Vyvrhel - Krvavý příběh temného Robina Hooda | RECENZE

Vyvrhel - Krvavý příběh temného Robina Hooda | RECENZE - titulní obrázek

Skotský spisovatel a mistr epické fantasy a sci-fi Anthony Ryan má v Česku na kontě již tři úspěšné série - dvě z nich se věnují postavě Vélina, hrdiny, který si podmanil srdce desetitisíců fanoušků po celém světě, třetí čtenáře zavedla do steampunkového světa s draky. Jeho knihy se vyznačují promyšleným dějem, mnohovrstevnatými postavami, velkým množstvím intrik, ale i naturalistickými popisy bitev. Nyní Ryan přichází s Vyvrhelem, který už na obálce slibuje krvavou řež a drsné čtení. A tentokrát vás zavede do temného světa zbojníků. Do světa, kde si člověk nikdy nemůže být jistý, kdo mu v příští chvíli vrazí nůž do zad…

4.7 z 5 hvězdiček

pevná vazba

První díl nové trilogie Úmluva oceli od mistra epické fantasy Anthonyho Ryana Alwyn se narodil uprostřed občanské války v království Albermaine a vyrostl mezi zbojníky. Pálí mu to a naučil se zručně zacházet s nožem, uprostřed...

 

Je-li tvým úkolem zabít, udělej to rychle a důkladně. Mučení je záliba. Nech si ho pro ty, kdo si to zaslouží nejvíc.

 

Z bláta do louže

Alwyn to nikdy neměl v životě jednoduché. Narodil se uprostřed občanské války, dětství měl těžké a přežíval, jak se dalo. Když se ale jednou potloukal v lesích, narazil na Deckina Scarla, krále zbojníků. Ten jej přijal do své bandy, a od té doby Alwynův život nabral nový směr. Deckin ho naučil umění přežít, jak zacházet se zbraní i využívat svou bystrou mysl a pozorné oči. A navíc se těšil jeho nebývalé přízni. Jenže mezi zbojníky si člověk nikdy nemůže být jistý, co přinese další den. Hořká zrada z Deckinových vlastních řad vše obrací naruby. Alwyn se rázem ocitá na dně lidské společnosti, kde smrt číhá na každém kroku. Hodlá ale patřičně využít vše, co ho Deckin naučil. Hodlá přežít. A hodlá se pomstít tomu, kdo jej připravil o rodinu i přátele.

Ty nejsi vůbec hloupý kluk, Alwyne. Vím, že nás špehuješ. Vím, že slyšíš a vidíš víc, než bys měl.

 

Epický příběh o zbojníkovi

Když jsem na sklonku roku brala Vyvrhele do ruky, netušila jsem, že mě čeká jeden z nejlepších čtenářských zážitků loňska. Anthony Ryan opět dokazuje, jak skvělý mistr vypravěč je, jak neuvěřitelné příběhy umí vytvořit.Vyvrhele vám pro něj trochu netradične naservíruje z první osoby a můžete se tak těšit na to, že tentokrát si hrdinu užijete ještě o to intenzivněji. Rozhodně ale nečekejte Vélina 2.0, mohlo by to pohledu na knihu jedině uškodit.

Každý člověk je lhář, ale nejhorší lež je ta, kterou říká sám sobě.

 

Jak už to tak u knih Anthonyho Ryana bývá, má i Vyvrhel pomalejší rozjezd. To ale nic nezměnilo na tom, že dokáže během okamžiku čtenáře chytit na udičku a vtáhnout do děje. Pokud totiž autor něco skvěle ovládá, pak je to umění dávkovat informace. Tentokrát dokonce zašel ještě dál a často vyzrazuje i kus dalšího děje. Výsledek? Ještě větší zvědavost a touha pokračovat. Vyvrhel se svými 630 stranami není žádný drobeček, ale i tak jsem se na poslední stránku dostala za tři večery.

Pošetilý poddaný je nebezpečný jenom sám sobě. Pošetilý král nás ohrožuje všechny.

 

Kniha je přehlídkou zástupu morálně šedých postav. Ani samotný Alwyn není zrovna svatoušek, ale přesto ho nejde nemilovat - je něco jako temný a lstivý Robin Hood. Na začátku se hodně důkladně seznámíte s tím, jak se dostal tam, kde je, co všechno se naučil a prostor dostávají i jeho myšlenky. Působí ale o to víc realisticky a já s ním prožívala každý jeho vzestup i pád, každou radost, smutek i bolest. Alwynův život se mění, má různé povinnosti i poslání. Někdy si užívá výsad svého postavení, jindy se brodí bahnem. Čeká vás boj o přežití, vznik velkých přátelství, lásky i velkolepá bitva. Zvláště u ní se pak skvěle zúročily Ryanovy znalosti v oboru středověké historie. Působí realisticky, je strhující i děsivá. A Ryan se s popisy rozhorně nemaže. Pěkně bez obalu vám předhodí kruté poměry v rozvrácené společnosti i veškeré násilí v boji včetně vyhřeznutých vnitřností.

Myslím, že se chystá vydat na cestu, která navždy změní tuto zemi a možná ji od jednoho konce na druhý zalije krví.

 

Velkou roli sehraje také náboženství, které tady opravdu hýbe světem, a dějem se line i lehké a záhadami obestřené nadpřirozeno. Čím blíže se čtenář ocitá samotnému finále, tím více otazníků vyvstává a dá se tušit, že Ryan si tu pěkně připravil půdu do dalších dílů. Tohle je sice jen začátek, ale přesto naprosto perfektní rozjezd nové série.Vyvrhel má zkrátka vše, co pořádná epická fantasy má mít. Hrdinu, za kterého budete dýchat, spletitý děj, bohatou přehlídku postav a strhující příběh. Miluju a doporučuju!

Hodnocení 95 %

Mohlo by vás zajímat

4.7 z 5 hvězdiček

pevná vazba

První díl nové trilogie Úmluva oceli od mistra epické fantasy Anthonyho Ryana Alwyn se narodil uprostřed občanské války v království...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Nejnovější články