po záhadné příhodě s knihovnou, seznámí s ochráncem knih a knihovníků, s Wen-čchang Wangem.

S Čínou se v historii písemnictví nemůže měřit žádná jiná země, a proto jen zde najdeš knihovnického boha. 

 

Náš hlavní hrdina se sice během svého dobrodružství bojí, aby ho nehledala znovu jeho maminka, avšak čas v knihovně běží po svém.

Všecko, co řekneš, se vykoná, vyznáš-li se v knihách. Vnikni do knih, ulož je do svého srdce, a všecko, co řekneš, bude znamenité. Ať jest písař dosazen do jakéhokoli úřadu, ptá se o radu knih.

David spolu s kocourem Koniášem, který je v knihovně s ním, se seznamují s chlapcem jménem Chetej. Chtěl být písařem, tak se jeho otec zadlužil a poslal chlapce do školy. Zde se naučil psát na destičky pokryté sádrou nebo vyškrabával písmena na hliněné střepy. Chetej ovšem objevil kouzlo čtení a přepisování loudal. A tak mu David přišel pomoci. Zajímavostí je, že jméno kocoura Koniáš, vymyslela Davidova maminka, protože si brousil kocour o knihy drápky a tím je ničil. Stejně se jmenoval český jezuitský kněz, který proslul zabavováním zakázaných knih. U některých vytrhal listy, jiné spálil. A v knize naleznete i další hromadu zajímavostí o knihách, písemnictví a literatuře.

David má v labyrintu knihovny rozsoudit, zda je lepší psaní na hliněné destičky než psaní na papyrus. Čeká ho řada úkolů, a on se stává velice nápomocný při každém těžkém rozhodnutí. Každopádně se toho na této „knižní pouti“ tolik dozví o knihovnách, což ho hřeje jako správného knihomola u srdce. Při své cestě poznává historii hliněných destiček, papyru i pergamenu. Osobně navštíví nejslavnější knihovny starověku i středověku

Co se stane a co ho čeká při návratu domů? To se nechte překvapit v této poučné knize.

Papír

V Číně se traduje, že za papír vhodný ke psaní vděčíme císařskému úředníkovi jménem Cchaj Lun. Ten prý v roce 105 vymyslel, jak novou a levnou psací látku vyrobit z dřevěné kůry, zbytků tkanin a rybářských sítí. Papír se v čínské říši rychle rozšířil a díky jeho dostupnosti přibývalo i knih a rostl počet jejich stránek. Číňané si chtěli tajemství výroby papíru uchovat pro sebe a dlouho se jim to dařilo. Až o pět století později si papír osvojili v Koreji a Japonsku a teprve v 11. století se papírníci vyskytují také v Evropě.

David by mohl číst kdekoliv, to jistě jako ti praví knihomolové znáte. Také se vám stává, že už nemáte pomalu knihy kam dávat, a přesto si pořizujete jednu knihu za druhou? Dobře děláte. Podle mého názoru není krásnější dárek, než moudrá, poučná, vtipná, zábavná i hravá kniha. Blíží se Vánoce, proto darujte například tuto knihu svým dětem, sourozencům, kamarádům, nebo i dospělým, ať jim uděláte radost. Ale dávejte pozor, aby i vás nespolkla vaše knihovna. 

Dobrovskou počtenou!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet