Stoletý stařík je o rok starší a ještě bláznivější

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 2 Sdílet

Knihy Dobrovský Knihy Dobrovský

Stoletý stařík je o rok starší a ještě bláznivější - titulní obrázek

Jonas Jonasson se rozhodl potěšit všechny fanoušky Stoletého staříka a oblažit jejich čtenářské duše druhým dílem. A jaké peripetie na něj čekají tentokrát?

Jonas Jonasson se rozhodl potěšit všechny fanoušky Stoletého staříka a oblažit jejich čtenářské duše druhým dílem. A jaké peripetie na něj čekají tentokrát?

Autor neměl původně v plánu ve vyprávění pokračovat. Nakonec ho ale hlas fanoušků, a především samotného Alana Karlssona, který se neustále ozýval z jeho nitra, přesvědčil k opaku. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel sloužil jako vlídná satira „nejbídnějšího století ze všech“. Jonasson měl pocit, že v ní poukázal na všechna pochybení dnešního světa a společnost se z ní poučí. Nicméně svět se ani náhodou nezlepšil a událost za událostí autora posouvala blíž a blíž k myšlence stvořit další díl s Alanem Karlssonem.

 

 

Ve Stojednaletém staříkovi ale nečekejte vyprávění z Alanova mládí, nýbrž události ze současnosti a blízké budoucnosti. Setkáte se tak s politickými představiteli a osobami z jejich blízkého okolí, ze kterých si spisovatel opět tropí náramné žerty. Zkrátka se připravte na pořádnou jízdu s neméně bizarními situacemi, vtipnými hláškami a staříkovou brilantní schopností vybruslit z každé prekérní situace!

Alan Karlsson přesně před rokem utekl z domova důchodců, aby se vyhnul narozeninové oslavě a zažil nevídaná dobrodružství. Potýkal se s gangem zločinců, stal se svědkem několika bizarních úmrtí, přišel k pořádnému balíku peněz a teď si užívá luxusu v Indonésii. Člověk by si řekl, že to je na jednoho člověka zábavy ažaž, zvláště pak na stoletého staříka. Jenomže Alan Karlsson do starého železa rozhodně nepatří, a proto ho poklidný život v přepychu začíná pomalu unavovat.

Alan měl pravdu, že plyn dojde, než bude na dohled nějaká pevnina. Bomba začala kašlat, chvíli se chovala nevypočitatelně a pak plamen zhasl úplně, asi tak ve chvíli, kdy přátelé vyprázdnili obsah láhve číslo jedna.

Jeho kamarád Julius se mu v den jeho 101. narozenin rozhodne připravit něco skutečně zábavného, co mu zvedne náladu. A tak se chtějí vydat na let horkovzdušným balonem. Jenomže se všechno zase pořádně zvrtne a jejich dopravní prostředek odletí bez pilota. Alan s Juliem se ocitnou na širém moři a jsou vydáni napospas osudu. Nakonec je zachrání severokorejská loď, která tajně převáží uran. V tu chvíli je jasné, že řada významných politiků bude mít co dočinění s všetečným staříkem, který jim pořádně zatopí pod kotlem.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 2 Sdílet

Související knihy