Virál nikdo nezastaví. Thriller odhalí, proč není radno si zahrávat na sociálních sítích

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Markéta Michalová Markéta Michalová

Virál nikdo nezastaví. Thriller odhalí, proč není radno si zahrávat na sociálních sítích - titulní obrázek

Máte dítě, které se dobře učí, je slušné a nemá žádné problémy? I tak se může stát cokoliv a kdokoliv to může začít šířit dál. Třeba jako virální video.

Jedna malá chyba

Su-Jin je mladá studentka, která svědomitě plní očekávání svých rodičů. Tedy přesněji řečeno adoptivních rodičů. Její matka, soudkyně Ruth, si vytrpěla hodně, než se stala matkou dvou krásných dcer. Adoptivní Su a poté i vlastní Ley. Se Su měla vždy lepší vztah, zatímco Lea jí dělala starosti.

Proto když sestry odjedou na dovolenou do Španělska, strachuje Ruth se o Leu a je ráda, že Su bude na sestru dohlížet. Nečekaně je to ale Su, kdo se dostane do potíží. Internetem se jako vítr šíří virální video, kde provozuje orální sex s více muži najednou.

Rodina na prvním místě

Domů se vrací jen Lea. Su zůstává ve Španělsku a snaží se utéct před mediálním humbukem, který se rozpoutal. Vše zhoršuje Ruth snažící se dosáhnout spravedlnosti.  Na rodinu celá událost dopadá tragicky a vnese do Su pocit, že vlastně sama neví, kam patří. Pátrá po svém původu, ale osud její rodině uštědří další ránu.

Virál

Helen Fitzgeraldová

328 s DPH

Skladem

Virál se skutečně ze začátku rozjede jako lavina a pohltí vás. Je to thriller jak má být, a i když v půlce přejde na pomalejší tempo, přelouskala jsem ho jedna dvě. S autorkou jsem se setkala poprvé, ale věřím, že naposledy to rozhodně nebylo. Celým příběhem prostupuje morální podtón, hledání pravdy a varování před virtuálním světem.

 

Sdílet nebo nesdílet?

Hlavní hrdinové mají jasně dané dobré a špatné vlastnosti, ale postupem času se jim tyto povahové rysy mění a jak se děj zaplétá, i samotným postavám splývá, co je vlastně dobré a co ne. Nejvíce je to vidět u Ruth. Ta jako soudkyně hájí právo a zákony, ale v případě její dcery si své morální zásady trošku poupraví.

Autorka pracovala řadu let jako sociální pracovnice u policie, a ví tedy, o čem v knize píše. A nemaže se s tím. Předkládá nám věci bez obalu, tak jak jsou.

Nejsem žádná sexuální dračice ani rebelka. Černá ovce rodiny je přece Lea. Lea se každý víkend opíjí. Lea vyšperkovává svá sdělení peprnými výrazy, přestože by byla mnohem působivější bez nich. Lea se vyspala se spoustou kluků, a dokonce i s několika o dost staršími muži. Na displeji mého mobilu by teď měla být Lea.

Při čtení mě okamžitě napadlo smazat si profil na Facebooku, zmizet ze sociálních sítí a přestat používat počítač. Většina z toho je ale v dnešní době nemyslitelná. Můžete omezit svůj pobyt na internetu, ale to nemění nic na tom, že na něm i nadále zůstanete.

Chce to jen přemýšlet o tom, kde a co sdílíte a zda tím někomu jinému neubližujete. A na to mnoho lidí v dnešní společnosti zapomíná. Třeba jim to přečtení Virálu připomene. 

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy