The Art of Kingdom Come Deliverance – poodhalte svět nejúspěšnější české videohry

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Martin Noska

The Art of Kingdom Come Deliverance – poodhalte svět nejúspěšnější české videohry - titulní obrázek

Ačkoliv má vývoj videoher v Česku dlouhou tradici, jen málokterým titulům se podařilo získat celosvětovou popularitu. A ještě méně z nich se stalo skutečným popkulturním fenoménem, který přesáhl i hranice herního průmyslu.

Kingdom Come: Deliverance, fiktivně historické RPG odehrávající se v oblasti Posázaví v roce 1403, se určitě takovým fenoménem stalo a získalo si srdce milionů hráčů po celé planetě. Není proto divu, že kolem hry vznikl i celý ekosystém, začínající různými turistickými aktivitami, přes živé koncerty herní hudby až po aktuální novinku – knihu The Art of Kingdom Come Deliverance.

 

Již název samotný napovídá, o co půjde. Na internetu lze zhlédnout řadu videodokumentů, které ukazují úskalí vývoje, shánění peněz či různé provozní obtíže, se kterými se během sedmi let prací Warhorse studio potýkalo. Ale nikde nemáte možnost až tak detailně vidět pod ruce grafikům, kteří svojí prací doslova oživili celý svět počátku 15. století, do něhož je příběh zasazen. Díky The Art of Kingdom Come Deliverance tedy budete moci nahlédnout do zákulisí vývoje hry opět zcela novým způsobem a uvědomit si obrovské množství času, úsilí, ale i erudice, které za vývojem hry stály.

Kingdom Come: Deliverance je v prvé řadě o herním zážitku, o realistickém prožitku pozdně středověkého světa s jeho hlavními rysy. Což by nebylo možné bez všech grafických detailů a v rámci možností i udržované historické přesnosti prakticky na každém kroku. S ohledem na rozsáhlost hry je pak jasné, že práce grafiků je skutečně obdivuhodná a brilantní. Protože i méně významné lokality jsou zde propracované téměř k dokonalosti a jen podtrhují celkovou realističnost. Samozřejmě s ohledem na to, že řada původních detailů i celých míst je již nenávratně ztracena, bylo potřeba je znovu vytvořit citlivým způsobem, někdy možná trochu přiohnout, ale rozhodně ne lámat přes koleno. A za to si zaslouží grafici či spíše umělci z Warhorse studia jednoznačně obdiv a uznání.

Kniha má za cíl představit vám, jak jednotlivé lokace vznikaly. Od podoby prvních skic přes různé varianty po výsledné modely vyskytující se ve finální verzi hry. Seznámíte se tak se vznikem všech důležitých měst a vesnic, jež se v příběhu vyskytují. Poznáte, jakým způsobem se vytvářely postavy, jejich oblečení, jak se rodily modely zbraní, ale i další herní prvky jako je třeba originální systém otevírání zámků či celá podoba uživatelského rozhraní, do něhož se promítají prvky gotické architektury. V neposlední řadě si uvědomíte, jak bylo obtížné i hledání celkového vizuálu pro prezentování hry a které varianty se posuzovaly.

V knize tedy naleznete jak věci, které hráči ze hry důvěrně znají a mají možnost si je nyní v klidu vychutnat i s vysvětlujícími komentáři, tak i jejich předprodukční varianty či takové grafické výtvory, které se do hry nakonec ani nedostaly a uvidíte je teprve zde. Kromě plánů míst, návrhů a črtů prozkoumáte třeba detaily fresek, které byly v originálech většinou již nedochované, ale jejich znovu oživené verze působí ve hře velmi autenticky a potěší i nejednoho milovníka gotického umění.

Několik stránek je vyhrazeno také datadiskům, ačkoliv ty jsou prezentovány už jen stručně. Je trochu škoda, že zde není víc prostoru věnováno například obnově Přibyslavic (včetně vtipného zobrazení hlavního hrdiny Jindřicha na freskách jako osvoboditele a donátora), což je samo o sobě herně i architektonicky velmi zdařilý počin, který do RPG vnáší prvky z tzv. tycoonů, tedy budovatelských strategií.

Kniha The Art of Kingdom Come Deliverance je tedy jakousi finální tečkou za hrou, uzavřením příběhu po vydání všech datadisků. Na druhou stranu je trochu škoda, že publikace vychází už po opadnutí mediálního peaku, který byl s hrou v loňském roce spojen a pro mnoho hráčů tak jde o už ne zcela aktuální věc. Předpokládáme ale, že si mnozí rádi připomenou desítky hodin strávených ve středověkém Posázaví a vše, co zde zažili.

Knihu můžeme doporučit i těm, kteří hru neznají a chtějí si o ní udělat lepší představu. Sice jim budou chybět určité souvislosti, které lze získat jen hraním samotným, ale na druhou stranu si budou moci vychutnat její grafiku v samostatné podobě jako umělecké dílo. A nedivil bych se, kdyby řada takových čtenářů zatoužila do světa Kingdom Come: Deliverance i rok a půl po vydání hry proniknout.

V každém případě, pokud hru znáte, umožní vám kniha získat detailnější vhled, který jde do hloubky a za celý příběh, který je spojen jak se samotným vývojem, tak i s putováním hlavního hrdiny. Bez knihy The Art of Kingdom Come Deliverance by se řada unikátních materiálů nikdy nedostala ven z archivů Warhorse studia a fanoušci by ani neměli možnost objevit řadu zákulisních zajímavostí, po kterých určitě mnoho z nich prahne.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet