Proč milujeme seriál Stranger Things - POZOR, SPOILERY!

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Michael Šoták Michael Šoták

Proč milujeme seriál Stranger Things - POZOR, SPOILERY! - titulní obrázek

Třetí řada Stranger Things je za námi, a pokud jste alespoň trochu jako my v Knihy Dobrovský, strávili jste první červencový víkend přilepení k obrazovce s touhou dozvědět se, co dalšího čeká Eleven a celou partu z Hawkinsu. Tak proč si nepřipomenout, co se nám ve třetí řadě nejvíce líbilo? Ale pozor, tento ČLÁNEK OBSAHUJE SPOILERY, takže pokud nemáte dokoukány všechny série, zvažte, zda chcete ve čtení pokračovat.

Naposledy vás upozorňujeme na spoilery. Jste s nimi o.k? Fajn, pořádná Stranger Things jízda může začít!

To byl teda konec! Byersovi se stěhují? Eleven jde s nimi? Ztratila své schopnosti? Hopper je naživu a v ruském vězení? Ten zatracený demogorgon je zpátky? Posledních pár minut Stranger Things 3 je naplněno překvapeními, která vystačí na celou další řadu. No, a tvůrci se nám snad pokusí vysvětlit, jak to vše do sebe zapadá.

Je skvělé, že po dechberoucím závěru, ve kterém parta znovu zachránila celý svět, pomalu vyplouvá na povrch, o čem by mohla být další řada. Ještě jsme z Druhé strany neviděli vše. Navíc, příslib dobrodružství za hranicemi Hawkinsu by mohlo Stranger Things přenést na úplně novou úroveň. Nemůžeme se dočkat, až uvidíme, jak se bude vše vyvíjet.

Stárnutí

Když vymyslíte seriál, ve kterém hrají děti, je jasné, že s každou další řadou se budou čím dál víc blížit dospělosti. To tvůrci Stranger Things zvládli mistrovsky. Seriál nám ukázal příběhy, které jsou věku postav naprosto odpovídající a zároveň úplně odlišné od všeho, co jsme doposud viděli. Všichni jsou, do určité míry, ovlivněni mladou láskou.

Seriál se ponořil hlouběji do romance Mikea (Finn Wolfhard) a El (Millie Bobby Brown), Lucase (Caleb McLaughlin) a Max (Sadie Sink), Dustina a Suzie (tak trochu), a rovněž poskytl nový pohled na situaci dalších postav. Steve (Joe Keery) zjistí, že dívka, která ho přitahuje, je na holky. Will (Noah Schnapp) přichází na to, že on sám nedospěl tak rychle jako jeho kamarádi a že on sám je možná gay. I ostatní vztahy jsou plné zvratů. Ať už to jsou Mike a El, kteří se tajně scházejí za Hopperovými zády nebo Max a El, které se vykašlaly na kluky. Holčičí rozhovory, klučičí rozhovory nebo špehování, všechny tyto věci dodaly postavám další vrstvu opravdovosti.

Padouch Billy

Billy Hargrove neměl v druhé řadě ten nejlepší debut — hlavně proto, že mu nebyla přidělena žádná opravdová akce, tedy kromě toho, že šikanoval svou mladší sestru, za což nakonec do určité míry zaplatil. Bylo jasné, že herec Dacre Montgomery je schopný mnohem lepšího výkonu a ve třetí řadě jsme ho skutečně dostali. Hned ze začátku Billyho posedl Mozkožrout a on se stal jeho hlavním hostitelem s posláním přivést další oběti k naplnění temného záměru. Montgomery dovedl syrovou děsivost zlého Billyho k dokonalosti, ale také své postavě propůjčil zranitelnost, hloubku a krásu pod rouškou tragédie. Byl to jeden z těch vzácných okamžiků, kdy nám ušlechtilá oběť záporné postavy připadá doopravdy bolestná, protože Montgomery dal divákům možnost spatřit, kým Billy doopravdy byl navzdory všem traumatům a posedlostem. Je škoda, že na závěr přišel o život, ale koneckonců – jeho oběť byla dokonalou tečkou vynikajícího hereckého výkonu.

Celkový rozsah

Každá nová řada Stranger Things byla rozsahově o trochu delší než ta předchozí a trojka přivedla věci na úplně novou úroveň. Mluvíme o obrovské bitvě v nákupním centru Starcourt, ale také o boji v sauně, rvačkách Hoppera (David Harbour) a Rusa Grigoriho (Andrey Ivchenko), a o faktu, že v podzemí existuje ruská základna, do které se lze dostat pouze potenciálně smrtelnou jízdou do středu Země. A jo, ještě ten padouch o velikosti mrakodrapu. Zdá se, že vše v Stranger Things 3 konečně dostalo ten rozsah a rozpočet, po kterém bratři Dufferové tak zoufale toužili už od první řady, a v žádném případě to nebylo promarněno.

Dustin zářil

Dustin (Gaten Matarazzo) byl vždy možná tím nejzajímavějším členem skupiny, s jeho směšným vystupováním i bláznivou sebedůvěrou. Ovšem třetí řada ho katapultovala na další úroveň. Vrátil se z Campu jako nový člověk a našel si přítelkyni. Zdá se, že je moudřejší než jeho kámoš Steve. Také se zachoval jako rozený vůdce v hrozivé situaci, ve vlastní malé verzi studené války, na vrcholu té opravdové.

Sestavení zápletek

El a Max hledají zmizelou plavčici. Steve, Dustin a Robin dešifrují ruský kód. Nancy (Natalia Dyer) a Jonathan (Charlie Heaton) vyšetřují problém se škůdci. Hopper a Joyce (Winona Ryder) jsou zaneprázdnění magnety. Každý si řeší svou vlastní záhadu a každý hrdina si myslí, že jeho problém je ten nejdůležitější. Nicméně, diváci vědí, že to není pravda, neboť všechny dějové linky jsou propojené.

Tato jednoduchá konstrukce dělá v seriálu divy. Přidělením jasného a odlišného cíle každé postavě, dosáhli tvůrci unikátnosti všech dějových linek. Celý seriál to také oživuje a dává hercům možnost charakteristiku své postavy prohloubit. Navíc umožňuje nabídnout divákům komplexnější, bohatší a výpravnější příběh, který později úžasným způsobem vyvrcholí. A tyto chvíle nastávají, když se postavy konečně setkají a všechny jednotlivé příběhy se protnou.

Více Eriky a Max

Stranger Things začaly jako seriál o čtyřech chlapcích a jedné dívce. Před začátkem druhé řady jsme se mohli těšit z dalšího přírůstku do party – skejťácké uličnice Max. Ovšem nakonec jsme si říkali, proč byla do seriálu vůbec zařazena, když toho vlastně moc nepředvedla. Třetí řada to Max ovšem vynahradila. Stále je víceméně ve vedlejší roli, ale kromě toho, že je „Billyho ségra“ nebo „Lucasova holka“, si vytvořila pevné přátelství s El, radila jí ohledně vztahu a ukázala jí bezstarostné radovánky, jako například nakupování nebo idola Ralpha Macchia.

Co se týče Eriky (Priah Ferguson), Lucasova drzá malá sestra se v druhé řadě objevila jako nová postava, proto je její vývin v jednoho z hlavních protagonistů třetí řady zcela přirozený. Už když se začala objevovat ve zmrzlinárně Scoops Ahoy, bylo jasné, že zde sehraje větší roli. Poslat ji, aby se protáhla větrací šachtou ve stylu Johna McClana ze Smrtonosné pasti, bylo perfektní – stejně tak jako pochopení toho, že kultura exotů, která dozajista zahrnuje i seriál Můj malý pony, je mnohem víc cool, než si kdy myslela.

Erika se dozvídá pravdu

Ano, nabízíme dvojitou porci Eriky. S přechodem ke třetí řadě bylo jednou z největších otázek, jakým způsobem seriál zvládne zapojit postavu Eriky, hlavně když si vzpomeneme na ne úplně povedené představení jiných ženských postav, jako třeba Max. I když tvůrci seriálu mohli zůstat u zajetého systému (Erika rozdává všem okolo svá moudra), zašli dál a dali Erice malou příležitost, která nabyla obrovského významu.

Erika se čím dál tím hlouběji zaplétá do vyšetřování nejnovější snůšky paranormálních událostí v Hawkinsu a opakovaně se hádá s Dustinem, který je podle ní ten největší, prototypický exot v celé skupině. Erika, která je objektivně dost cool, vidí samu sebe velmi rozdílně v porovnání s Dustinem a jejím bratrem Lucasem nebo jejich kamarády, protože hraní si na Krotitele duchů jí nikdy nic neříkalo.

Ale postupně si Erika uvědomuje, částečně kvůli rozhovorům s Dustinem, že doopravdy není až tak jiná. Dustin vypíchne, že je Erika nejen velmi dobrá v matematice, ale rovněž se nebojí ani nebezpečných dobrodružství, a navíc je fanouškem seriálu Můj malý pony a zná všechny jeho fantasy zápletky i pozpátku. I když to Erika nechce za žádnou cenu připustit, je exotem nejvyššího řádu a přesně zapadá do oddílu Stranger Things dětí bojujících proti Sovětské unii. Je skvělé pozorovat, jak Erika postupně přejímá svou roli a místo v příběhu Stranger Things – místo v pop kultuře, kde malé černošské holčičky jako Erika až moc dlouho chyběly.

Móda 80. let

Třetí řada Stranger Things si s kýčovitou módou 80. let přímo vyhrála a my jsme byli u toho! Tlusté gumičky na vlasy, kratičké kraťasy, ledvinky, neonové líčení, které na Mikeově matce (Cara Buono) magicky zůstalo nedotčeno, i když předtím byla v bazénu. Seriál nám chtěl vizuálně ukázat, jak se časy v Hawkinsu měnily, že maloměsto z předchozí řady dává prostor něčemu většímu a zářivějšímu. Nejde ovšem jen o symboliku, ale také o oslavu naprosto velkolepého stylu. El není jedinou osobou, kterou to všechno oslnilo. „Vem si duhové náramky a tu cool bundu s grafitti. Jdeme nakupovat.“

El nachází sílu a sebe sama

Tento bod se vám může zdát podivný, protože na konci 3. řady El vlastně ztrácí své superschopnosti, ale ještě předtím nachází vnitřní sílu, která jí dříve chyběla. V druhé řadě prosazovala svou nezávislost a trochu hloubala sama nad sebou, ale na začátku třetí série všechnu svou energii vkládá do vztahu s Mikem. Poté, co mu dá kopačky, dostane poprvé možnost prozkoumávat svou vlastní osobnost (a osobní styl). Už se nebojí svých schopností, které ji činí jedinečnou a neustále je používá. A i když El své schopnosti nejspíše v další řadě získá zpět, stále by potřebovala doučování v tom, jak být normální lidskou bytostí… s méně častým krvácení nosu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy